Vláda porušila ústavu, snaží se ČSSD prosadit v Senátu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 12. 2011 12:42
Opozice tvrdí, že vláda sama neměla právo vyslat na Slovensko armádní lékaře
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaSociální demokracii se zatím nepodařilo v Senátu prosadit, aby horní komora označila vládní rozhodnutí o vyslání armádních lékařů na Slovensko za protiústavní.

Po dvouhodinových slovních přestřelkách mezi sociálními demokraty a zástupci vládní koalice ve čtvrtek nakonec horní komora rozhodnutí odložila do příští středy.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) jakékoli pochybení vlády odmítl, snahu ČSSD označil za "odborářskou akci v senátním hávu". Podle předsedy senátorů ODS Richarda Svobody by takový verdikt příslušel pouze Ústavnímu soudu.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) namítal, že Senát by měl dostát své roli strážce ústavnosti. Zpochybňoval Vondrovo prohlášení, že lékaři byli vysláni na vojenské cvičení v rámci pravomocí vlády. Podle Štěcha odjeli na žádost slovenské vlády, aby zastoupili "práci odmítající slovenské lékaře". Vláda se rozhodla obejít Senát, protože by nemusela získat jeho souhlas vysláním, uvedl Štěch.

"Vláda rozhodla o vyslání skupiny vojenských lékařů na území Slovenské republiky, aniž by byl naplněn kterýkoli z důvodů stanovených v ústavě, tedy mimo svoji samostatnou působnost," citoval z navrženého usnesení Senátu Štěch. "Zvoleným postupem vlády byla porušena Ústava České republiky," dodal.

"Já ta slova musím v plném rozsahu, naprosto, zcela zásadně odmítnout. Ústava v žádném případě porušena nebyla," kontroval na Štěchovo prohlášení Vondra.

Podle něj bylo cvičení řádně dohodnuto se slovenskou stranou a mělo název Slovenské zdraví 2011. Vondra podotkl, že rozhodnutí o vyslání na cvičení v cizině je podle ústavy v kompetenci vlády, která o něm informuje parlament dodatečně, což se stalo.

 

Právě se děje

Další zprávy