Senátní výbor doporučil vetovat církevní restituce

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
8. 8. 2012 15:50
Senát bude o zákonu rozhodovat příští týden, podle očekávání ho zamítne
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senátní hospodářský výbor ve středu podle očekávání doporučil horní parlamentní komoře zamítnout návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Zaujal tak stejné stanovisko jako ústavně-právní výbor Senátu.

Zatímco předseda hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD) považuje finanční náhradu za přehnanou a obává se i prolomení tzv. Benešových dekretů, senátor Adolf Jílek za TOP 09 zase varoval, že by stát dál musel platit i mzdy duchovních, jejichž počet může klidně narůstat.

Senát jako celek bude o osudu zákona rozhodovat příští týden, všeobecně se ale očekává, že horní komora s převahou ČSSD bude zákon vetovat.

Odpor ČSSD

ČSSD už ve sněmovně vadily hlavně finanční kompenzace za majetek, který už církvím nelze vrátit. Finanční odškodnění vyčíslila vláda po dohodě s církvemi na 59 miliard korun (tato částka může ještě narůst o inflaci během 30 let, po které má stát kompenzaci vyplácet).

Sociální demokraté kritizovali i to, že první prodej restituovaného majetku má být osvobozen od daně z příjmu.

Církevní restituce prošly už ve sněmovně s obtížemi po dlouhých obstrukcích opozice. Očekává se, že je ČSSD navíc využije i v podzimní předvolební kampani.

Sněmovna může očekávané veto Senátu zvrátit, pro opětovné přijetí ale bude potřebovat 101 hlasů (při prvním schvalování ve sněmovně zvedlo ruku pro 93 poslanců).

Nemovitý majetek a finanční vyrovnání

Celkově mají církve dostat nemovitý majetek za 76 miliard korun. O každou jednotlivou položku by musely žádat zvlášť a prokázat, že ji skutečně vlastnily. Navracení se týká jen majetku v držení státu (hlavně pozemkového fondu a Lesů ČR).

Za majetek, který už vrátit nelze, se stát dohodl s církvemi na finančním odškodnění, vyčísleným na oněch 59 miliard. Stát je má vyplácet v průběhu 30 let. Zároveň má ještě 17 let církve, kterým platí nejen roční příspěvek, ale i platy duchovních, podporovat, částka se ale bude postupně snižovat.

Po oněch 30 letech se mají církve zcela odříznout od státu a začít fungovat čistě ve vlastní režii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy