Popálená Natálka z Vítkova po operaci bojuje s infekcí

Petra Sasínová
16. 9. 2009 20:05
Od poslední operace má popálená Natálie z Vítkova teploty
"Natálka má od poslední operace pořád teploty," uvedla Anna Siváková, jejíž rodina se stala letos v dubnu terčem rasistického žhářského útoku.
"Natálka má od poslední operace pořád teploty," uvedla Anna Siváková, jejíž rodina se stala letos v dubnu terčem rasistického žhářského útoku. | Foto: Repro ČT

Ostrava - Popálené dítě, které málem uhořelo při dubnovém žhářském útoku na jeho rodinu ve Vítkově, opět bojuje s infekcí.

Matka dvouleté Natálie Aktuálně.cz řekla, že dcera má od poslední operace pořád teploty.

Mluvčí ostravské fakultní nemocnice, kde je dítě od dubna hospitalizováno na tamním Popáleninovém centru, potvrdil, že nastaly komplikace.

Nastaly komplikace

"Po poslední operaci došlo ke komplikacím, ale nadále se daří udržovat dítě ve stabilizovaném stavu," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

"Natálka byla 10. září na jedenácté operaci, od té doby má pořád teploty," uvedla Anna Siváková.

Vysvětlila, že infekce ji ohrožuje nejméně dva měsíce. "Při jakémkoliv oslabení, což nastává i po operacích, se infekce ozývá," uvedla matka. 

Dům, ve kterém bylo osm lidí, zapálili 18. dubna v noci rasisté. Policie již z útoku obvinila čtyři mladíky z Opavska a Bruntálska. Útočníci použili tři zápalné lahve. Nejvážněji bylo zraněno nejmenší dítě, popáleniny utrpěli i jeho rodiče Pavel Kudrik a Anna Siváková.

Když přijali lékaři ostravského Popáleninového centra sotva dvouletou Natálii do péče, byla její šance na přežití velmi malá. Tak malé děti na tak vážné popáleniny většinou umírají.

V první fázi  lékaři pokrývali spálená místě na těle dítěte umělou kůží Integra, jejíž silikonovou vrstnu nyní nahrazují tenkými štěpy z vlastní kůže z nenpopálených míst.

Do června letošního roku, kdy také nastala vážná komplikace infekce, které se lékaři obávali od začátku, byl stav holčičky kritický. Od konce července již hovoří o stabilizovaném stavu.

Na tiskové konferenci v srpnu označili lékaři dosavadní průběh velmi náročné éčby Natálie téměř za zázrak.

"Léčba se daří, avšak nebude vyhráno, dokud dítě neopustí bránu nemocnice," uvedla tehdy primářka Popáleninového centra Zdenka Cerkvenjaš. 

Dědeček těžce popáleného dítěte z Vítkova.
Dědeček těžce popáleného dítěte z Vítkova. | Foto: Tomáš Netočný

Matka opět do nemocnice dojíždí

Anna Siváková, která strávila několik týdnů v nemocnici s dítětem, se opět vrátila domů do Vítkova.

"Zase za Natálkou skoro denně dojíždím. Ostatní děti mne také potřebují doma. Začal školní rok," vysvětluje Siváková. Kromě nejmladší Natálie má další tři děti.

Rodina zatím žije v ubytovně ve Vítkově, ale již si z peněz, které lidi poslali na účet v jejich prospěch, koupili nedaleko Vítkova starší domek.

"Musí se tam provést úpravy. Kdy se budeme stěhovat, nedovedu odhadnout," řekla.

Z útoku ve Vítkově policie obvinila Jaromíra Lukeše, Davida Vaculíka, Ivo Millera a Václava Cojocaru.

Všichni byli v minulosti v kontaktu s neonacistickými strukturami, účastnili se různých akcí, mimo jiné i s Dělnickou stranou. Policisté u nich našli také tiskoviny a jiné věci, které potvrzují spojení s krajní pravicí.

Obviněný David Vaculík, mimo jiné sponzor Dělnické strany, má například další soud u bruntálského okresního soudu. Společně s jedním z vůdců neonacistů v Moravskoslezském kraji je obviněn z loňského útoku na účastníky rockového koncertu v Rýmařově.

Jeho spoluobžalovaný Tomáš Vassiov byl už za velmi závažné rasistické zločiny ve vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy