Sedmdesátiletí diplomati mají šanci. "Lex Klausová" prošel do posledního čtení

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
26. 11. 2015 12:35
Poslanci ve druhém čtení schválili změnu služebního zákona. Ta by měla zabránit tomu, že od Nového roku nebude Česká republika mít velvyslankyně na Slovensku a v Sýrii. Livie Klausová i Eva Filipi letos dovršily hranici sedmdesáti let, a tudíž by jim podle zákona měl skončit služební poměr. Ministerstvo zahraničí v novele navrhuje i další změny pro diplomaty. Týkají se například možnosti vyslání do ciziny i bez jejich souhlasu nebo zaměstnávání rodinných příslušníků.
Livia Klausová.
Livia Klausová. | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Praha - Už na začátku prosince by mělo být jasné, jestli Livia Klausová a Eva Filipi budou pokračovat ve funkcích velvyslankyň na Slovensku a v Sýrii. Poslanci ve středu bez výhrad propustili do posledního čtení změnu služebního zákona, ve kterém by se nově mělo objevit ustanovení týkající se diplomatů, kteří překročí hranici 70 let věku.

Nyní by jim měl automaticky skončit služební poměr, poslanecký pozměňovací návrh by však diplomatům dal možnost, aby misi, která zpravidla trvá čtyři roky, řádně dokončili. Parlamentem však změna musí projít do konce roku, i kvůli tomu byla zkrácena lhůta před závěrečným čtením ze dvou týdnů na týden.

Sněmovna se touto cestou snaží zabránit vzniku situace, kdy by Černínský palác musel Klausovou i Filipi stáhnout. Vzhledem k tomu, že velvyslance odvolává prezident Miloš Zeman, který už dříve takovou možnost odmítl, by však obě ženy byly nadále formálně hlavami zastupitelských úřadů.

Ministerstvo zahraničí však původně v novele situaci okolo ambasád v Bratislavě a Damašku neřešilo. Soustředilo se namísto toho například na možnost vyslání diplomatů do ciziny bez jejich souhlasu až na jeden rok. Poslanci sice takovou možnost podpořili, snížili však maximální délku pro vyslání na půlku s tím, že tak bude možné učinit jen jednou za 5 let.

Ministerstvo tak chce zajistit to, že bude moct obsadit i místa, o která není příliš velký zájem. Šéfdiplomat Lubomír Zaorálek už dříve zmínil, že třeba o vyslání do Bruselu velký zájem není, protože je tam příliš mnoho práce. Naopak s obsazením míst na zastupitelských úřadech v KLDR nebo Afghánistánu prý zásadní problém není.

Beze změny pak zůstal návrh, aby partneři diplomatů mohli být zaměstnáni na ambasádě, kam je zaměstnanec Černínského paláce vyslán.

ODS chce jen politické náměstky

Přestože proti novele, která se týká výhradně zahraniční služby, nebyly námitky, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl, aby se k ní "přilepily" i změny týkající se všech ministerstev.

Stanjura proto načetl pozměňovací návrhy, podle nichž by například bylo zrušeno rozdělení náměstků na odborné a takzvané politické. Nově by podle Stanjury měli být pouze političtí náměstci, kteří by měli jasně danou agendu a zodpovědnost. Platilo by přitom, že ti náměstci, kteří by před nástupem do funkce byli úředníky, by se po skončení do státní správy vrátili.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy