reklama
 
 

Živě: Sociální demokraté si po bouřlivé debatě schválili referendum, vyhlášení výsledků bude později

Aktualizováno 11. 5. 2018 18:27
Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. | Video: DVTV |  18:38
reklama
Širší vedení hnutí ANO a ČSSD se seznámí s návrhem koaliční smlouvy a programového prohlášení případné společné vlády. Sociální demokraté by zároveň na jednání svého předsednictva měli vyhlásit vnitrostranické referendum, které o případném vstupu do vlády definitivně rozhodne. Koaliční vláda by se ve sněmovně musela opírat o hlasy komunistů, protože ANO a ČSSD mají dohromady 93 z 200 poslanců. ČSSD má ve vládě získat pět křesel. Jsou to ministerstva vnitra, zahraničí, kultury, práce a sociálních věcí a zemědělství. Kvůli výstupům na akcích s Nočními vlky jde také na kobereček k předsedovi Janu Hamáčkovi místopředseda Jaroslav Foldyna. Politické dění sledujte v on-line reportáži.

Živě: Sociální demokraté si po bouřlivé debatě schválili referendum, vyhlášení výsledků bude později

reklama
21:00
 

Vážení čtenáři, tímto náš online přenos končí. Děkujeme za pozornost, politické dění budeme nadále sledovat.

18:54

Sociální demokraté se nakonec dohodli, více se dozvíte v článku Aktuálně.cz:

18:25

Sociální demokraté před chvílí schválili vyhlášení vnitrostranického referenda. Podle informací Aktuálně.cz však výsledky nebudou známé 8. června, jak původně Hamáček chtěl, ale až 14. června. Debata byla podle zdrojů redakce bouřlivá a oproti předpokladům se protáhla.

17:28

Jednání předsednictva ČSSD se protahuje, podle zdrojů Aktuálně.cz je debata emotivní.

15:33
ČSSD

Vedení ČSSD by nemělo dávat doporučení pro hlasování ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády s hnutím ANO a rozhodnutí by mělo nechat na jednotlivých členech. Po jednání grémia strany to řekl novinářům místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. 

Podle Foldyny by předsednictvo ČSSD, které zasedá odpoledne, mělo pouze vzít na vědomí výsledek jednání s hnutím ANO o případném vytvoření vlády, ale už ne doporučovat straníkům, jak mají hlasovat. "Nechme to na té stranické veřejnosti, to si myslím, že bude demokratičtější," řekl.

15:17
ČSSD

Předseda Senátu Milan Štěch zdůrazňuje, že v otázce vládnutí jsou důležité morálka a politická kultura. 

15:11
ODS

ODS upozorňuje, že KSČM podporu vládě vymění i za posty ve státních firmách.

15:10
ČSSD

Foldynu mrzí, že svým vystoupením vystavil předsedu Hamáčka tlaku. 

14:48
ODS

Zbyněk Stanjura z ODS si nemyslí, že by ČSSD vyjednala dobré podmínky.

14.39
Twitter

Jaroslav Foldyna se rozhodně omlouvat nechce.

14:15
Twitter

Podle Jana Farského ze Starostů a nezávislých je koaliční smlouva jen cárem papíru.

14:13
ČSSD

Foldyna zopakoval, že nevidí důvod, proč by se měl kvůli pondělnímu incidentu omlouvat, jak žádal Hamáček. "Každý, kdo se podívá na ten incident, který tam probíhal, tak vidí, že já se nemám komu a za co omlouvat. Mě policie nesebrala, já nejsem žádný profesionální buřič a demonstrant," řekl Foldyna. Uvedl také, že se choval v souladu s tím, jak vystupoval demonstrant, se kterým se dostal do potyčky.

14:02
ČSSD

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha místopředseda Jaroslav Foldyna incidentem s Nočními vlky prokázal, že nemá ve vedení ČSSD co dělat. "Já se domnívám, že je to naprosto nepřijatelné a kolegové ve vedení by se k tomu měli jasně postavit. Nemělo by se to opakovat. Já jsem pana Foldynu do funkce místopředsedy nenominoval a myslím si, že tímto skutkem prokázal, že ve vedení takové demokratické strany, jako je sociální demokracie, s takovou tradicí takový člověk nemá co dělat," řekl Štěch při příchodu na jednání předsednictva.

Foldyna na slova předsedy Senátu reagoval: "Já se o panu Štěchovi nechci vůbec bavit. Abych ho neurazil."

13:45
ČSSD

Veřejnost by měla znát všechny členy případné vlády ANO s ČSSD do konce května, tedy ještě před koncem vnitrostranického referenda v sociální demokracii, které o vstupu do vlády rozhodne. Novinářům to při příchodu na jednání grémia ČSSD řekl její místopředseda Martin Netolický. V navrhované koaliční smlouvě podle něj chybí pojistky proti hlasování ANO s SPD. O tom, jak sám bude v referendu hlasovat, ale mluvit nechtěl.

"Členové sociální demokracie před tím rozhodnutím by měli znát jména všech členů vlády," řekl Netolický. Podle něj se nemůže otázka zužovat pouze na jména ministrů, které by do vlády nominovala ČSSD. Upozornil, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) avizoval i změny mezi ministry ANO. Veřejnost proto má podle něj právo vědět, se kterými ministry není Babiš spokojený.

13:44
ČSSD

Sociální demokraté ve středních Čechách by mohli podpořit vstup do menšinové vlády s hnutím ANO, řekl místopředseda krajské ČSSD Miloš Petera. Podle něj má nový vládní projekt podporu velké většiny členů. Například čáslavský starosta a senátor Jaromír Strnad ale situaci tak jednoznačně nevidí. Uvedl, že třeba na Kutnohorsku mnoho sociálních demokratů této variantě není nakloněno. On sám je v souladu s postojem senátního klubu ČSSD proti vstupu do vlády s ANO.

"Já myslím, že čtyřletá zkušenost s Andrejem Babišem nám stačila. Za všechno špatné mohla ČSSD," podotkl Strnad. Veškeré úspěchy vlády si podle něj naopak připisovalo hnutí ANO. Proto by vstup sociální demokracie do nového kabinetu nedoporučoval.

13:32

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha místopředseda Jaroslav Foldyna incidentem s Nočními vlky prokázal, že nemá ve vedení ČSSD co dělat. Foldyna tvrdí, že se nemá za co omlouvat

13:25

Komentář Martina Fendrycha: O čem Babiš sní, když lepí vládu s Hamáčkem, Filipem a v kremelském odéru Miloše Z.

13:20
ČSSD

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je koaliční smlouva nekvalitní a obsahuje příliš mnoho volných frází. Ještě v pátek chce znát jména ministrů a náměstků za ČSSD.

12:55
KDU-ČSL

Lidovci kritizují, že ANO a ČSSD pomáhají komunistům k moci.

12:13
TOP 09

"ČSSD hnutí ANO ustoupila, kde mohla. Sociálním demokratům při vidině zisku ministerských křesel v možné vládě změkla kolena a přestal jim vadit trestně stíhaný premiér nebo podíl komunistů na vládě. Jednoduše uhnuli. Uvidíme, jak rozhodnou členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu. Každopádně to ale znamená, že Česká republika nebude mít další týdny vládu s důvěrou," kritizuje dohodu ČSSD s ANO 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

autor: Domácí | 11. 5. 2018 9:30

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama