Zeman má výtky k legislativnímu plánu, navštíví schůzi vlády

Domácí Domácí
31. 3. 2014 12:38
Prezident se pozastavil nad tím, že kabinet odsunul téma majetkových přiznání a zákon o sociálním bydlení.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman se pozastavil nad tím, že si vláda ve svém legislativním plánu neurčila za priority majetková přiznání a zákon o sociálním bydlení.

Zeman chce témata otevřít při své návštěvě na jednání vlády, kterou plánuje uskutečnit v řádu týdnů, pravděpodobně v květnu.

„Pan prezident považuje oba zákony za klíčové, dlouhodobě klade důraz na majetková přiznání. To samé platí i pro zákon o sociálním bydlení. Vláda počítá s tím, že bude projednáván až v roce 2015. Pan prezident nad tímto postupem vyjádřil překvapení, protože se domnívá, že zákon o sociálním bydlení by měl být schválen co nejdříve,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Na normě bude spolupracovat ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s ministryněmi práce a pro místní rozvoj. Obrysy normy mají být hotovy příští rok do pololetí.

Dienstbier již dříve řekl, že řešení problému sociálního vyloučení se chce věnovat co nejvíce.

Foto: Ludvík Hradilek

Ještě letos do konce června se ministryně práce Michaela Marksová Tominová chystá předložit novelu, která upraví doplatky na bydlení a pravidla pro jejich přidělení v ubytovnách. Podle Dienstbiera by se tak měl například platit na jednu místnost jen jeden doplatek.

O majetkových přiznáních hovořil Zeman také v projevu u příležitosti vyjádření důvěry nové vládě. "Jsem přesvědčen, že majetková přiznání mohou přispět k odstranění korupce, zejména bude-li důkazní břemeno přeneseno, jak říká Jára da Cimrman, na sprostého podezřelého," řekl v únoru Zeman.

Petici o přijetí zákona o majetkových přiznáních iniciovala Strana práv občanů (tehdy ještě s označením Zemanovci). Možnostmi, jak by bylo možné přiznání zavést, se zabývají ministerstva spravedlnosti a financí, řekli jejich zástupci na únorovém zasedání sněmovního petičního výboru. Petici SPOZ podepsalo přes 150 tisíc lidí včetně prezidenta Zemana.

Ministerstva prověřují různé varianty majetkových přiznání. Rozbor předloží vládě, která některou z možností vybere, a připraví návrh zákona. Je prý otázka, zda se norma bude moci vztahovat i na minulost, protože zpětné působení zákonů je nepřípustné.

Velikonoční aukce

Ovčáček na tiskové konferenci také zveřejnil detaily o plánovaném setkání prezidenta s přispěvateli do jeho nadačního fondu na snížení státního dluhu.

Akce proběhne 11. dubna ve Španělském sále Pražského hradu a podle mluvčího půjde o velikonoční charitativní aukci. Pozvánky dostanou významní podnikatelé a osobnosti. Vstupenky budou stát 1500 Kč, pokryjí se z nich náklady setkání. Určitá část vstupenek bude vyčleněna i pro veřejnost.

Hrad zatím odmítl sdělit jména pozvaných. „Podnikatelé jsou vybíráni s ohledem na to, aby přispěli do fondu,“ řekl mluvčí.

V polovině března na Hradě proběhla oslava roku Miloše Zemana v prezidentském křesle. Náklady na oslavu spojenou s koncertem Hradní stráže zveřejnil Ovčáček minulý týden, činily 190 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

Další zprávy