Koho chtějí lidé na Hradě a proč? Koho by vetovali, kdyby mohli? Projděte si výsledky velké ankety

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 12. 2017 10:42
Od dubna do října se lidé účastnili první fáze volební hry Prezident 21, ve které mohli hlasovat až pro tři osobnosti, které by si přáli na Hradě. Zároveň mohli vybrat jednu, která je pro ně nejméně přijatelná, a dát jí záporný hlas. Do hry se zapojilo přes 220 tisíc hlasujících. Na prezidenta navrhli více než 600 osobností veřejného života. A kdo zabodoval nejvíce? Prohlédněte si v grafice výsledky z reprezentativního vzorku 42 117 respondentů.
Foto: Prezident 21

1. místo: Jiří Drahoš

Vítězem první fáze projektu Prezident 21 se stal Jiří Drahoš. Ve volebním modelu internetové populace by získal hlasy od 49 % lidí a pouhá 3 % voličů ho označila jako kandidáta, kterého by na Hradě nechtěli. V systému Demokracie 21, kde má volič více hlasů, by se Jiří Drahoš dělil o své voliče nejvíce s Michalem Horáčkem a Markem Hilšerem. Jeden ze svých hlasů by mu dalo ale i 18 % voličů Miloše Zemana.

Podle voličů Jiřího Drahoše by měl prezident být především morální osobnost (myslí si to 58 % jeho voličů), měl by sjednocovat společnost (43 %) a vystupovat reprezentativně (39 %).

Z politických témat zajímá voliče Jiřího Drahoše oproti voličům jiných kandidátů výrazně více školství, dlouhodobá vize státu a strategické plánování, rozdělení společnosti a nenávist, ale také téma svobody médií. Zájem o tyto oblasti je podmíněný vysokoškolským vzděláním respondentů, kteří pro Jiřího Drahoše často hlasují.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy