Žhářství ve Vítkově: Police má útočníky.Jsou to rasisté

Petra Sasínová
14. 8. 2009 14:09
Je to historický okamžik v boji s extremismem, řekli kriminalisté
Žháři zaútočili na tento dům 18. dubna před půlnocí. Obyvatelé domu spali. Probudil je oheň, některé bolest z popálenin.
Žháři zaútočili na tento dům 18. dubna před půlnocí. Obyvatelé domu spali. Probudil je oheň, některé bolest z popálenin. | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

Ostrava - Policie obvinila kvůli dubnovému žhářskému útoku ve Vítkově čtyři muže. Rodinu z Vítkova si prý vybrali náhodně. Útok připravovali několik týdnů.

Důvod? "Rasová nenávist," potvrdila ostravská státní zástupkyně Brigita Bilíková. 

Při domovních prohlídkách našli policisté u podezřelých tiskoviny pravicových extrémistů a mimo jiné také velkou vlajku s hákovým křížem. Jaké je jejich napojení na známé neonacistické organizace, neřekli.

"Prověřujeme to. Podobně jako to, zda někdo z nich nefiguroval v podobných útocích z minulosti," řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Lubomír Metnar ze severomoravské policie potvrdil, že na čtyři podeřelé už soud uvalil vazbu.

Šlo o pasažéry tmavého vozu, který byl od začátku hlavní stopou. Nejprve policisté informovali, že posádku našli, ale zjistili, že se žhářstvím nemá nic společného. Jak policisté dnes vysvětlili, vozů tmavé barvy, které projížděly kolem domu před útokem, bylo několik. A  jeden z nich byl ten pravý. Útočnici v něm seděli.

Žháři byli v tmavém autě

Kriminalista Luboš Valarián řekl, že několik z obviněných se po zatčení přiznalo. Dokazování u soudu by tak mohlo být díky tomu jednodušší.

Policisté zatkli ve středu večer v Bruntále celkem dvanáct podezřelých lidí z Moravskoslezského kraje, devět mužů a tři ženy. Proti osmi z nich se jim však nepodařilo najít důkazy, že mají se útokem ve Vítkově, něco společného. Tak je propustili.

Policisté odmítají říct, odkud přesně jsou obvinění mladíci. Jsou ve věku od dvaceti do třiceti let. Někteří mají záznamy v trestním rejstříku.

Na otázku, jestli je někdo z nich z Vítkova, odmítli odpovědět. Proč musela hořet právě dvouletá Natálie Siváková a její rodiče? Útočníci si podle policie rodinu vytipovali, aniž k ní měli nějaký vztah. Věděli ale, že v domě, do kterého se chystají zápalné láhve vhodit, budou také děti.

V den útoku nakoupili knoty, zápalnou tekutinu a zajistili si lahve. V noci pak přijeli k domu a vhodili do třech předních oken zápalné lahve. Pak naskočili do auta a z místa odjeli.

Zatím čtyři lidé jsou obviněni z trestného činu vraždy. Hrozí jim dvanáct až patnáct roků vězení. Z obecného ohrožení je policisté zatím neobvinili.

Případ šetřil a stále šetří speciální policejní tým s dvaceti lidmi. Během téměř čtyř měsíců prověřili skoro šest set lidí, kteří by mohli o útoku něco vědět. Jak se dostali k obviněným, nechtějí zatím prozradit. Podobně jako to, odkud jsou obvinění a jak se dostali právě k rodině z Vítkova.

Policisté jsou na to, že odhalili žháře z Vítkova, rozhodně pyšní. Podrobnosti si zatím nechávají pro sebe. Také z taktických důvodů, aby se obvinění nedozvěděli něco, co by vědět zatím neměli.

"Jde o historický okamžik v boji s extremismem," řekl náměstek ředitele severomoravské policie Dalimil Sypták.

Čtyři měsíce vyšetřování

Žháři zaútočili na romskou rodinu v noci z 18. na 19. dubna. Do domu, kde spalo osm lidí, z toho čtyři děti, hodili zápalné láhve naplněné benzinem.

Vyšetřovací verze se soustředily na hlavní dva motivy: finanční a rasový. Rasistický motiv byl od začátku pravděpodobný kvůli způsobu provedení. Členka domácnosti také údajně slyšela ortel: "Cikáni, shoříte."

Nejvážněji byla při útoku popálená tehdy ještě ne dvouletá Natálie. Její rodiče, Anna Siváková a Pavel Kudrik, utrpěli vážná zranění, hlavně popáleniny na rukou a nohou. Jejich léčení je v současné době v podstatě ukončeno.

Těžce popálené dítě přežilo

Dítě však utrpělo popáleniny na osmdesáti procentech těla, což je u tak malých dětí většinou smrtelné. Dlouho byla v kritickém stavu, ale zázračně přežila.

Nedávno se její stav zlepšil natolik, že ji lékaři odpojili od přístrojů. Specialisté z ostravské fakultní nemocnice jí ošetřovali popálené tělo pomocí umělé kůže Integra, kterou teď nahrazují štěpy její vlastní kůže z nepopálených míst. Minulý týden ji probudili z umělého spánku. Krize pominula.

Policie řešila podobných útoků na Romy v minulosti řadu. Například v Krnově na Bruntálsku jich bylo v devadesátých letech několik. Při útoku v roce 1998 utrpěla popáleniny třetího stupně starší žena. Policie našla viníky, jeden šel do vězení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy