Sobotka oznámí jména ministrů nejprve špičkám ČSSD

ČTK ČTK
27. 12. 2013 17:05
Jména nových ministrů budou nejprve znát špičky ČSSD a prezident Miloš Zeman.
Foto: Repro ČT24

Praha - Kandidáty ČSSD do nové vlády šéf strany a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka stále prozradit nechce. Nejdřív je sdělí vedení sociální demokracie a prezidentovi. Obojí se má uskutečnit po Novém roce.

"Nominanty do vlády nyní nebudu komentovat. Nejprve s nimi seznámím vedení ČSSD a prezidenta republiky," napsal ČTK Sobotka.

Grémium ČSSD by se mohlo sejít 6. ledna. Na Tři krále by zástupci vznikající koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL taky měli podepsat koaliční smlouvu. Prezident Miloš Zeman už avizoval, že se chce sejít se Sobotkou i předsedy ANO a KDU-ČSL Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem, aby se ujistil o podpoře vlády ve Sněmovně.

Sociální demokracie zatím o jménech možných ministrů oficiálně nemluvila. Za ČSSD by v kabinetu mohli usednout místopředsedové Milan Chovanec (vnitro) a Lubomír Zaorálek (zahraničí), dále členové stínové vlády Jan Mládek (průmysl a obchod), Marcel Chládek (školství) a Svatopluk Němeček (zdravotnictví).

Špidla, Dienstbier, Herman...

Nejasná je situace kolem ministerstva práce a sociálních věcí, stínový ministr Roman Sklenák je předsedou poslaneckého klubu. Objevila se i spekulace ohledně expremiéra a někdejšího eurokomisaře Vladimíra Špidly.

ČSSD má mít rovněž ministra bez portfeje pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti. Křeslo by mohl obsadit senátor Jiří Dienstbier, který je stínovým ministrem spravedlnosti. Mluvilo se taky o Michaele Marksové-Tominové, která je ve stranické stínové vládě mluvčí pro lidská práva a rodinu.

Lidovci už své kandidáty na vládní posty oznámili. Ministrem zemědělství má být místopředseda strany Marian Jurečka, ministrem kultury poslanec Daniel Herman a ministrem bez portfeje pro vědu a inovace předseda strany Pavel Bělobrádek.

U ANO zůstávají otazníky nad možným ministrem dopravy, padá jméno poslance Martina Kolovratníka. 

Na ministra obrany Babiš navrhuje Martina Stropnického, na ministryni pro místní rozvoj někdejší náměstkyni z tohoto ministerstva Věru Jourovou, na ministra životního prostředí poslance Richarda Brabce. Ministryní spravedlnosti by měla být poslankyně a profesorka Helena Válková. Babiš by měl být ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku.

 

Právě se děje

Další zprávy