Sobotka: ČSSD podpoří návrh omezující imunitu poslanců

ČTK ČTK
27. 4. 2012 10:59
Byla podle něj chyba, že se o návrhu v Senátu hlasovalo, když mnoho senátorů chybělo
Podle Sobotky byla chyba, že se o návrhu hlasovalo, když mnoho senátorů nebylo přítomno
Podle Sobotky byla chyba, že se o návrhu hlasovalo, když mnoho senátorů nebylo přítomno | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokracie je připravena podpořit rychlé předložení ústavní novely omezující doživotní imunitu poslanců ve stejném znění, jaké ve čtvrtek zamítl Senát.

Novinářům to v pátek řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Chybou podle něj bylo, že sociálnědemokratické vedení Senátu nechalo o důležité novele ústavy hlasovat ve chvíli, kdy mnoho senátorů nebylo přítomno.

"Nic není ztraceno. My jsme připraveni velmi rychle legislativní proces zopakovat," řekl Sobotka.

Pokud bude text nové novely shodný s tím, který ve čtvrtek odmítli senátoři, není podle něj potřeba jej složitě projednávat ve sněmovních výborech a může být připraven rychle.

"Ještě letos bychom o něm mohli hlasovat, byl by účinný od 1. ledna příštího roku," doplnil.

Senát zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců ve čtvrtek neschválil, když pro předlohu hlasovalo jen 27 ze 48 přítomných, 11 se zdrželo a proti bylo deset.

Senát má přitom 81 členů. Předlohu nepodpořili mimo jiné čtyři sociální demokraté, mezi podporovateli byli jen dva občanští demokraté.

"Hlasovat o důležitých ústavních změnách v okamžiku, kdy je takto nízká účast, je riskantní," poznamenal Sobotka, který odmítnutý návrh zákona jako šéf ČSSD a tehdejší předseda poslaneckého klubu strany spolupodepsal.

Připomněl, že ve sněmovně návrh podpořila drtivá většina poslanců strany.

ČSSD je připravena návrh podpořit

Nové urychlené předložení identického návrhu by se mohlo odehrát ve sněmovně či v Senátu, rozhodovat bude rychlejší možnost.

"My jsme připraveni tento návrh podpořit. Dnes jsem hovořil se zástupci našeho senátního klubu," řekl v pátek Sobotka.

Je přesvědčený, že naprostá většina senátorů strany bude při hlasování o tomto novém návrhu přítomna a podpoří jej.

Novela měla od příštího roku zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou.

Nadále mělo platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem.

 

Právě se děje

Další zprávy