Kauza Vítkov: Obviněný Lukeš byl horlivý, schopný všeho

Petra Sasínová
20. 8. 2009 21:00
Bývalý člen neonacistických struktur pro Aktuálně.cz: Lukeš chtěl být hrdina, udělal by cokoliv.
Útok na romskou rodinu ve Vítkově zorganizovali a provedli neonacisté. Čtyřem z nich, kteří zřejmě hodili zápalné lahve do domu, horzí až 15 let vězení.
Útok na romskou rodinu ve Vítkově zorganizovali a provedli neonacisté. Čtyřem z nich, kteří zřejmě hodili zápalné lahve do domu, horzí až 15 let vězení. | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - Jaromír Lukeš z Opavy, který je jedním ze čtyř obviněných ze žhářského útoku ve Vítkově, byl dlouholetý horlivý neonacista a byl to zřejmě on, kdo navrhl cíl útoku - rodinu Sivákových a Kudrikových.

Žil totiž ve vesnici Radkov, která je vzdálená jen osm kilometrů od Vítkova a v učilišti ve Vítkově-Podhradí se učil za kuchaře a číšníka.

Redakce Aktuálně.cz je v kontaktu s bývalým členem neonacistického hnutí, který Lukeše mnoho let znal. Kvůli bezpečnosti své i své rodiny trvá na zachování anonymity.

To, že mezi obviněnými je právě Jaromír Lukeš, vypátrali antifašisté. Nepřímo to Aktuálně.cz potvrdily i oficiální zdroje blízké vyšetřování. I podle policistů je zřejmé, že spolupracoval s regionální skupinou Auntonomních nacionalistů, jejichž materiály našli při domovních prohlídkách.

Dobrovolně se hlásil

„Lukeš - Jerry, byl vykonavatelem a ten, který si ochotně nechá udělat problémy jen proto, aby byl hrdina," říká bývalý člen krajní pravice.

 „Lukeš je velice jednoduchý. Lidi jako on byli pouze instruováni, co mají provést. Nikdy nebyly vydány příkazy, ale jednodušším lidem jeho typu to bylo vtlačeno jako „dobrý návrh", líčil Aktuálně cz. muž, kterým otřáslo, čeho jsou jeho bývalí kamarádi schopni.

Jaromír Lukeš byl ten, který byl vidět při různých koncertech a demonstracích neonacistů jako pořadatel. „Když se řeklo, že je potřeba někde s někým udělat pořádek, dobrovolně se přihlásil," vzpomínal na Lukeše muž, který se v minulosti účastnil řady koncertů a jiných akcí neonacistů.

Podle něho měl nyní asi pětadvacetiletý Lukeš už v minulosti problémy s policií kvůli různým rvačkám a výtržnictví.  Byl prý na to hrdý. „Pro obdiv udělá cokoliv. I teď se považuje za hrdinu a moc nelituje toho, co se stalo," je přesvědčen zdroj Aktuálně.cz.

Starosta Radkova Petr Dubový potvrdil, že Lukeš ve vesnici bydlel. „Jarka jsem znal.  Asi jako sedmnáctiletý pracoval u nás v jedné zdejší firmě. Nemohl jsem si na něho stěžovat. To, co zřejmě udělal, mne šokovalo," řekl Dubový.

Rodina, která si koupila v Radkově starší domek, se později odstěhovala do Prahy. Lukeš tam údajně řídil tramvaj.  A poté rodina přesídlila zpět do Moravskoslezského kraje - do Opavy.

V noci z 18. na 19. dubna zaútočila na romskou rodinu z Vítkova skupina rasistů. Útok byl likvidační, do domu hodili tři zápalné lahve.
V noci z 18. na 19. dubna zaútočila na romskou rodinu z Vítkova skupina rasistů. Útok byl likvidační, do domu hodili tři zápalné lahve. | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

„Jak to mohlo být?", ptá se bývalý člen neonacistech struktur, kterému není jedno, že hořelo dítě.

Přiznal, že při útoku byl

„Lukeš bydlel nějaký čas v Praze, seznámil se tam asi s lidmi z Odporu. Jednou někdo z Odporu vymyslel, že je třeba něco provést a začít zavádět pořádek. Lukeš se toho ochotně chytl, navrhl Vítkov a pak došlo na to, jak. Ti čtyři se zeptali lidí z Odporu, jak to provést a dostali podrobný návod," míní zdroj Aktuálně.cz.

Jaromír Lukeš je mezi třemi ze čtyř obviněných, kteří se přiznali. Na rozdíl od dvou svých kamarádů, kteří vypovídali obšírně už při vzetí do vazby, Lukeš se podle informací Aktuálně.cz  přiznal až u soudce, když  rozhodoval o jeho vzetí do vazby. A jen velmi obezřetně.

„Dva z obviněných se přiznali už ve vazbě a vypovídali velmi podrobně. Jeden připustil, že na místě byl, ale mnoho víc neřekl," uvedla dozorující případu, státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Státní zástupkyně zdůraznila, že obvinění nestojí na přiznání obviněných, ale důkazech, které proti nim shromáždila policie. „Přiznali se pod tlakem důkazů," řekla Aktuálně.cz Bilíková.

Vyšetřování potrvá měsíce. Součástí obžaloby totiž musí být kromě výslechů obviněných a svědků mnohé znalecké posudky. Například psychologické a psychiatrické posudky na obviněné, lékařské posudky, které se budou zabývat zraněním dvouletého dítěte a jejich rodičů, posudek hasičů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy