Motol reguluje péči. Kdo chce rodit, musí se zapsat

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 11. 2007 17:20
Pražské porodnice jsou přeplněné
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Martin Žucha

Praha - V pražském Motole budou moci od prosince porodit jenom ty matky, které se na zdejší gynekologicko-porodnické klinice dopředu zaregistrovaly.

"Pozor: po l.12. 2007 budou neregistrované rodičky odmítány," upozorňuje webová stránka motolské porodnice.

Motol tak následuje porodnice u Apolináře nebo v Podolí, kde přijímají pouze "registrované" matky už delší dobu.

Registraci zavádějí pražské porodnice proto, že se potýkají s velkým náporem rodiček. A ty matky, které si chtějí vybrat místo, kde budou rodit, se musí "své" porodnici přihlásit už během těhotenství.

Ženy se musejí přijít do porodnice zpravidla osobně zapsat po 12. nebo 13. týdnu těhotenství. Žádnou horní hranici porodnice nestanovují, ale s blížícím se termínem porodu roste riziko, že nemocnice ženu odmítne.

Kolik se v Česku rodí dětí

Rok Počet porodů 2000 89 754 2001 89 425 2002 91 502 2003 92 387 2004 96 098 2005 100 519 2006 104 129

Zdroj: Národní registr rodiček,ÚZIS

Tři tisíce porodů ročně

"Museli jsme k tomu přikročit. Máme ročně přes tři tisíce porodů a nechceme zhoršovat komfort maminek. Už teď musejí po porodu chvíli čekat, než se dostanou k dítěti," řekl Aktuálně.cz vedoucí lékař porodnice v Motole Tomáš Binder.

Upozorňuje ale, že registrace se netýká akutních stavů ani patologických, čili problémových těhotenství.

S "přetlakem" porodů bojují bez výjimky všechny pražské porodnice. Komplikace přiznává i ta v Thomayerově nemocnici.

"Je pravda, že problémy jsou. Porodů je mnoho, ale registraci zavádět nechceme ani my, ani vedení nemocnice," říká Marta Svobodová, vrchní sestra gynekologicko porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice.

"Nedávno jsme ale na čas museli zavést stop stav, protože jsme skutečně už neměli maminky kam dávat," dodává.

Registrace, pražská věc

Počet porodů v Česku roste od roku 2001, s náporem se tak vyrovnávají nemocnice po celé republice. K nepopulárním registracím ale zatím přistupují jen ty pražské.

"V Praze totiž přibývají k porodům silných populačních ročníků ještě další faktory. Rodí tu hodně cizinek a rodit do Prahy jezdí i ženy z celého středočeského kraje," popisuje svoji zkušenost Binder.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Členové představenstva Key Ivestment půjdou na čtyři a pět let do vězení

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na pět a čtyři roky do vězení. Tresty jim v pondělí potvrdil odvolací soud. Někdejší manažer firmy v letech 2004 až 2011 podle soudu vědomě nakupoval vysoce rizikové cenné papíry, které nebyly veřejně obchodovatelné a po krachu firmy KI byly bezcenné. Žena na společnost nedostatečně dohlížela. Dvojice způsobila klientům škodu v řádu stamilionů korun.

Odvolací senát uznal bývalé členy představenstva KI vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Oba vinu odmítají. Brzkovský dnes novinářům řekl, že pouze udělal špatná obchodní rozhodnutí. "Těch pochybení tam byla celá řada, ale žádná z nich nedosáhla úrovně trestného činu," prohlásil. Dodal, že činy rozhodně nespáchal úmyslně.

Čtyřleté vězení pro Fenstererovou pak Brzkovský označil vzhledem k tomu, že má dvě děti, za likvidační. Žena podle něj sehrála v případu podobnou úlohu jako manažerka Alena Šťastná, kterou prvoinstanční soud zprostil obžaloby. Státní zastupitelství se proti tomu neodvolalo, a její osvobození tak již nabylo právní moci. Fenstererová se odvolacího řízení nezúčastnila, požádala o konání v nepřítomnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy