Zelení jdou do voleb bez Martina Bursíka

Martina Machová Veronika Skálová Martina Machová, Veronika Skálová
19. 7. 2009 15:40
Kandidátku v Praze povede radní Štěpánek, na jihu Čech advokát Mlčoch
Bývalý předseda Strany Zelených Martin Bursík svou nominaci do čela kandidátky nepřijal.
Bývalý předseda Strany Zelených Martin Bursík svou nominaci do čela kandidátky nepřijal. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha, České Budějovice - Už je to jasné. Martin Bursík - muž, který dovedl Stranu zelených do sněmovny a do koaliční vlády - do podzimních předčasných voleb nepromluví.

Bursík se rozhodl nekandidovat. V budoucnu se chce věnovat "konkrétní práci pro ochranu klimatu a ochranu životního prostředí".

Už ne, napsal Bursík

Přitom ještě před víkendem mnozí zelení věřili, že spolu s úřadujícím předsedou strany Ondřejem Liškou vytvoří Bursík pevný tandem a pomůže straně, která je za hranicí volitelnosti, udržet se ve sněmovně.

Před nedělní krajskou konferencí v Praze, která se chystala vybrat jedničku pro pražskou kandidátkou, dokonce Bursík nasbíral několik nominací.

"Navzdory některým zprávám jsem během týdne žádnou kandidaturu nepřijal, to si jen hodně lidí okolo mně přálo, abych šel Straně zelených pomoci," napsal do Aktuálně.cz prostřednictvím sms zprávy Bursík.

"Hodně jsem o mém dalším smysluplném působení ve veřejném prostoru přemýšlel. Rozhodl jsem se, že v další životní etapě dám přednost konkrétní práci pro ochranu klimatu a ochranu životního prostředí před stranickou politikou, která mne stála hodně sil," uvedl ve svém vyjádření k budoucnosti ve sněmovně.

Prahu povede Štěpánek, jižní Čechy Mlčoch

Zelení tedy v neděli vybrali jiné osobnosti na pozice lídrů.

Pražskou kandidátku povede radní Petr Štěpánek. Jihočeskou kandidátku pak advokát Svatomír Mlčoch.

Zatímco v Praze se předem spekulovalo o Bursíkovi, v jižních Čechách se napjatě čekalo, zda kandidaturu oznámí někdejší místopředsedkyně partaje Dana Kuchtová.

Na konferenci v Domě zahrádkářů v Českých Budějovicích sice dorazila, kandidaturu však odmítla. "Její krátký projev byl velmi smířlivý, konstatovala, že nechce hrotit situaci a kandidaturu s díky odmítla," uvedl 1. místopředseda jihočeské organizace Jiří Guth.

Za vítězným Mlčochem skončila na druhém učitelka Michaela Petrová a na třetím Alois Pavlíčko, bývalý ředitel Národního parku Šumava.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy