Vzdáváme olympijské hry, potvrdili radní v Praze

Kateřina Eliášová
16. 6. 2009 10:50
Praha vzdává olympiádu kvůli hospodářské krizi. Poslední slovo bude mít zastupitelstvo
To všechno odnes čas.
To všechno odnes čas. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rada hlavního města v úterý stvrdila, že Praha už nebude usilovat o pořádání olympijských her v roce 2020.

Toto rozhodnutí patří mezi ty, jimiž chce magistrát mírnit dopady finanční krize na fungování metropole. Praha očekává, že její rozpočtové příjmy by letos mohly poklesnout o 2,9 miliardy korun.

Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo, které se sejde tento čtvrtek. Je ale pravděpodobné, že tam bude odhlasován bez problémů. ODS, která je ve vedení města, má totiž v zastupitelstvu většinu.

Český olympijský výbor uvedl, že doporučení rady respektuje. "Rozumíme důvodům, které k usnesení vedly," uvedl v prohlášení a dodal, že ze své podstaty konání OH na území České republiky podporuje.

"Jsme připraveni zaštítit případnou kandidaturu v budoucnosti, bude-li všestranným přínosem a nalezne-li podporu veřejnosti a napříč politickým spektrem," uvedl národní olympijský výbor.

Šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera už dříve vyzval k odkladu kandidatury. Olympiáda má ale stále podporu Českého olympijského výboru.

Praha se již ucházela o možnost pořádat olympijské hry v roce 2016, nedostala se ale ani do užšího výběru. Předem ale avizovala, že hlavní úsilí o získání olympijských her do hlavního města směřuje k roku 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy