Zeman vrací úder: Prezidentem za ČSSD být nechce

Jan Němec Jan Němec
11. 5. 2012 20:00
Uvnitř ČSSD sílí proud, který by Zemana podpořil jako kandidáta na Hrad
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jan Langer

Praha - Miloš Zeman vylučuje, že by se mohl nakonec stát oficiálním kandidátem ČSSD na prezidenta. Část ČSSD si to podle informací Aktuálně.cz přeje s tím, že by se někdejší předseda sociálních demokratů a nynější čestný předseda Strany práv občanů - Zemanovci musel vrátit do řad členů ČSSD.

Zeman už má jistou dostačující nominaci od deseti senátorů, což organizoval senátor za ČSSD Vladimír Dryml.

K návratu do ČSSD se ale Zeman zatím nechystá. A navíc nechce ani nominaci od současného vedení ČSSD. Důvod je jasný - prezidentská volba v roce 2003, kdy ho nevolili ani někteří zákonodárci z řad ČSSD.

"Vzhledem k tomu, že ve vedení sociální demokracie jsou někteří lidé, konkrétně Sobotka nebo Zaorálek, kteří tehdy popřeli výsledky tohoto referenda, nevidím důvod, proč bych tento pokus opakoval," prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz Miloš Zeman.

"Ti lidé nezradili mě, ale sociální demokracii," dodává.

Podpora voličů ČSSD? Tu chci…

Zároveň se ale nezříká podpory ze strany "voličů ČSSD". Na přímou otázku navíc ani podpory i současného vedení strany, pokud by mu ji vyjádřilo: "Pak bych řekl, že to budu respektovat a že uvítám tuto podporu stejně jako podporu jiných parlamentních stran."

Dál ale trvá na tom, že oficiálním kandidátem ČSSD být nechce.

V současné době sbírají jeho příznivci podpisy pod petici za Zemanovu kandidaturu. On sám říká, že kdyby se jich sebralo míň než požadovaných 50 tisíc, nekandidoval by, ačkoliv by s nominací senátorů mohl i tak.

S neúspěchem petiční akce ostatně příliš nepočítá - dodává, že koncem června by měl být podpisů dostatek, že ale dál petiční akce bude pokračovat.

Kampaň se fakticky rozjela

Miloš Zeman ostatně už fakticky rozjel předvolební kampaň.

V těchto dnech pobývá v Praze a ve čtvrtek se zúčastnil premiéry dokumentárního filmu ze světa freestyle motokrosu, který mapuje jeden rok v životě mistra světa Libora Podmola.

A při té příležitosti už dopředu SPOZ avizovala, že Podmol předá Zemanovi petiční arch s podpisy tvůrců filmu na podporu prezidentské kandidatury.

V pondělí zase Zeman vystoupí na půdě pražské právnické fakulty s přednáškou na téma "Proměny české politiky v posledních dvaceti letech a jejich vliv na českou společnost".

Stranický i nadstranický?

Faktem je, že Miloš Zeman vystupoval na akademické půdě v posledních letech několikrát.

V této souvislosti je ale minimálně zajímavý zápis z jednání předsednictva pražské organizace SPOZ, kterou vede Miroslav Šlouf, z letošního 19. března.

V zápisu se výslovně píše: "Předsednictvo se zamyslí nad možnostmi, jak propagovat Miloše Zemana jako našeho kandidáta na prezidenta, je doporučeno se zamyslet nad možnostmi přednášek Miloše Zemana na vysokých školách."

Sám Zeman ale odmítá, že by byl Miroslav Šlouf (někdejší poslanec KSČ v době normalizace, později vlivná postava ČSSD a šéf poradců premiéra Zemana) součástí jeho volebního týmu.

Miloš Zeman, i jako kandidát SPOZ, chce navíc vystupovat částečně jako kandidát nadstranický - k tomu mu má pomoct iniciativa "Zeman na Hrad".

 

Právě se děje

před 21 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 46 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy