Poplatky to nekončí. Boj se povede o pojišťovny

Petr Holub
16. 1. 2008 14:45
Odpůrci reformy se bojí privatizace pojišťoven
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Odborová centrála ČMKOS oznámila, že proti navržené zdravotnické reformě bude bojovat všemi prostředky. Pokud se návrh od základu nezmění, nepodpoří ho poslanci KDU-ČSL.

Jedni i druzí se obávají, že hrozí privatizace.

Strach z akcií

Zdravotnická reforma navazuje na letošní zavedení poplatků a od ledna 2009 má změnit celý systém zdravotní péče. Tvoří ji návrhy sedmi zákonů, které by měla už v únoru projednat vláda.

V souvislostech
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odboráři i lidovci na nich kritizují totéž. "Zákony mají převést pojišťovny i nemocnice na akciové společnosti. To je první krok k jejich prodeji," řekl místopředseda odborů Jaroslav Zavadil.

Lidovci odmítli diskutovat o třech zákonech, které převádějí zdravotní pojišťovny na akciové společnosti. Poslanec Ludvík Hovorka oznámil, že se obává jejich privatizace.

Kritici se shodnou i v dalším bodě: reformátor Julínek by měl jasně říci, jak se veřejnoprávní pojišťovny změní na akciovky a kdo bude mít jejich akcie. K tomu však Julínek chystá nový, tzv. transformační zákon a ten chce zveřejnit nejdříve v březnu.

Cikrt: Vysvětlíme později

"Nalezení vlastníka pro současné zdravotní pojišťovny je až posledním krokem reformy," vysvětluje ministrův mluvčí Tomáš Cikrt. Transformační zákon podle něho zatím ani není možné napsat: "Postup změny právní formy stávajících zdravotních pojišťoven bude možné zpracovat až po odsouhlasení konečné podoby věcného záměru zákona o zdravotní pojišťovnách vládou."

To dává odborářům prostor ke stížnostem, že ministr skrývá svůj skutečný úmysl, totiž prodat pojišťovny pod cenou neprůhledným finančním společnostem. Nazývají to "loupeží století" a tvrdí, že tím vláda ohrozí zdravotní péči v celé zemi.

Podrobněji: Julínek má potíže s reformou. Dnes ji napadly odbory

Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví
Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát

Pátá země v Evropě

Kritika se dotýká klíčového bodu reformy. V Evropě není zvykem, aby peníze z povinného zdravotního pojištění rozdělovaly soukromé firmy.

Soukromé pojišťovny dominují v Americe, kde není pojištění povinné. Naopak v Evropě, kde se každý musí na zdravotnické výdaje pojistit či platit zdravotní daň, převládají veřejnoprávní instituce.

Cikrt upozorňuje, že výjimkou jsou čtyři země. Tradiční jsou soukromé pojišťovny ve Švýcarsku. V Holandsku je zavádí tři roky stará zdravotnická reforma, která ovšem zatím odkládá vznik soukromých nemocnic. Před čtyřmi lety se změnily na soukromé společnosti slovenské pojišťovny, loni následovalo Maďarsko.

"Je to evropský trend," říká Cikrt. Soukromé společnosti podle něho zajistí, aby se peníze využívaly víc efektivně.

Z nouze ctnost

Reformátoři zatím nepřesvědčili veřejnost, že tato cesta je potřebná a možná také pro Českou republiku.

Pochybnosti neskrývají ani samotné zdravotní pojišťovny. Podle ředitele pojišťovny Metal Aliance Vladimíra Kothery například nejde Česko srovnávat se Švýcarskem. Tam mohou pojišťovny využít různé právní formy, vedle akciových společností například družstvo, nebo neziskovou organizaci. V Holandsku jsou soukromými nadacemi.

Foto: Ludvík Hradilek
Přečtěte si:
Stát mění kurs zdravotnictví, nejvíc od roku 1992

Češi neznají jiné formy soukromých společností, než akciové společnosti a společnosti s omezeným ručením. Forma s.r.o. je přitom pro pojišťovny zcela nevhodná.

Cikrt ujišťuje, že reforma dokáže po švýcarském vzoru zajistit, aby pojišťovny platily každému stejné služby jako dosud: "Charakter systému se nemění! Příjmy jsou získávány na základě schopnosti platit a ne na základě zdravotního rizika. Nárok na úhradu zdravotní péče mají všichni bez ohledu na svoji schopnost platit."

Jenom dvě cesty

Tím však začínají hlavní pochybnosti. Není jasné, jak se veřejnoprávní pojišťovny změní na akciové společnosti a komu budou patřit.

"Současné managementy mohou změnit pojišťovny na akciové společnosti, které budou samy ze sto procent vlastnit. Co bude dál, nikdo neví," popisuje situaci ředitel Kothera. Patří k expertům, kterým vadí, že ministerstvo dosud nikoho neinformovalo o dalším postupu.

Nemocnice ve Strakonicích
Nemocnice ve Strakonicích | Foto: Ludvík Hradilek
Druhá strana:
Julínkovy změny nás vrací před listopad, tvrdí lékaři

Ekonomové připouštějí pouze dvě možnosti. Podle první z nich bude Česko následovat slovenskou cestu a předá pojišťovny zakladatelům, kterými jsou u většiny z nich velké firmy, například Škoda, České dráhy, severomoravské hutě a doly.

Bude to však složitější. Na Slovensku byli zakladatelé zároveň vlastníky, v Česku by z nich musel vlastníky učinil speciální zákon. Ten by měl zároveň určit, jak se převedou finance, které mají pojišťovny na účtech.

Druhou možností je aukce akcií ve veřejné soutěži. U ní jsou rozhodující podmínky, kdo se může účastnit.

Tři pravidla

"Zatím není rozhodnuto, jaký bude konkrétní postup," potvrzuje Julínkův náměstek Pavel Hroboň.

Ministerstvo dosud zveřejnilo hlavní zásady transformace. VZP zůstane státní, převod akcií proběhne transparentním způsobem a zisk z případných aukcí zůstane ve zdravotnickém systému.

 

Právě se děje

Další zprávy