Stát bude mít příští rok o tisíc úředníků víc. Hlavně kvůli evidenci tržeb a uprchlíkům

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
1. 12. 2015 18:45
Státní správa se příští rok rozroste na více než 76 tisíc lidí, kterým stát zaplatí přes 27 a půl miliardy. Počítá s tím materiál ministerstva vnitra, podle něhož se rozdělují počty úředníků na jednotlivých ministerstvech a úřadech a který ve středu bude schvalovat vláda.
Náměstek pro státní správu Josef Postránecký
Náměstek pro státní správu Josef Postránecký | Foto: ČTK

Praha - K současným 68 tisícům úředníků přibude v příštím roce další tisícovka. Rozdělení úředníků mezi jednotlivá ministerstva a úřady má ve středu potvrdit vláda. Celkem se státní správa rozroste na více než 76 tisíc lidí - kolem sedmi tisíc lidí zaměstnaných na úřadech totiž nespadá pod služební zákon.

Nejvíc nových lidí má přijít na ministerstvo financí a pod něj spadající úřady - návrh například počítá i s úředníky, kteří se budou podílet na zavádění elektronické evidence tržeb. Opatření, které prosazuje šéf státní kasy Andrej Babiš, přitom ještě neprošlo ani Sněmovnou a pravicová opozice už dříve avizovala, že bude bránit jeho přijetí za každou cenu. Ministerstvo už kvůli tomu také start evidence odsunulo na neurčito.

Ve vyšším počtu úředníků je ale podle materiálu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, schováno i 277 lidí, kteří ještě během tohoto roku přišli na ministerstvo vnitra v souvislosti s uprchlickou krizí.

Vláda se ovšem bude muset vypořádat i s jednou problematickou položkou, která se týká vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). To zatím mělo výjimku, od ledna by však šéfka Alena Vitásková a její zástupci měli být zahrnuti pod služebním zákonem. Vitáskové se to však nelíbí, ministři proto budou muset zvolit jednu z variant.

Sekce vedená superúředníkem Josefem Postráneckým zároveň vyčíslila, na kolik vyjdou platy státních zaměstnanců. Na ty by z veřejných peněz mělo jít přes 27 a půl miliardy korun. Letos, i vzhledem k tomu, že služební zákon začal platit až od července, byly náklady zhruba 13 miliard.

O služebním zákonu se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s ministerstvem zahraničí. Velvyslankyním na Slovensku a v Sýrii Livii Klausové a Evě Filipi by totiž podle stávajícího znění měl od Nového roku automaticky skončit služební poměr kvůli dovršení 70 let věku. Zároveň by však podle mezinárodního práva zůstávaly dále ambasadorkami, čímž by se Černínský palác dostal do nepříjemné situace.

Té se nyní snaží předejít poslanci, kteří chtějí do novely prosadit výjimku právě pro ty diplomaty, kteří svou misi zahájí těsně před dosažením maximálního věku, který zákon připouští.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 14 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy