Sobotka: Pro mladé rodiny není život v Česku snadný. Premiér slibuje startovací byty a levné půjčky

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 20. 4. 2017 20:46
ČSSD ve čtvrtek v Praze uspořádala první debatu na téma "Šťastnější rodina" v rámci projektu Česko 20+. Ten by měl sociálním demokratům přilákat především mladé voliče. Cílem projektu je formulovat vizi, kam má směřovat Česká republika v následujících 20 letech. "Udělali jsme pro rodiny hodně, ale ideální situace pro ně v naši zemi není," prohlásil premiér Sobotka.
Kam má směřovat Česká republika v následujících 20 letech?
Kam má směřovat Česká republika v následujících 20 letech? | Foto: Radek Bartoníček

íPraha - ČSSD ve čtvrtek v Praze uspořádala první debatu v rámci projektu Česko 20+, která by měla sociálním demokratům přilákat především mladé voliče. Cílem projektu je formulovat vizi, kam má směřovat Česká republika v následujících 20 letech. 

"Udělali jsme pro rodiny hodně, ale ideální situace pro ně v naši zemi není," prohlásil premiér Sobotka s tím, ze ČSSD bude podle něj podporovat výstavbu startovacích bytů a bude chtít zavést systém bezúročných půjček.

Premiér avizoval, že je pro stavbu obecních bytů ze státního rozpočtu. "Velká chyba byla, že obce a města z velké části zprivatizovaly svůj bytový fond," podotkl s tím, že příkladem je pro něj Vídeň. "Měly by se začít stavět obecní a družstevní byty," řekl. 

Nefungují částečné úvazky

Sobotka si postěžoval, že u nás zatím nefunguje možnost práce na částečné úvazky, stejně jako mikrojesle. "Umožníme snadnější přechod z mateřské dovolené do zaměstnání, stejně jako vznik mikrojeslí," slíbil premiér.

Sociální demokraté také slibují, že výrazně zvýší přídavky na děti. "Za to teď vedeme bitvu, navrhujeme zvýšení přídavků o 500 korun, nakonec jsme prosadili 300 korun pro pracující rodiny," připomíná premiér.

"U nás je podpora rodin s dětmi postavena na daňových úlevách. V případě, kdy lidé přijdou o práci, nemají šanci inkasovat tuto úlevu," uvedl Sobotka s tím, že proto by měly být navyšovány přídavky na děti, které jsou dobrý nástroj k tomuto účelu.

Na stránkách projektu Česko 20+ mohou lidé hlasovat o jednotlivých klíčových tématech. Zároveň mohou návštěvníci webu poslat své názory a dotazy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy