Vím, že jsme voliče zklamali. Omlouvám se, řekl Liška

Kateřina Eliášová
5. 7. 2009 23:20
Strana formuluje program a chystá revoluční kampaň
Úřadující šéf Strany zelených Ondřej Liška.
Úřadující šéf Strany zelených Ondřej Liška. | Foto: Jan Langer

Praha - Obnovit pošramocený kredit chce u svých voličů úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Vedení strany převzal dosavadní 1. místopředseda poté, co Martin Bursík po prohraných evropských volbách opustil křeslo předsedy.

"V tomto volebním období jsme hodně chybovali, ale chceme to napravit," kaje se Liška.

Úřadující předseda zelených řekl, že strana chystá novou kampaň a taky program. V rozhovoru pro Aktuálně.cz taky prozradil první jména, která by se mohla objevit na zelených kandidátkách.

Foto: Ludvík Hradilek
 Jařab a Šiklová řekli, že chtějí za zelené do sněmovny
 Zelení chtějí revoluční kampaň. Budují zelenou síť

A.cz: Program nebo osobnosti? Na co nalákáte voliče?

Rozhodně program. Je už načase, aby odeznělo éře celebrit ve volebních kampaních. Myslím si, že lidé očekávají, že do politiky jdou věrohodní lidé, za kterými je kus práce.

A.cz: Už máte napsaný program?

Formulujeme ho. Udělali jsme jeden podle mě důležitý krok. Dlouhodobě spolupracujeme s celou řadou nevládních organizací a rozhodli jsme se je přizvat i ke spolupráci na vytvoření volebního programu. Jedním z problémů české politiky je totiž to, že zcela ztratila vazbu na občanskou společnost. Rád bych, aby se to, co považuje občanská společnost za důležité, odrazilo v našich prioritách pro příští volební období.

Musíme vysvětlit smysl naší existence

A.cz: Hlavní téma kampaně?

Musíme vysvětlit proč je naprosto nezbytné, aby v České republice dál existovala Strana zelených, k čemu je potřeba. Chceme taky dostat příležitost dotáhnout do konce to, co se nám z různých důvodů nepodařilo dokončit v tomto volebním období.

 

A.cz: Jaký je důvod, proč tedy potřebujeme zelené?

Bez zelených tady je mnohem větší pravděpodobnost velké koalice nebo opoziční smlouvy, nebo komunisty podporované vlády. A hlavně, bez zelených by tady nebyla strana, který by témata, jež mají ostatní strany na chvostu svého zájmu, měla jako své priority. Tedy životní prostředí, otázka vzdělávání, podpory znevýhodněných lidí a skupin atd.

A.cz: Tato témata prosazují ale i ostatní strany, které teď dokonce "zelenají" a zařazují si ochranu životního prostředí jako jednu ze svých priorit...

Myslím si, že voliči, kterým záleží na osudu české společnosti a sledují politický vývoj, nemůžou brát rychlé lakování nazeleno úplně vážně.

Cílíme na všechny, ne jen na mladé

A.cz: Na které voliče se chcete zaměřit?

Zelení po pádu vlády: Liška, Bursík, Jacques.
Zelení po pádu vlády: Liška, Bursík, Jacques. | Foto: Ondřej Besperát

V české společnosti existuje nějakých 10 až 12 procent lidí, kteří přirozeně tíhnou k hodnotám a tématům, které zelení v politice prosazují. To, co jim schází, je jednoznačný důvod, proč zelené volit. Chceme se stát věrohodnou alternativou pro tuto skupinu lidí, která tíhne k postmateriálním hodnotám a kterým záleží na tom, co se bude dít v dlouhodobém horizontu, ne jen příští čtyři roky. A to bez ohledu na věk.

A.cz: Strana zelených ale zejména poslední rok neřešila tolik program jako vnitřní spory. Zelená témata se nějak vytratila...

Bolí mě a mrzí, že jsme naše voliče zklamali a omlouvám se jim. Chci dostat šanci naše chyby napravit. Neuvěřitelně mě otravovalo, jak jsem všem musel odpovídat na otázky, proč odchází nebo kritizuje stranu ten či onen. Mnohem více mě trápí, že nemůžu jet metrem s kočárkem, protože jsou všude bariéry, proč musím dýchat špatný vzduch nebo proč v Praze nemůžu jezdit na kole, protože jsou všude auta.

Chceme vtáhnout voliče do tvorby programu

A.cz: Jak budete tyto myšlenky lidem sdělovat? Jak bude vypadat vaše kampaň?

Martin Bursík: Muž, který zelené dovedl do sněmovny.
Martin Bursík: Muž, který zelené dovedl do sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Kampaň, kterou se svým týmem teď připravuji, je zásadní proměnou toho, jakým způsobem by se dle mého názoru měla dělat politika. Dnešní technologie ukazují, že politiku lze dělat mnohem dynamičtěji a v užším kontaktu s lidmi. Skrze tyto nástroje lze dát lidem mnohem větší podíl na to, jak se politika vyváří a co je jejím výsledkem.

Úkol pro kohokoliv, kdo má ambici změnit českou politiku, je vtáhnout v mnohem podstatnější míře do politiky na všech úrovních novou generaci lidí bez ohledu na fyzický věk, tedy mentálně novou generaci. Lidi staré, aktivní, produktivního věku, ale i ty nejmladší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
Další zprávy