Stát bude mít příští rok o tisíc úředníků víc. Hlavně kvůli evidenci tržeb a uprchlíkům

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
1. 12. 2015 18:45
Státní správa se příští rok rozroste na více než 76 tisíc lidí, kterým stát zaplatí přes 27 a půl miliardy. Počítá s tím materiál ministerstva vnitra, podle něhož se rozdělují počty úředníků na jednotlivých ministerstvech a úřadech a který ve středu bude schvalovat vláda.
Náměstek pro státní správu Josef Postránecký
Náměstek pro státní správu Josef Postránecký | Foto: ČTK

Praha - K současným 68 tisícům úředníků přibude v příštím roce další tisícovka. Rozdělení úředníků mezi jednotlivá ministerstva a úřady má ve středu potvrdit vláda. Celkem se státní správa rozroste na více než 76 tisíc lidí - kolem sedmi tisíc lidí zaměstnaných na úřadech totiž nespadá pod služební zákon.

Nejvíc nových lidí má přijít na ministerstvo financí a pod něj spadající úřady - návrh například počítá i s úředníky, kteří se budou podílet na zavádění elektronické evidence tržeb. Opatření, které prosazuje šéf státní kasy Andrej Babiš, přitom ještě neprošlo ani Sněmovnou a pravicová opozice už dříve avizovala, že bude bránit jeho přijetí za každou cenu. Ministerstvo už kvůli tomu také start evidence odsunulo na neurčito.

Ve vyšším počtu úředníků je ale podle materiálu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, schováno i 277 lidí, kteří ještě během tohoto roku přišli na ministerstvo vnitra v souvislosti s uprchlickou krizí.

Vláda se ovšem bude muset vypořádat i s jednou problematickou položkou, která se týká vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). To zatím mělo výjimku, od ledna by však šéfka Alena Vitásková a její zástupci měli být zahrnuti pod služebním zákonem. Vitáskové se to však nelíbí, ministři proto budou muset zvolit jednu z variant.

Sekce vedená superúředníkem Josefem Postráneckým zároveň vyčíslila, na kolik vyjdou platy státních zaměstnanců. Na ty by z veřejných peněz mělo jít přes 27 a půl miliardy korun. Letos, i vzhledem k tomu, že služební zákon začal platit až od července, byly náklady zhruba 13 miliard.

O služebním zákonu se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s ministerstvem zahraničí. Velvyslankyním na Slovensku a v Sýrii Livii Klausové a Evě Filipi by totiž podle stávajícího znění měl od Nového roku automaticky skončit služební poměr kvůli dovršení 70 let věku. Zároveň by však podle mezinárodního práva zůstávaly dále ambasadorkami, čímž by se Černínský palác dostal do nepříjemné situace.

Té se nyní snaží předejít poslanci, kteří chtějí do novely prosadit výjimku právě pro ty diplomaty, kteří svou misi zahájí těsně před dosažením maximálního věku, který zákon připouští.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy