Soud s Rathem se zpozdil. Salačová byla u doktora

ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
17. 9. 2013 14:59
Soudce Pacovský vyslechl tři svědky, kteří mají spojitost se zmanipulovanými zakázkami.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Krajský soud v Praze pokračoval v projednávání případu korupce se stavebními zakázkami okolo exposlance Davida Ratha. Plánovaný začátek líčení se posunul o hodinu, z důvodu nepřítomnosti obžalované Salačové. Tu omluvil její obhájce s tím, že byla na lékařském vyšetření.

Hned zkraje líčení soudce Robert Pacovský, který před čtrnácti dny rozhodl o propuštění Pancové z vazby, zrušil jednání plánovaná na příští týden. Důvodem je stížnost státního zástupce na propuštění obžalované Pancové, jež musí být projednána pražským vrchním soudem.

Na programu bylo dnes vyslýchání svědků, konkrétně Michala Kýzla, vedoucího středočeských regionálních fondů, dále Vladimíra Bäumela, odborného referenta prvního oddělení Úřadu regionální rady, a Věry Bohuslavové, zaměstnankyně firmy organizující veřejné zakázky.

V lavicích vyhrazených pro veřejnost byl přítomen také starosta Hostivic Jaroslav Kratochvíl, který, podle svých slov, přišel Ratha podpořit.

Svědek Kýzl vypovídal téměř dvě hodiny o projednávání zakázky na opravu Buštěhradského zámku. Soudce se jej ptal například na to, s kým žádost projednával, jak často a zda žadatele upozornil na chyby v rozpočtu.

Obhajoba formovala své dotazy na základě informací ze znaleckých posudků. Kýzl trpělivě odpovídal také na otázky obžalovaného Davida Ratha, který se jej hned v úvodu zeptal na jeho profesi. Nikdo jiný z obžalovaných na něj dotazy neměl.

Po přečtení výpovědi a upřesňujících dotazech Kýzl odešel a soudce vyhlásil pauzu. Odpoledne pokračovalo přelíčení výslechem dalších dvou svědků.

Projednávání korupčního skandálu začalo 7. srpna a je naplánováno až do konce října. Spis má přes dva tisíce listů a je rozdělený do sto tří svazků, obžaloba zabrala téměř devadesát stran.

Pokud vrchní soudce příští týden potvrdí propuštění Pancové, lékařka musí odevzdat cestovní doklady a bude se pravidelně hlásit probačnímu úředníkovi. Její přítel Petr Kott i exposlanec za ČSSD David Rath stále zůstávají ve vazbě.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy