Svoboda zcela ovládl sjezd. Ve vedení jsou "jeho" lidé

Kateřina Eliášová
31. 5. 2009 11:20
Tak suverénní výhra se nepovedla ani Čunkovi, ani Kalouskovi
Foto: Ludvík Hradilek

Vsetín - Novopečený šéf lidovců Cyril Svoboda si může k předposlednímu květnovému dni v kalendáři napsat: stranický Den D jsem ovládl já.

Porazil ostatní tři kandidáty na předsedu strany, europoslance Jana Březinu, poslankyni Michaelu Šojdrovou a taky dosavadního šéfa strany Jiřího Čunka.

Nadto se mu včera podařilo do významných funkcí prosadit své spojence. KDU-ČSL má tak ve vedení lidi výhradně loajální k předsedovi, což se Jiřímu Čunkovi v prosinci 2006 nepovedlo.

Svoboda uspěl navzdory tomu, že v předsednické volbě získal v druhé volbě jen o šest hlasů víc, než bylo třeba a svého soka Jana Březinu porazil jen o třicet hlasů.

Svobodovi lidé

Do křesla 1. místopředsedy usedla poprvé v historii strany žena. Michaela Šojdrová nakonec uspěla i díky tomu, že z boje o post pravé ruky předsedy odstoupil David Macek.

Jeho vstřícný krok delegáti odměnili alespoň řadovým místopředsednickým místem. K němu přibyl nově Pavel Svoboda, který měl tříměsíční angažmá v Topolánkově kabinetu, šéfoval Legislativní radě vlády. Neúspěch Jana Březiny zase Svobodovi spojenci kompenzovali místopředsednickým postem pro Pavla Horáka, který je, stejně jako Březina, z Olomouckého kraje.

Čtyřlístek řadových místopředsedů ještě doplnil poslanec Jiří Carbol.

Své lidi má Svoboda i v celostátním výboru, což je širší vedení strany. Zvoleni byli například Věra Luxová nebo Jiří Čunek. Právě Čunek pomohl Svobodovi včera k získání funkce.

V širším vedení KDU-ČSL bude také bývalý hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, exministr kultury Jaromír Talíř a Jiří Koliba, kterého si do užšího vedení přál nový předseda lidovců Cyril Svoboda.

Přehled členů výkonného výboru

Původní složení

  • Libor Ambrozek, Josef Janeček, Pavel Severa, Helena Langšádlová, Václav Kodet, Ladislav Šustr, Václav Červený, Václav Holáň, Michaela Šojdrová, David Macek, Jiří Carbol, Jiří Čunek, Roman Línek, Marián Hošek, Vlasta Parkanová, Stanislav Juránek
  • Z Parlamentu: Pavel Severa, Rostislav Slavotínek, Petr Pithart, Jan Kasal

Nově zvolení

  • Cyril Svoboda, Michaela Šojdrová, Věra Luxová, Jaromír Talíř, Alenka Antošová, Jiří Čunek, Stanislav Juránek, Jiří Koliba, Zuzana Jelenová, Kamil Svoboda, Zbyněk Pražák, Josef Janeček, Pavel Horák, Pavel Svoboda, David Macek, Marián Hošek

Celostátní výbor je výkonným orgánem strany. Schází se podle potřeby zpravidla dvakrát měsíčně a je tvořen předsednictvem strany, patnácti členy volenými na sjezdu, členy vlády, hejtmany krajů, členy exekutivy EU, předsedou národní delegace KDU-ČSL v EP, předsedy a místopředsedy Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR, kteří jsou členy strany..

I z širšího vedení strany tak po dnešku zmizí sympatizanti bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který hodlá z KDU-ČSL vystoupit a založit nový konzervativní středopravicový politický subjekt. Odchází například bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek, poslanec Ladislav Šustr nebo bývalá ministryně Vlasta Parkanová.

Klid v KDU-ČSL? Ani náhodou

Svoboda vyhrál zejména kvůli tomu, že se jeho konkurenti z bývalého křídla exministra financí Miroslava Kalouska nedokázali zorganizovat a vyjednat dostatečnou podporu. Sám Kalousek se sjezdu aktivně neúčastnil, jeho průběh pouze glosoval.

"Neuspěl jsem zejména proto, že sjezd byl, jako vždy, o vnitrostranických dohodách. A to neříkám vůbec s nějakým pocitem zášti či křivdy," komentoval svůj neúspěch Březina. "Bylo jasné, že hodně velká část příznivců Jiřího Čunka podpoří ve druhém kole Cyrila Svobodu, to bylo dopředu jasné. Pak se k nim přiklonila velká část delegátů, kteří předtím podporovali Michaelu Šojdrovou," objasnil taktiku Březina.

Klid dovnitř strany to ale rozhodně nepřinese. Sjezd totiž neznamenal to nejdůležitější - smíření.

Cyril Svoboda získal totiž křehký mandát. Polovina strany, soudě podle hlasů delegátů, stála za proudem, který na sjezdu představoval Jan Březina, tedy Miroslav Kalousek.

Spory ve straně tak budou pravděpodobně pokračovat. Březina se už nechal slyšet, že se bude snažit ze všech sil stranu tlačit spíše do středu, respektive napravo od středu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 24 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 40 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

před 1 hodinou

Zemřel slavný televizní moderátor Larry King

Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King, informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.

Podle prohlášení mediální společnosti Ora Media zemřel King v sobotu ráno v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles, kam byl podle CNN převezen na začátku roku kvůli těžkému průběhu covidu-19. Oznámení však příčinu Kingova úmrtí neuvádí.

CNN vysílala Kingův pořad Larry King Live po dobu 25 let, za něž moderátor natočil přes 6000 dílů. Pořad skončil v roce 2010, King se však o dva roky později vrátil na obrazovky na stanici Ora TV, kde třikrát týdně moderoval pořad Larry King Now.

Moderátor měl podle CNN cukrovku 2. typu a za svůj život čelil řadě zdravotních obtíží, včetně několika infarktů, kvůli nimž v roce 1987 podstoupil čtyřnásobný koronární bypass. V roce 2017 oznámil, že trpí rakovinou plic, kterou se mu však po operaci podařilo překonat.

Další zprávy