Natálie z Vítkova prodělala 7. operaci. Naděje roste.

Petra Sasínová
28. 7. 2009 21:10
Stav těžce popáleného dítěte z Vítkova je stále velmi vážný, ale stabilizovaný.
V tomto domě ve Vítkově málem uhořelo ani ne dvouleté dítě. Dům někdo úmyslně zapálil. Vážně popálení byli také oba rodiče.
V tomto domě ve Vítkově málem uhořelo ani ne dvouleté dítě. Dům někdo úmyslně zapálil. Vážně popálení byli také oba rodiče. | Foto: Repro ČT

Ostrava, Vítkov - Dvouletá Natálie, která při dubnovém žhářském útoku na její rodinu utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech těla, prodělala v úterý další, již sedmou operaci.

Dítě je přes tři měsíce hospitalizováno na pediatrickém oddělení anesteziologicko-resuscitační péče Popáleninévého centra ostravské fakultní nemocnice.

Tak vážné popáleniny u tak malého dítěte bývají většinou smrtelné. Natálie však stále žije a dokázala se zřejmě vypořádat i s infekcí.

Lékaři jí během několika operací nejprve pokryli popálená místa takzvanou umělou kůži Integra, poté zahájili další část léčby, kdy nahrazují silikonovou vrstvu Integry štěpy z vlastní kůže. Nadále ji udržují v umělém spánku.

Dědeček těžce popáleného dítěte z Vítkova.
Dědeček těžce popáleného dítěte z Vítkova. | Foto: Tomáš Netočný

Matka věří, že stav dcery se zlepšuje

„Lékaři ji budou dnes pokrývat popálená místa na noze a ruce kůží z hlavičky," vysvětlovala matka dítěte Anna Siváková. Je přesvědčena, že stav její dcery se zlepšil.

„Lékařům se podařilo zbavit ji nebezpečné infekce, kterou měla v posledních týdnech. Zažila jsem, že měla otevřené oči a hýbala se," líčila matka s dojetím v hlase.

Mluvčí  fakultní nemocnice Tomáš Oborný uvedl, že o výrazném zlepšení se nedá hovořit. „Stav pacientky je nadále velmi vážný, rozhodně není vyhráno, avšak pozitivní je, že se podařilo dítěte stabilizovat," řekl Oborný.

Rodina z Vítkova jezdí za Natálií téměř denně. Zatím stále žije v provizorních podmínkách v azylové ubytovně, i když lidé jim na konto v jejich prospěch poslali asi sedm set tisíc korun.

„Byt jsme ve Vítkově nesehnali. Pan starosta nám teď pomáhá najít pozemek, na který bychom si mohli koupit a postavit nějaký mobilní domek, ale nevím, jak to dopadne," uvedla Siváková, která má kromě Natálie další tři děti.

Policie tápe, nemá žádnou stopu

Žhářský útok, při kterém útočníci 18. dubna před půlnocí zapálili pomocí asi tří zápalných lahví naplněných benzínem dům plný spících dětí a dospělých, zůstává neobjasněný.

Policie se nemá čeho chytit. Jediná nadějná stopa v podobě auta, které před požárem projíždělo kolem, se rozplynula. Policie posádku našla, ale ukázalo se, že s útokem nemá nic společného.

Speciálnímu vyšetřovacímu týmu se ani po třech měsících nepodařilo najít žádnou novou zásadní stopu.

Vítkovský zločin zvedl mezi Romy vlnu odporu proti rasismu. Když se někdo Romů ptá na vysvětlení odchodů do Kanady, všichni uvádějí tento případ.
Vítkovský zločin zvedl mezi Romy vlnu odporu proti rasismu. Když se někdo Romů ptá na vysvětlení odchodů do Kanady, všichni uvádějí tento případ. | Foto: Tomáš Netočný

„Ověřejeme veškeré informace, které by mohly mít s případem souvislost. Kontaktovali jsem asi šest set lidí. Prověřovali jsme mimo jiné i nahrávku hořícího domu, kterou pořídil jeden muž a umístil ji internetu, ale nepomohlo nám to," popisovala mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Rasistický motiv nikdo nevyvrátil

Kriminalisté vyloučili, že by si rodina zapálila dům sama. Pracují se dvěmi hlavními možnými motivy zločinu - rasovým a finančním. Nevylučují zcela také možnost, že mohlo jít o náhodný kriminální delikt. „Nemáme žádné informace, které by jakoukoliv verzi potvrdily nebo vyvrátily," konstatovala Štětínská.

Pro rasový motiv hovoří způsob provedení - útok zápalnými lahvemi. Podobným způsobem útočili rasisté v minulosti opakovaně. Členka rodiny prý také před útokem slyšela zvolání - „Tak cikáni, teď shoříte."

I když policisté tvrdí, že je pro ně věcí cti vítkovský případ objasnit, naděje, že se jim to podaří, je stále menší.

 

Právě se děje

Další zprávy