"Ona byla podkošerována!" V Polné po stopách hilsneriády, kterou spustila vražda

"Ona byla podkošerována!" V Polné po stopách hilsneriády, kterou spustila vražda
Radní Polné Jan Prchal příběh Leopolda Hilsnera intenzivně studuje léta.
Radní Prchal je velkým zastáncem toho, aby se proces kvůli vraždě Anežky Hrůzové revidoval.
Radní Prchal shromáždil řadu písemností zabývajících se vraždou Anežky Hrůzové a osudem Leopolda Hilsnera.
Obnovu procesu s Leopoldem Hilsnerem a řádné objasnění případu vraždy Anežky Hrůzové požadoval i pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Foto: Honza Mudra
Jan Horák Jan Horák
24. 10. 2020 14:00
Letos v říjnu uplynulo 120 let, kdy začal druhý a klíčový proces s Leopoldem Hilsnerem. Tehdy čtyřiadvacetiletý mladík židovského původu dostal trest smrti za rituální vraždu Anežky Hrůzové. Událost rozpoutala silné antisemitské nálady ve společnosti. Deník Aktuálně.cz navštívil město Polná na Vysočině, kde se zločin odehrál.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy