Popálená Natálka z Vítkova po operaci bojuje s infekcí

Petra Sasínová
16. 9. 2009 20:05
Od poslední operace má popálená Natálie z Vítkova teploty
"Natálka má od poslední operace pořád teploty," uvedla Anna Siváková, jejíž rodina se stala letos v dubnu terčem rasistického žhářského útoku.
"Natálka má od poslední operace pořád teploty," uvedla Anna Siváková, jejíž rodina se stala letos v dubnu terčem rasistického žhářského útoku. | Foto: Repro ČT

Ostrava - Popálené dítě, které málem uhořelo při dubnovém žhářském útoku na jeho rodinu ve Vítkově, opět bojuje s infekcí.

Matka dvouleté Natálie Aktuálně.cz řekla, že dcera má od poslední operace pořád teploty.

Mluvčí ostravské fakultní nemocnice, kde je dítě od dubna hospitalizováno na tamním Popáleninovém centru, potvrdil, že nastaly komplikace.

Nastaly komplikace

"Po poslední operaci došlo ke komplikacím, ale nadále se daří udržovat dítě ve stabilizovaném stavu," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

"Natálka byla 10. září na jedenácté operaci, od té doby má pořád teploty," uvedla Anna Siváková.

Vysvětlila, že infekce ji ohrožuje nejméně dva měsíce. "Při jakémkoliv oslabení, což nastává i po operacích, se infekce ozývá," uvedla matka. 

Dům, ve kterém bylo osm lidí, zapálili 18. dubna v noci rasisté. Policie již z útoku obvinila čtyři mladíky z Opavska a Bruntálska. Útočníci použili tři zápalné lahve. Nejvážněji bylo zraněno nejmenší dítě, popáleniny utrpěli i jeho rodiče Pavel Kudrik a Anna Siváková.

Když přijali lékaři ostravského Popáleninového centra sotva dvouletou Natálii do péče, byla její šance na přežití velmi malá. Tak malé děti na tak vážné popáleniny většinou umírají.

V první fázi  lékaři pokrývali spálená místě na těle dítěte umělou kůží Integra, jejíž silikonovou vrstnu nyní nahrazují tenkými štěpy z vlastní kůže z nenpopálených míst.

Do června letošního roku, kdy také nastala vážná komplikace infekce, které se lékaři obávali od začátku, byl stav holčičky kritický. Od konce července již hovoří o stabilizovaném stavu.

Na tiskové konferenci v srpnu označili lékaři dosavadní průběh velmi náročné éčby Natálie téměř za zázrak.

"Léčba se daří, avšak nebude vyhráno, dokud dítě neopustí bránu nemocnice," uvedla tehdy primářka Popáleninového centra Zdenka Cerkvenjaš. 

Dědeček těžce popáleného dítěte z Vítkova.
Dědeček těžce popáleného dítěte z Vítkova. | Foto: Tomáš Netočný

Matka opět do nemocnice dojíždí

Anna Siváková, která strávila několik týdnů v nemocnici s dítětem, se opět vrátila domů do Vítkova.

"Zase za Natálkou skoro denně dojíždím. Ostatní děti mne také potřebují doma. Začal školní rok," vysvětluje Siváková. Kromě nejmladší Natálie má další tři děti.

Rodina zatím žije v ubytovně ve Vítkově, ale již si z peněz, které lidi poslali na účet v jejich prospěch, koupili nedaleko Vítkova starší domek.

"Musí se tam provést úpravy. Kdy se budeme stěhovat, nedovedu odhadnout," řekla.

Z útoku ve Vítkově policie obvinila Jaromíra Lukeše, Davida Vaculíka, Ivo Millera a Václava Cojocaru.

Všichni byli v minulosti v kontaktu s neonacistickými strukturami, účastnili se různých akcí, mimo jiné i s Dělnickou stranou. Policisté u nich našli také tiskoviny a jiné věci, které potvrzují spojení s krajní pravicí.

Obviněný David Vaculík, mimo jiné sponzor Dělnické strany, má například další soud u bruntálského okresního soudu. Společně s jedním z vůdců neonacistů v Moravskoslezském kraji je obviněn z loňského útoku na účastníky rockového koncertu v Rýmařově.

Jeho spoluobžalovaný Tomáš Vassiov byl už za velmi závažné rasistické zločiny ve vězení.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy