V posledním volebním období Poslanecká sněmovna projednala 34 zákonů z krajů, tři z nich vrátila a pět vzaly kraje zpět. Do života poslal parlament jen sedm krajských norem.
Dnes ve sněmovně leží sedm zákonů, z toho dva skončily ve druhém a ve třetím čtení, třemi se bude sněmovna zabývat dál. Zbývající čekají na projednání. Některými se už do voleb sněmovna vůbec nebude zabývat. Jeden krajský zákon má projednat vláda.
Jsme nepochopeni
Například Zlínský kraj chtěl po poslancích, aby dali nejmenším obcím více času na postavení čističek odpadních vod. Obce s méně než dvěma tisíci obyvatel mají na pořízení čistírny kvůli evropské směrnici čas pouze do konce roku.
"Chtěli jsme jim dát čas do roku 2010, aby se alespoň ještě něco stihlo postavit. Nikdo čističky nemá, až na výjimky. Tak malé obce ani nejsou schopny zaplatit takovou stavbu," řekl deníku Aktuálně.cz náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík (KDU-ČSL).
Za několik měsíců budou podle něj obcím hrozit pokuty až 10 milionů korun. Podle ministerstva zemědělství si mohou požádat o výjimku, podle kraje to ale není možné. "Vadí mi nesrozumitelnost zákonů, naši právníci mají jiný výklad než ministerstvo," dodává Jurčík.
Infobox
Krajské návrhy zákonů (2002-2006)
Schváleno 7 Zamítnuto 12 Vráceno 3 Staženo 5 V jednání 7
Zákony, které kraje prosadily (2002-2006)
- o ochraně přírody a krajiny
- o živnostenském podnikání
- o ochraně spotřebitele
- o krajích
- o silniční dopravě
- občanský zákoník
- o regulaci reklamy
Zákon, který se dostal až do třetího čtení, si ale dnes přehazují sněmovní výbory a na jednání současné schůze vůbec není. "Zaparkovali to do výboru a už to neprojednají. Zůstali jsme zřejmě nepochopeni. Budeme muset zákon předložit znovu, po volbách," říká Jurčík.
Podle Jurčíka může být pro krajské návrhy smrtící rozdíl mezi zastoupením politických stran ve sněmovně a v krajích. Zatímco sněmovnu ovládá koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, ve většině krajů vládne ODS.
"Náš zákon byl ale naprosto apolitický, byla to náprava stavu," říká Jurčík.
Zamítnou a nezdůvodní
Na schválení své předlohy zatím marně čeká i Moravskoslezský kraj. Zákon o veřejném zdravotním pojištění do sněmovny vyslal přesně před rokem.
"Zdravotní výbor ho nedoporučil schválit, a tak to vypadá, že buď zůstane ve výborech až do voleb, nebo ho rovnou zamítnou," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí kraje Šárka Swiderová. "Ženou zákon do autu a přitom nám ani nezdůvodní, proč ho nechtějí schválit," dodala.
Politici ze severu Moravy chtěli zákonem změnit situaci, kdy kraj společně se zástupci lékařské komory a VZP vybírá zájemce, které pojišťovny zařadí do sítě ambulantních lékařů. Nově navrhovali, aby si lékaře do sítě vybírala pojišťovna sama, protože rozhodnutí výběrové komise stejně nemusí respektovat.
Hejtman: opravujeme systém
Úspěšnější je Ústecký kraj, který teď má tři návrhy zákonů ve druhém čtení. Jeden z nich mění zákon o rozpočtovém určení daní. Kraj navrhuje, aby se pro určení počtu obyvatel, od kterého se odvíjí, jak vysoké daně obec získá, nově používala čísla z matrik a ne od statistiků, kteří nemají tak přesné údaje.
Hejtman Jiří Šulc (ODS) věří, že poslanci krajské návrhy do voleb schválí. "Nejsme ale vždy tak úspěšní," připustil. "Minule nám jeden z návrhů zamítli ihned, bez rozpravy. Mám pocit, že si říkají: Co nám ti venkovani tady do toho v Praze kecají," řekl deníku Aktuálně.cz Šulc.
"Nemá to s politikou nic společného. Naše návrhy jsou vždy jen opravami chyb v systému. Suplujeme stát. A přitom naše návrhy vláda odmítá doporučit ke schválení," tvrdí také hejtman. Jedinými dvěma zákony, které jsou právě v jednání a vláda s nimi souhlasila, byl zákon o referendu a zákon o platu představitelů státní moci.
Podle hejtmana Šulce by kraje některé zákony ani nemusely předkládat. Stačilo by, kdyby chyby v systému opravila přímo ministerstva. "Nejprve žádáme ministerské úředníky, aby problém vyřešili, oni však většinou neudělají nic. Pak napíšeme nový zákon a zdržujeme sněmovnu, která by se mohla věnovat dalším věcem," řekl Šulc.
Není to politikou
"Kraje nedokáží najít ve sněmovně pro své záměry podporu. Navíc některé se týkají jen krajských jednotlivostí a ne obecných problémů. Politika v tom rozhodně není," řekl deníku Aktuálně.cz Zdeněk Jičínský (ČSSD), poslanec a člen ústavně právního výboru sněmovny.
Místopředseda výboru Zdeněk Koudelka také tvrdí, že malá úspěšnost krajských zákonů souvisí s tím, jaké normy kraje chtějí. "Když poslanec vidí nějaký problém, podá návrh zákona sám. Když se ale ve sněmovně nenajde nikdo, kdo by zákon na takové téma navrhl, nenajde se ani většina hlasů, aby ho schválila," řekl deníku Aktuálně.cz Koudelka.
Hejtmani chtějí mluvit ve sněmovně
Kraje každopádně chtějí do schvalování zákonů více mluvit. Hejtmani chtějí mít možnost vystupovat v Poslanecké sněmovně v případě, že se budou projednávat záležitosti týkající se krajů. Moravskoslezský kraj proto v květnu předloží zákon, který by jim tuto možnost dal.
Dnes musí zástupci krajů o vystoupení před zákonodárci žádat, a pokud je nepodpoří dostatek hlasů, jednoduše promluvit nemohou. Přitom například zástupci České národní banky toto právo mají.
"Chtěli bychom, aby kraje mohly automaticky říci sněmovně také svůj názor na věci, které se jich týkají nebo na ně mají dopad," vysvětluje předseda Asociace krajů a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS).
"Chceme předejít nechutné diskusi, která probíhala třeba při projednávání zákona o neziskových zdravotnických zařízeních," dodává. Debata se na konci roku změnila ve slovní přestřelky mezi poslanci. Zákon obhajovali sociální demokraté a komunisté a občanským demokratům se nepodařilo prosadit, aby se rozpravy mohli zúčastnit přítomní hejtmani.
"Už se mi stalo, že mě nepustili do sněmovny vůbec. Měl jsem za deset minut mluvit k zákonu, a nedostal jsem se přes vchod, i když jsem předložil občanský průkaz," potvrdil deníku Aktuálně.cz hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS).