Vláda schválila, co má Klaus hájit na summitu o Libyi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 3. 2011 15:11
Kabinet Petra Nečase podporuje sankce Evropské unie vúči režimu Muammara Kaddáfího
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda Petra Nečase (ODS) ve středu schválila mandát, se kterým pojede v pátek prezident Václav Klaus na mimořádný summit EU k dění v Libyi a v severní Africe.

Kabinet ve své pozici k summitu konstatuje, že už koncem února žádal okamžité zastavení represí a použití síly proti demonstrantům a odsoudil násilí. Vyzval také libyjský režim, aby zahájil politický dialog a respektoval lidská práva. Česko rovněž podpořilo sankce EU vůči Libyi.

Klaus už řekl, že nesouhlasí s případným vnějším vojenským zásahem proti režimu vůdce Muammara Kaddáfího.

Také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg již dříve uvedl, že vojenská intervence by nyní v Libyi vše pokazila. Naopak Klausův předchůdce Václav Havel míní, že v případě pokračování občanské války v Libyi bude nutný vojenský zásah západních zemí.

"Co se týče případných úvah o krocích, které by měly být, tak my jsme jednoznačně zastánci toho, že by se tak mělo dít pouze se souhlasem Rady bezpečnosti OSN," podotkl ve středu premiér.

Nečas uvedl, že diskuse na pátečním evropském summitu se nebude týkat jen Libye, ale celé severní Afriky. V souvislosti s Libyí připomněl, že EU už 21. února odsoudila násilí a žádala jeho okamžité ukončení. "Na evropské úrovni jsme podpořili přípravu sankcí," řekl Nečas.

Praha si je podle něj vědoma dopadů libyjské krize například z hlediska energetické bezpečnosti a nárůstu cen ropy.

Povstalce požadující odchod Kaddáfího se oficiální místa snaží potlačit násilím, libyjská letadla v úterý pokračovala v útocích na povstalecké pozice.

Evropská unie už následovala rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a vůči libyjskému režimu rovněž přijala sankce. Ty zahrnují zbrojní embargo, zákaz cest do zemí EU a zmrazení finančních prostředků některých libyjských činitelů.

Británie a Francie v současné době navíc připravují návrh rezoluce o bezletové zóně nad Libyí, který musí projednat a schválit Rada bezpečnosti OSN.

Summit EU k situaci v severoafrické zemi by se mohl zabývat mimo jiné humanitární pomocí uprchlíkům.

 

Právě se děje

Další zprávy