Julínkovy změny nás vrací před listopad, tvrdí lékaři

Petr Holub
12. 12. 2007 9:20
Reforma zlikviduje soukromé praxe
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lékaři odmítají návrhy zdravotnické reformy, které představil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Reforma omezí dostupnost zdravotní péče pro občany a zlikviduje soukromé ordinace, varuje Česká lékařská komora.

Ministr Tomáš Julínek by tedy měl ze sedmi navržených zákonů čtyři úplně přepracovat a jeden zrušit. "Julínkovy návrhy nesplnily očekávání," tvrdí prezident komory Milan Kubek.

Vadí mu, že ministerský návrh chce především šetřit, místo toho, aby zajistil systému větší příjmy.

Nechceme úspory, ale peníze

"Země evropské patnáctky dávají na zdravotnictví ročně v průměru 8,9 procent HDP, Česko ani ne sedm procent," upozorňuje Kubek.

Zdejší zdravotnictví tedy potřebuje reformu, která najde další finanční zdroje. Prezident komory mezi ně počítá například vyšší příspěvky za státní pojištěnce. Zároveň je potřeba vyřadit dvacet procent výkonů z povinného pojištění. Lidé by se na ně mohli napříště připojistit.

Nepřehlédněte:

Nemocnice následné péče Ryjice

Komora k Julínkovým zákonům

Zamítnout:
 • O dohledu nad zdravotními pojišťovnami
  Důvody: Nový státní úřad, který by dohlížel nad pojišťovnami, je zbytečný.
Zamítnout a nově napsat:
 • O veřejném zdravotním pojištění
  Důvody: Je třeba nový zákon, návrh však neřeší nedostatek financí pro zdravotníky. Kontrolu nad zdravotnictvím předává pojišťovnám a likviduje soukromé lékařské praxe.
 • O zdravotních pojišťovnách
  Důvody: Je třeba nový zákon, který by platil pro všechny pojišťovny. Není však možné udělat z nich akciové společnosti.
 • O univerzitních nemocnicích
  Důvody: Zákon je napsán nekvalitně. Univerzitní nemocnice nemohou být akciovými, ale neziskovými společnostmi.
 • O zdravotních službách
  Důvody: Zákon správně řeší některé problémy, znemožňuje však profesním komorám kontrolovat kvalitu práce zdravotníků. Není možné, aby za to komoru dělal majitel zdravotnického zařízení.
Doporučuje s připomínkami:
 • O specifických zdravotních službách
  Důvody: Dosud chybí zákon, který by jednotně popsal specifické výkony jako jsou asistovaná reprodukce, interrupce, sterilizace apod. Přehlíží však kontrolní roli lékařské komory. 
 • O zdravotnické záchranné službě
  Důvody: Je správné, že zákon popíše záchrannou službu jako zvláštní typ zdravotní služby. Personální složení výjezdových skupin by však nemělo určitt pouze ministerstvo.

Jaké jsou dopady reformy veřejných financí?

Analýza:
Náklady na zdraví kvůli poplatkům výrazně stoupnou Tabulka:
Kolik po reformě zaplatíte u lékaře? Souhrn:
Podívejte se, jak se změní péče o zdraví

Pod drobnohledem

Kubek předpokládá, že při správném nastavení systému by bylo možné snížit povinné pojištění ze současných třinácti a půl procenta hrubé mzdy na deset až jedenáct procent.

Julínek je z pohledu komory zbytečně opatrný. Sice umožňuje platit pacientům nadstandardní výkony, kromě toho ale nabízí jen recepty, jak ušetřit a vyjít se současným finančním balíkem.

Z povinného pojištění se má podle Julínka hradit minimálně 95 procent dosavadních výkonů.

Kubkovi vadí, že menší část peněz reforma zdravotníkům dokonce vezme. Pojišťovny by měly financovat nový kontrolní úřad, zároveň budou vyplácet bonusy těm občanům, kteří vyčerpají méně služeb.

Reforma spádových obvodů

Právě cesta, kterou chce Julínek uspořit, je podle lékařské komory nebezpečná pro pacienty i lékaře.

Reforma předpokládá, že se pojišťovny změní na akciové společnosti. Kubek se obává, že se jich zmocní finanční skupiny, které po vzoru společnosti Agel budou chtít nejen provozovat pojišťovny, ale také řetězce nemocnic i ambulantních praxí.

Pojišťovny přitom dostanou možnost uzavírat smlouvy jen s těmi lékaři, se kterými to uznají za vhodné. "Logicky dají přednost těm vlastním," říká prezident komory.

Soukromí lékaři si tak budou muset vybrat: buď se nechají zaměstnat od některého z řetězců, anebo prostě ordinaci zavřít. Pacienti tak přijdou o volbu lékaře, protože budou muset chodit jen do těch zdravotnických zařízení, které jim povolí pojišťovna.

"Julínkův návrh připomíná plán někdejší ministryně Emmerové, která chtěla zavést podle vzoru z minulého režimu spádové obvody," předvídá důsledky reformy mluvčí komory Michal Sojka.

Lidé sice budou moci přejít k jiné pojišťovně, nebude to však možné častěji, než jednou za rok.

Návrat do totality

Zároveň prý hrozí, že se zhorší kvalita. Návrhy zákonů totiž nepočítají s tím, že odborné společnosti budou navrhovat pravidla, podle kterých by se mělo léčit. Ani úroveň zdravotních služeb by nadále neměly kontrolovat profesní komory.

Tím může vzniknou groteskní situace, protože občan si bude moci stěžovat na špatnou péči pouze u těch, kdo ho léčí. "Na lékaře z krajské nemocnice si bude moci stěžovat v samotné nemocnici. Když nemocnice stížnost odmítne, může podat námitky krajskému úřadu," vykládá Julínkův návrh Kubek.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň od komor převezme registry lékařů, stomatologů a lékárníků.

"Je to krokem zpět od občanské společnosti před rok 1989 do období totality," stojí v oficiálním prohlášení lékařské komory.

"Julínkovi pomůžeme"

Kubek odmítá námitku, že kvalitu nabízených služeb zajistí konkurence mezi pojišťovnami.

"Zákony umožňují cenovou konkurenci. Ušetřit se dá na platech lékařů, anebo na kvalitě služeb. To kromě majitelů pojišťoven neprospěje nikomu," míní Kubek.   

Česká lékařská komora přesto Julínka chválí, že se pustil do obtížné práce, která sjednotí právní předpisy o zdravotnictví. "Předneseme ministrovi své připomínky a nabídneme mu svou pomoc při přepracování zákonů," řekl prezident lékařské komory.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 40 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy