Popularita Babiše stoupla, polepšily si i Schillerová a Maláčová

ČTK ČTK
11. 11. 2019 11:44
Nejlépe hodnoceným politikem mezi členy vlády a předsedy parlamentních stran zůstává podle průzkumu STEM premiér a předseda ANO Andrej Babiš, jehož popularita se oproti předchozím měsícům zvýšila. Zároveň ho však polovina lidí hodnotí negativně. Na druhém místě skončila ministryně financí Alena Schillerová, třetí místo obsadila ministryně práce Jana Maláčová a ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Andrej Babiš a Alena Schillerová.
Andrej Babiš a Alena Schillerová. | Foto: ČTK

"Andrej Babiš zaznamenal oproti červnovému průzkumu zvýšení podílu příznivých hodnocení, což znamená, že opět je tábor jeho příznivců početnější než tábor jeho odpůrců," uvedli autoři průzkumu. Podporu mu vyjádřilo 52 procent lidí, tedy o sedm procentních bodů více než v červnu. Nepříznivě ho hodnotí 48 procent lidí.

Proti červnu si polepšila i Alena Schillerová se 43 procenty a Jana Maláčová s 39 procenty pozitivních hodnocení. Lubomír Zaorálek v červnovém průzkumu nebyl hodnocen, ministrem kultury se stal až na konci prázdnin. Naposledy byl v průzkumu zařazen jako šéf diplomacie v listopadu 2017 a proti této době si polepšil o 12 bodů na 39 procent shodně s Maláčovou.

Proti červnu si mírně polepšila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), kterou kladně vnímá 36 procent Čechů. Celých 51 procent ji však vnímá negativně.

Naproti tomu obliba předsedy pirátů Ivana Bartoše, ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a šéfa komunistů Vojtěcha Filipa mezi lidmi klesla. Hodnocení ostatních politiků se příliš nezměnilo. Nejméně známým členem vlády zůstává ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministr obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). Nezná je téměř polovina dotázaných.

Průzkum popularity politiků v říjnu (STEM)
Průzkum popularity politiků v říjnu (STEM) | Foto: STEM
 

Právě se děje

před 31 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 51 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy