reklama
 
 

Porodnice na kraji Česka končí. Vymřeli tam pediatři

19. 6. 2008 17:40
Proti zrušení protestovaly stovky lidí

Frýdlant v Čechách - Nemocnice ve Frýdlantě na Liberecku ruší k 1. červenci své porodnické oddělení. Důvodem není nezájem rodiček, ale nedostatek lékařů.

Zániku porodnice nezabrání ani její dobré jméno, díky kterému si porodnici ve vzdáleném Frýdlantu vybíraly například rodičky až z Prahy. Specialitou porodnice byla nabídka alternativních porodů.

Proč tedy porodnice končí? Specialistů pro práci v porodnici má dost, ale chybí ji dětští lékaři, bez jejichž přítomnosti v nemocnici nemůže porodnice fungovat.

Vlastní pediatry nemocnice nemá a je odkázaná jen na ochotu soukromých dětských lékařů. Těch je ale v regionu nedostatek a stále jich ubývá.

Na Frýdlantsku totiž ordinují většinou senioři a mladí lékaři do odlehlého regionu nechtějí. A lékaři důchodového věku již čtyřiadvacetihodinové pohotovosti v nemocnici odmítají.

"Před několika lety zrušila nemocnice dětské oddělení. Službu pak zajišťovali obvodní pediatři a ti už v nemocnici kvůli svému věku nechtějí sloužit," vysvětlil ředitel nemocnice Břetislav Václavík

K tomu, aby mohla být porodnice ve Frýdlantě zachována je přitom potřeba hned čtyř lékařů, aby se mohli střídat ve službách.

Bez dětského lékaře to nejde

Ve Frýdlantu a okolí působí celkem šest pediatrů, pět z nich už má však šedesát let i více. "Děsím se situace, kdy se tam kdokoli z nich rozhodne skončit," popsal současný stav Miloslav Ferles z liberecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

A právě bez pediatra se do porodů žádná nemocnice nepustí.

"Jeho role je nezastupitelná. Během porodu se stará o dítě, poté ho musí prohlédnout. Nemusí být přímo na sále, musí být ale dostupný na zavolání, kdyby došlo k nečekaným komplikacím," popsal úlohu dětského lékaře primář dětského oddělení Krajské nemocnice v Liberci Martin Zítek.

Provést porod bez dětského lékaře je proto pro nemocnici nemožné a dokonce riskantní. "Jeho přítomnost vyžaduje také platná legislativa. Kdyby přítomen nebyl a něco se dítěti stalo, mohou rodiče nemocnici žalovat za nedodržení postupů," zdůraznil Zítek.

Porody bez pediatra nechce hradit ani Všeobecná zdravotní pojišťovna, ke které se hlásí 80 procent obyvatel Frýdlantska. Bez ní tak nelze porodnici dále udržet. "Zodpovídáme za kvalitu péče, která je naším klientům poskytována," uvedl mluvčí liberecké pobočky VZP Stanislav Šetina.

Ve Frýdlantě loni lékaři provedli na čtyři sta porodů. Od 1. července budou rodičky jezdit do porodnice v Liberci. Nic na tom nemění ani čtvrteční demonstrace, při níž za záchranu nemocnice lobbovalo před frýdlantskou více než 350 místních.

autor: Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz | 19. 6. 2008 17:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama