Zeleným platí kampaň mediální agentura

Pavel Baroch
19. 5. 2006 13:35
Praha - Více než polovinu peněz na předvolební kampaň poskytne Zeleným významná mediální agentura Médea. Její ředitel je členem strany.

Strana zelených investuje do předvolební kampaně patnáct milionů korun, přičemž mediální agentura dodá devět milionů. Zelení slibují, že půjčku zaplatí společnosti Médea do konce roku.

Strana přitom jde do voleb už s jiným, pětimilionovým dluhem, který se s ní táhne od roku 1992, kdy Zelení ve volbách propadli. Také tyto peníze chce zaplatit do konce roku.

"Jsem si jist, že žádné ekonomické ztráty neutrpíme," řekl ředitel společnosti Médea Jaromír Soukup. Dodal, že v hospodaření jeho agentury není půjčka Zeleným nijak významná.

Médea měla loni tržby zhruba 1,9 miliard korun a čistý zisk bezmála 31 milionů.

Jednání o půjčce bylo přátelské

Soukup věří, že Zelení uspějí ve volbách, takže od státu dostanou dostatek peněz, a své dluhy zaplatí. Pokud by strana získala okolo deseti procent hlasů, přibudou na její konto ze státní pokladny desítky milionů korun.

Na otázku Aktuálně.cz, zda by agentura byla takto vstřícná i vůči jiným stranám, Soukup uvedl, že jde o hypotézu.

Martin Bursík, předseda Strany zelených
Martin Bursík, předseda Strany zelených | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

"Žádná jiná strana za námi totiž nepřišla," vysvětlil Soukup, podle něhož agentura pracuje i pro jiné strany. Které, to s odvoláním na obchodní tajemství nesdělil.

"Jsou to parlamentní strany," dodal pouze.

S předsedou strany Martinem Bursíkem se Soukup zná asi patnáct let. "Náš rozhovor byl méně obchodní a více přátelský," přiblížil jednání o půjčce Bursík.

Z dohodnuté devítimilioné půjčky strana zatím vyčerpala přibližně 6,5 milionu.

Na kampaň přispěli i členové strany

Předseda Bursík zveřejnil i další zdroje na předvolební kampaň. Kromě devíti milionů korun od agentury Médea to je ještě půjčka 4,8 milionů od České spořitelny a sbírka mezi členy strany, kteří vybrali 1,84 milionů.

Podle Bursíka nepřímo vyzval i další strany, aby byly také transparentní jako Strana zelených a rozkryly své příjmy na předvolební kampaň.

Při jednání o nynější pětimilionové půjčce sáhli zelení po netradiční záruce pro banku. Čtrnáct volebních lídrů strany podepsalo směnky ve výši 200 tisíc korun.

V druhé polovině 90. let si tehdejší předseda republikánů Miroslav Sládek podle některých republikánských poslanců zajistil loajálnost svých stranických kolegů ve sněmovně směnkou na milion korun, kterou museli kandidáti před volbami podepsat.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Strana zelených podobný úmysl odmítla. "Je to kvalitní záruka těmi, kteří jsou nejvíce schopni ovlivnit kvalitu a průběh kampaně," řekl pro Aktuálně.cz člen předsednictva strany Martin Tichý.

Věra Jakubková, která vede zelené do voleb v Moravskoslezském kraji, uvedla, že jí směnka nevadí.

"Záleží mi na programu Strany zelených," řekla Aktuálně.cz Jakubková. "A pokud můžu straně pomoci i tímto způsobem, ráda pomůžu."

Od státu dostali zelení miliony

Nemůže to zelené v nadcházejících volbách poškodit a vzít jim hlasy? Nemůže si volič říct: Jak máme této straně věřit, že se postará o veřejné peníze, když se ještě nedokázala vyrovnat se svým čtrnáct let starým dluhem?

"Je to dobrá úvaha, ale nemyslím, že to voliče zelených bude odrazovat, nebude to pro ně nic odpudivého," soudí politolog Milan Znoj, podle něhož se strana k dluhu hlásí a chce ho splatit.

"Strana zelených se řádně a čestně postavila ke všem svým závazkům a průběžně je splácí. Vyřešit zodpovědně i staré dluhy není to, co může stranu poškodit," řekl Martin Tichý, který má ve vedení zelených na starosti hospodaření strany.

Předvolební kampaň zelených je z pohledu neparlamentní strany poměrně velkorysá. Strana má po celé republice 342 billboardů a 23 megaboardů. 

"Nejdražší jsou právě billboardy," řekl Tichý.

Předvolební kampaň Zelení+ČSSD
Předvolební kampaň Zelení+ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

Ačkoli zelení nemají jediného poslance, rozhodně by neměli patřit mezi "chudé" strany. Ve volbách před čtyřmi lety dostala strana 11,3 milionu korun za 2,4 procenta hlasů. Nárok na státní příspěvek má totiž každý, kdo překočí 1,5 procenta.

Každoročně dostává Strana zelených od státu ještě 900 tisíc korun za senátora Jaromíra Štětinu, který kandidoval za zelené. A za dva krajské zastupitele na jižní Moravě má strana nárok na půl milionu.

Stranické peníze jsou u soudu

Problémy se stranickými penězi v současné době dokonce řeší soud. "Je to občanskoprávní spor," vysvětlil Martin Tichý z vedení Strany zelených.

Když se předsedou strany v roce 2003 stal Jan Beránek, podal trestní oznámení na dva členy předchozího vedení. Ze státního povolebního příspěvku převyšujícího jedenáct milionů totiž podle Beránka část peněz zmizela.

"Policie trestní oznámení odložila, šlo o nedorozumění, nic se neztratilo," řekl Tichý. Vysvětlil, že peníze byly na termínovaném vkladu, o kterém tehdejší předseda Beránek přesně nevěděl.

I tak se pak Beránek obrátil na soud, protože podle jeho názoru bývalé vedení strany nesprávně nakládalo se statisíci korun.

Vloni vystřídal Beránka v předsednické funkci Bursík. Žalobu však strana nestáhla. "Čekáme, jak rozhodne soud," dodal Martin Tichý, člen předsednictva zelených.

Stranický dluh před čtyřmi lety vedl k rozpadu ambiciózního politického uskupení Čtyřkoalice. Důvodem bylo to, že se ODA nedokázala vypořádat s dlouhodobým dluhem, který byl ovšem mnohonásobně vyšší, než mají zelení - dosáhl částky 60 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy