Vláda: Do Brd půjdou stamiliony. I bez radaru

ves
5. 9. 2007 15:00
Ministři dnes zasedali ve Spáleném poříčí
Premiér Topolánek
Premiér Topolánek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Spálené Poříčí - Do oblasti Brd mají jít řádově stovky milionů korun, a to bez ohledu na to, zda v oblasti nakonec Američané postaví radar.

Takový je závěr z dnešního zasedání vlády a brdských starostů ve Spáleném poříčí. Kabinet rozhodl, že vznikne komise pro rozvoj Brdska, v níž budou zástupci vlády, obcí, Středočeského a Plzeňského kraje.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) novinářům řekl, že činnost komise se zaměří na jižní a jihozápadní části vojenského prostoru Brdy.

Kolik peněz přesně má do kraje přijít, nechtěl uvést. Financování programu bude podle premiéra standardní, pomoci mají kraji peníze z evropských fondů, resortních programů a stovky milionů nad tento rámec jsou připraveny v rozpočtu ministerstva financí.

Foto: ČSSD
Lídr starostů proti radaru: Topolánku, koupit se nedáme

"Pokusíme se v kratším čase do regionu nasměrovat peníze, které by třeba tekly pomaleji," popsal záměr premiér.

Starostové odmítají, aby investice spojovány s radarem. Někteří jsou k náhlému zájmu vlády o region hodně skepticky.

"Je zajímavé, že najednou jsou peníze, když jsme tady jako v pohraničí už 20 let," řekl starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek, který tvrdí, že radar vyšší bezpečnost nezajistí. "Pokud tu bude radar, tak zrovna Praha se může stát pěkným měkkým cílem," dodal. Starostové se chtějí bavit o přísunu peněz do regionu i bez radaru.

V komisi zasednou například ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL), ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) a ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Projekty se budou týkat dopravy, kanalizací a obecně čištění vod, podpory by se měli dočkat i zemědělci.

Topolánek: Pozvali jsme starosty obcí 10 km od radaru

Premiér ubezpečoval, že působení na lidské zdraví radaru ověří čeští experti přímo na území Marshallových ostrovů, odkud má být radar převezen. Stejný proces se má opakovat po přemístění radaru.

Topolánek zdůraznil, že jeho kabinet nepřijel jednat se starosty o radaru, protože toto jednání je věcí mezi českým státem a USA. Vláda chce dát místním lidem jistotu, že umístnění radaru nesníží kvalitu života v oblasti zdraví či životního prostředí.

Topolánek také odmítl názor, že mezi starosty vybíral, koho na zasedání vlády pozvat. "Selekci jsme nedělali, pozvali jsme starosty dotčených obcí," řekl. Kabinet vybíral podle geografického klíče, do Spáleného Poříčí přijeli starostové obcí vzdálených do deseti kilometrů od místa, kde má stát radar.

Parkanová si v Brdech zazpívá

Ministři také odmítli názor, že s lidmi v okolí zamýšlené výstavby nekomunikují. V poslední době tam zamířilo 22 návštěv na vládní úrovni, konstatovali. Další setkání se má například uskutečnit ve čtvrtek 13. září ve Strašicích. Sejdou se tam starostové z Podbrdska s ministryní obrany.

Parkanová, která nazpívala o radaru oslavnou píseň, se také chystá navštívit školní sbor Stonožka ve Strašecí a zazpívat si s jejich členy. "Z toho jsme měli, Vlastičko, trochu strach," reagoval na tuto informaci s úsměvem premiér.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy