Žhářství ve Vítkově: Police má útočníky.Jsou to rasisté

Petra Sasínová
14. 8. 2009 14:09
Je to historický okamžik v boji s extremismem, řekli kriminalisté
Žháři zaútočili na tento dům 18. dubna před půlnocí. Obyvatelé domu spali. Probudil je oheň, některé bolest z popálenin.
Žháři zaútočili na tento dům 18. dubna před půlnocí. Obyvatelé domu spali. Probudil je oheň, některé bolest z popálenin. | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

Ostrava - Policie obvinila kvůli dubnovému žhářskému útoku ve Vítkově čtyři muže. Rodinu z Vítkova si prý vybrali náhodně. Útok připravovali několik týdnů.

Důvod? "Rasová nenávist," potvrdila ostravská státní zástupkyně Brigita Bilíková. 

Při domovních prohlídkách našli policisté u podezřelých tiskoviny pravicových extrémistů a mimo jiné také velkou vlajku s hákovým křížem. Jaké je jejich napojení na známé neonacistické organizace, neřekli.

"Prověřujeme to. Podobně jako to, zda někdo z nich nefiguroval v podobných útocích z minulosti," řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Lubomír Metnar ze severomoravské policie potvrdil, že na čtyři podeřelé už soud uvalil vazbu.

Šlo o pasažéry tmavého vozu, který byl od začátku hlavní stopou. Nejprve policisté informovali, že posádku našli, ale zjistili, že se žhářstvím nemá nic společného. Jak policisté dnes vysvětlili, vozů tmavé barvy, které projížděly kolem domu před útokem, bylo několik. A  jeden z nich byl ten pravý. Útočnici v něm seděli.

Žháři byli v tmavém autě

Kriminalista Luboš Valarián řekl, že několik z obviněných se po zatčení přiznalo. Dokazování u soudu by tak mohlo být díky tomu jednodušší.

Policisté zatkli ve středu večer v Bruntále celkem dvanáct podezřelých lidí z Moravskoslezského kraje, devět mužů a tři ženy. Proti osmi z nich se jim však nepodařilo najít důkazy, že mají se útokem ve Vítkově, něco společného. Tak je propustili.

Policisté odmítají říct, odkud přesně jsou obvinění mladíci. Jsou ve věku od dvaceti do třiceti let. Někteří mají záznamy v trestním rejstříku.

Na otázku, jestli je někdo z nich z Vítkova, odmítli odpovědět. Proč musela hořet právě dvouletá Natálie Siváková a její rodiče? Útočníci si podle policie rodinu vytipovali, aniž k ní měli nějaký vztah. Věděli ale, že v domě, do kterého se chystají zápalné láhve vhodit, budou také děti.

V den útoku nakoupili knoty, zápalnou tekutinu a zajistili si lahve. V noci pak přijeli k domu a vhodili do třech předních oken zápalné lahve. Pak naskočili do auta a z místa odjeli.

Zatím čtyři lidé jsou obviněni z trestného činu vraždy. Hrozí jim dvanáct až patnáct roků vězení. Z obecného ohrožení je policisté zatím neobvinili.

Případ šetřil a stále šetří speciální policejní tým s dvaceti lidmi. Během téměř čtyř měsíců prověřili skoro šest set lidí, kteří by mohli o útoku něco vědět. Jak se dostali k obviněným, nechtějí zatím prozradit. Podobně jako to, odkud jsou obvinění a jak se dostali právě k rodině z Vítkova.

Policisté jsou na to, že odhalili žháře z Vítkova, rozhodně pyšní. Podrobnosti si zatím nechávají pro sebe. Také z taktických důvodů, aby se obvinění nedozvěděli něco, co by vědět zatím neměli.

"Jde o historický okamžik v boji s extremismem," řekl náměstek ředitele severomoravské policie Dalimil Sypták.

Čtyři měsíce vyšetřování

Žháři zaútočili na romskou rodinu v noci z 18. na 19. dubna. Do domu, kde spalo osm lidí, z toho čtyři děti, hodili zápalné láhve naplněné benzinem.

Vyšetřovací verze se soustředily na hlavní dva motivy: finanční a rasový. Rasistický motiv byl od začátku pravděpodobný kvůli způsobu provedení. Členka domácnosti také údajně slyšela ortel: "Cikáni, shoříte."

Nejvážněji byla při útoku popálená tehdy ještě ne dvouletá Natálie. Její rodiče, Anna Siváková a Pavel Kudrik, utrpěli vážná zranění, hlavně popáleniny na rukou a nohou. Jejich léčení je v současné době v podstatě ukončeno.

Těžce popálené dítě přežilo

Dítě však utrpělo popáleniny na osmdesáti procentech těla, což je u tak malých dětí většinou smrtelné. Dlouho byla v kritickém stavu, ale zázračně přežila.

Nedávno se její stav zlepšil natolik, že ji lékaři odpojili od přístrojů. Specialisté z ostravské fakultní nemocnice jí ošetřovali popálené tělo pomocí umělé kůže Integra, kterou teď nahrazují štěpy její vlastní kůže z nepopálených míst. Minulý týden ji probudili z umělého spánku. Krize pominula.

Policie řešila podobných útoků na Romy v minulosti řadu. Například v Krnově na Bruntálsku jich bylo v devadesátých letech několik. Při útoku v roce 1998 utrpěla popáleniny třetího stupně starší žena. Policie našla viníky, jeden šel do vězení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Další zprávy