Kauza Vítkov: Obviněný Lukeš byl horlivý, schopný všeho

Petra Sasínová
20. 8. 2009 21:00
Bývalý člen neonacistických struktur pro Aktuálně.cz: Lukeš chtěl být hrdina, udělal by cokoliv.
Útok na romskou rodinu ve Vítkově zorganizovali a provedli neonacisté. Čtyřem z nich, kteří zřejmě hodili zápalné lahve do domu, horzí až 15 let vězení.
Útok na romskou rodinu ve Vítkově zorganizovali a provedli neonacisté. Čtyřem z nich, kteří zřejmě hodili zápalné lahve do domu, horzí až 15 let vězení. | Foto: Petr Sznapka

Ostrava - Jaromír Lukeš z Opavy, který je jedním ze čtyř obviněných ze žhářského útoku ve Vítkově, byl dlouholetý horlivý neonacista a byl to zřejmě on, kdo navrhl cíl útoku - rodinu Sivákových a Kudrikových.

Žil totiž ve vesnici Radkov, která je vzdálená jen osm kilometrů od Vítkova a v učilišti ve Vítkově-Podhradí se učil za kuchaře a číšníka.

Redakce Aktuálně.cz je v kontaktu s bývalým členem neonacistického hnutí, který Lukeše mnoho let znal. Kvůli bezpečnosti své i své rodiny trvá na zachování anonymity.

To, že mezi obviněnými je právě Jaromír Lukeš, vypátrali antifašisté. Nepřímo to Aktuálně.cz potvrdily i oficiální zdroje blízké vyšetřování. I podle policistů je zřejmé, že spolupracoval s regionální skupinou Auntonomních nacionalistů, jejichž materiály našli při domovních prohlídkách.

Dobrovolně se hlásil

„Lukeš - Jerry, byl vykonavatelem a ten, který si ochotně nechá udělat problémy jen proto, aby byl hrdina," říká bývalý člen krajní pravice.

 „Lukeš je velice jednoduchý. Lidi jako on byli pouze instruováni, co mají provést. Nikdy nebyly vydány příkazy, ale jednodušším lidem jeho typu to bylo vtlačeno jako „dobrý návrh", líčil Aktuálně cz. muž, kterým otřáslo, čeho jsou jeho bývalí kamarádi schopni.

Jaromír Lukeš byl ten, který byl vidět při různých koncertech a demonstracích neonacistů jako pořadatel. „Když se řeklo, že je potřeba někde s někým udělat pořádek, dobrovolně se přihlásil," vzpomínal na Lukeše muž, který se v minulosti účastnil řady koncertů a jiných akcí neonacistů.

Podle něho měl nyní asi pětadvacetiletý Lukeš už v minulosti problémy s policií kvůli různým rvačkám a výtržnictví.  Byl prý na to hrdý. „Pro obdiv udělá cokoliv. I teď se považuje za hrdinu a moc nelituje toho, co se stalo," je přesvědčen zdroj Aktuálně.cz.

Starosta Radkova Petr Dubový potvrdil, že Lukeš ve vesnici bydlel. „Jarka jsem znal.  Asi jako sedmnáctiletý pracoval u nás v jedné zdejší firmě. Nemohl jsem si na něho stěžovat. To, co zřejmě udělal, mne šokovalo," řekl Dubový.

Rodina, která si koupila v Radkově starší domek, se později odstěhovala do Prahy. Lukeš tam údajně řídil tramvaj.  A poté rodina přesídlila zpět do Moravskoslezského kraje - do Opavy.

V noci z 18. na 19. dubna zaútočila na romskou rodinu z Vítkova skupina rasistů. Útok byl likvidační, do domu hodili tři zápalné lahve.
V noci z 18. na 19. dubna zaútočila na romskou rodinu z Vítkova skupina rasistů. Útok byl likvidační, do domu hodili tři zápalné lahve. | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

„Jak to mohlo být?", ptá se bývalý člen neonacistech struktur, kterému není jedno, že hořelo dítě.

Přiznal, že při útoku byl

„Lukeš bydlel nějaký čas v Praze, seznámil se tam asi s lidmi z Odporu. Jednou někdo z Odporu vymyslel, že je třeba něco provést a začít zavádět pořádek. Lukeš se toho ochotně chytl, navrhl Vítkov a pak došlo na to, jak. Ti čtyři se zeptali lidí z Odporu, jak to provést a dostali podrobný návod," míní zdroj Aktuálně.cz.

Jaromír Lukeš je mezi třemi ze čtyř obviněných, kteří se přiznali. Na rozdíl od dvou svých kamarádů, kteří vypovídali obšírně už při vzetí do vazby, Lukeš se podle informací Aktuálně.cz  přiznal až u soudce, když  rozhodoval o jeho vzetí do vazby. A jen velmi obezřetně.

„Dva z obviněných se přiznali už ve vazbě a vypovídali velmi podrobně. Jeden připustil, že na místě byl, ale mnoho víc neřekl," uvedla dozorující případu, státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Státní zástupkyně zdůraznila, že obvinění nestojí na přiznání obviněných, ale důkazech, které proti nim shromáždila policie. „Přiznali se pod tlakem důkazů," řekla Aktuálně.cz Bilíková.

Vyšetřování potrvá měsíce. Součástí obžaloby totiž musí být kromě výslechů obviněných a svědků mnohé znalecké posudky. Například psychologické a psychiatrické posudky na obviněné, lékařské posudky, které se budou zabývat zraněním dvouletého dítěte a jejich rodičů, posudek hasičů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy