Babiš zůstává nejoblíbenějším politikem, jeho popularita však dál klesá

ČTK ČTK
18. 7. 2019 16:48
Nejlépe hodnoceným politikem ze členů vlády a předsedů parlamentních stran zůstává premiér a šéf ANO Andrej Babiš, jeho popularita ale dál oslabuje. Babiše kladně hodnotí 45 procent dotázaných, zatímco v lednu to bylo 48 procent a loni v říjnu polovina. Na druhém místě v žebříčku popularity skončila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), které vyjádřilo podporu 40 procent respondentů. Na třetím místě je s 39 procenty pozitivních hodnocení lídr pirátů Ivan Bartoš.
Andrej Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem.
Andrej Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem. | Foto: Reuters

"Andrej Babiš zůstává nejlépe hodnoceným českým politikem, jeho popularita však dále oslabuje. Podíl jeho odpůrců je již znatelně vyšší než podíl jeho sympatizantů," uvedli autoři červnového průzkumu STEM. Zatímco na začátku roku byl poměr příznivých a nepříznivých hodnocení Babiše 48 procent ku 51 procentům, nyní je to 45 procent versus 54 procent.

Náskok ministerského předsedy před ostatními politickými lídry je rovněž nižší než v minulosti. Průzkum se uskutečnil po zveřejnění předběžných auditů Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra a v období veřejných protestů vůči Babišovi. Mezi sympatizanty hnutí ANO je nicméně pozice premiéra stabilní a téměř všichni jej hodnotí pozitivně, dodali analytici STEM.

Oproti minulému průzkumu si polepšila Alena Schillerová i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), kterou nyní kladně hodnotí 37 procent oslovených. Obdobný podíl sympatizantů mají předseda SPD Tomio Okamura a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Benešovou hodnotí negativně polovina lidí

Nejméně známým členem vlády je ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), který je ve funkci od dubna. Nezná ho 60 procent dotázaných lidí. Z déle působících ministrů jsou velmi málo známi ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr školství Robert Plaga (ANO) a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), o jehož odvolání se už několik týdnů vedou politická jednání mezi prezidentem Milošem Zemanem, Babišem a sociálními demokraty. Tuto trojici ministrů nezná zhruba polovina dotázaných.

Ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), proti níž desítky tisíc lidí před prázdninami také demonstrovaly, pozitivně vnímá třetina občanů, naopak polovina respondentů má na ni negativní názor.

Z opozičních politiků se v první desítce žebříčku umístili vedle třetího Bartoše a pátého Okamury ještě desátý předseda ODS Petr Fiala, kterého kladně hodnotí 27 procent lidí. Po změnách ve vedení KDU-ČSL a STAN se v průzkumu objevili také noví předsedové obou stran Marek Výborný a Vít Rakušan.

Oba dva poměrně značná část veřejnosti nezná - Výborného 46 procent, Rakušana 40 procent. Předsedu STAN Rakušana hodnotí pozitivně čtvrtina oslovených, což je stejný podíl jako v případě jeho předchůdce Petra Gazdíka. Šéfa lidovců Výborného kladně vnímá 18 procent respondentů.

"Jeho předchůdce Pavel Bělobrádek byl pro veřejnost známější, a tím pádem jej sice pozitivně vnímal vyšší podíl respondentů (26 procent), ovšem na druhou stranu u něj byl vysoký podíl jeho odpůrců (65 procent)," konstatovali analytici STEM.

Průzkum se uskutečnil od 14. do 30. června na vzorku více než tisícovky respondentů.

Žebříček deseti nejlépe hodnocených politických osobností (v součtu procent příznivých hodnocení):

Pořadí Osobnost říjen 2018 leden 2019 červen 2019 nezná
1. Andrej Babiš (ANO) 50 48 45 1
2. Alena Schillerová (za ANO) 30 36 40 26
3. Ivan Bartoš (piráti) 41 41 39 5
4. Jana Maláčová (ČSSD) 23 32 37 19
5. Tomio Okamura (SPD) 36 32 35 3
6. Richard Brabec (ANO) 32 30 35 27
7. Marie Benešová (za ANO) - - 34 13
8. Adam Vojtěch (za ANO) 27 29 34 38
9. Jan Hamáček (ČSSD) 30 34 32 12
10. Petr Fiala (ODS) 29 28 27 11

 

Právě se děje

Další zprávy