Za ku... a zloděje zřejmě dostane poslanec ČSSD pokutu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 9. 2011 16:18
Jiřímu Krátkému hrozí sankce až ve výši 10 tisíc korun

Praha - Mandátový a imunitní výbor sněmovny se bude zabývat vulgárním výrokem poslance ČSSD Jiřího Krátkého na úterním jednání sněmovny.

Hrozí mu pokuta, která by se mohla pohybovat kolem 10 000 korun. Novinářům to ve středu řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Výbor podle Tejce teprve rozhodne o tom, zda disciplinární řízení s poslancem zahájí. Sám to doporučí. Krátký ve sněmovně kritizoval návrh koaličních poslanců, aby sněmovna mohla rozhodovat o zákonech i po půlnoci. Prohlásil přitom, že v noci pracují jen "kurvy a zloději".

"Chápu pana poslance Krátkého, že byl v určitém afektu. Na straně druhé podobné jednání nelze tolerovat, ať už se ho dopustí kdokoliv, člen koalice, opozice. Myslím, že i pan poslanec Krátký to dnes vnímá podobně a je si vědom toho, že sankce pravděpodobně přijde," řekl Tejc.

Za vulgarismus si Krátký vysloužil hlasitý nesouhlas

Mandátový a imunitní výbor může uložit sankci ve výši až jednoho poslaneckého platu. Podle Tejce by ale byla přiměřená částka do 10 000 korun. Návrh na zahájení disciplinárního řízení s Krátkým dalo několik koaličních poslanců.

"Já bych vás chtěl poprosit, kolegové z koalice, nechte ty noční hodiny těm dvěma nejstarším řemeslům, a dejte pokoj s těmito věcmi. Kdo dělá v noci - kurvy a zloději. Já se ani k jedněm nepočítám, tak pro boha věčného, dejte pokoj," rozohnil se ve sněmovně Krátký.

Za použití vulgarismu si vysloužil halasný nesouhlas i pokárání od předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). Premiér Petr Nečas (ODS) to označil za hulvátství poslance, kterému se nechce pracovat.

 "V této zemi jsou statisíce lidí, kteří pracují večer a v noci, ve směnných provozech v nemocnicích, v továrnách, v dopravě," podotkl Nečas.

Argumenty byly nemístné, řekl předseda ČSSD

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu novinářům řekl, že Krátký chtěl protestovat proti tomu, aby sněmovna schvalovala zákony ve spěchu, způsob jeho vyjádření byl ale prý nešťastný a mohl se dotknout lidí pracujících v nočních provozech. "Argumenty a výrazy, které zvolil, byly vulgární a nemístné," řekl Sobotka.

Poslanec se v úterý večer v písemném vyjádření omluvil zaměstnancům, kteří by se cítili jeho vyjádřením uraženi.

"Mé expresivní výroky nebyly v žádném případě namířeny proti zaměstnancům, kteří pracují v noci. Právě naopak, sám jsem v minulosti dlouhou dobu pracoval ve směnném i nepřetržitém provozu a plně si tak uvědomuji náročnost nočních směn ve výrobě a službách," uvedl. Na noční jednání sněmovny v úterý nakonec nedošlo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy