Praha - ČSSD vyrazila do volební kampaně s billboardy proti navrácení církevního majetku a jejich vyvedení vyvolalo ostrou reakci církví a také některých vládních politiků.
Proti kampani vedené například obrazem, na němž se ruka v sutaně natahuje po pytli s penězi, se ohradila Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí.
Podle nich je způsob, jakým sociální demokracie vede předvolební boj, "nekultivovanou a nekulturní cestou ohrožující samotnou podstatu demokracie".
Kampaň přirovnaly k nacistické a komunistické propagandě. Uvedly to ve společném prohlášení.
Sociální demokraté v čele s Bohuslavem Sobotkou se proti kritice brání, představitelé církví by podle nich neměli směšovat respekt k náboženským svobodám s debatou o rozdělení majetku z veřejných zdrojů.
Předlohu už schválila sněmovna, v Senátu, kde má převahu opozice, narazí. Nejspíš se pak vrátí do dolní komory a je pravděpodobné, že ta senátní veto přehlasuje.
Církve: ČSSD vytváří atmosféru nenávisti
"Způsob nevěcného vedení argumentace a demagogická útočná kampaň České strany sociálně demokratické, vedená mimo jiné i pomocí billboardů, vytvářejí ve společnosti atmosféru neopodstatněné závisti a nenávisti nejen vůči církvím a náboženským společnostem, ale i vůči občanům jako takovým," uvedly církve.
Sobotka se proti kritice církevních představitelů ohradil. Zdůraznil, že ČSSD je demokratickou stranou, která si váží náboženského vyznání, náboženských svobod a role církví. Nesouhlasí ale s vládním řešením majetkového vyrovnání, které se neopírá o společenský konsenzus.
V prohlášení církví stojí, že předvolební propaganda sociální demokracie útočí slovníkem obou někdejších totalit.
"Pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty ´třetí říše´, na rudo přetřenými gottwaldovskými ideology," uvedli šéf ČBK Dominik Duka, předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček a předseda ERC Joel Ruml.
ČSSD: nesměšujte víru s financemi
Podle lídra ČSSD Sobotky je slovník a způsob argumentace z dob hluboké totality, který církevní představitelé použili, nepřijatelný.
Rolí demokratické opozice podle něj je upozorňovat na problémy vládních návrhů. ČSSD podle něj dává přednost financování církví z výnosu speciálního veřejnoprávního fondu.
V případě, že současný vládní návrh nebude přijat, chce ČSSD o vyrovnání jednat znovu u kulatého stolu.
"Vyzýváme proto představitele církví, aby nesměšovali náboženské svobody s politikou, aby nesměšovali víru s financemi a výší finančního vyrovnání. Podstatou nynější společenské diskuse nejsou náboženské svobody, ale peníze a majetek, které mají být poskytnuty z veřejných zdrojů," uvedl předseda ČSSD v tiskovém prohlášení.
Vláda chce církvím vrátit 56 procent majetku
Duka, Daníček a Ruml uvedli, že prohlášení se netýká tisíců poctivých členů ČSSD, těch, kdo byli vězněni a týráni spolu s věřícími v nacistických koncentračních táborech i v komunistických lágrech.
Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku zabaveného komunistickým režimem.
Norma také počítá s postupným ukončením placení církví ze státního rozpočtu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.