Sněmovna na internetu? Těžké hledání

19. 2. 2006 0:01
Praha - Internet? Pro miliony lidí nástroj bleskové komunikace. Pro české poslance? Vůči voličům rozhodně ne. Uvnitř: TEST

Chcete vědět, jak hlasoval váš poslanec? Zajímá vás, jaké zákony sněmovna schválila a které pozměňovací návrhy padly? Od začátku února se na to můžete zeptat v informačním centru sněmovny. Má to však nevýhodu - sídlí v Praze a je otevřené od devíti do šestnácti hodin.

Hlavním zdrojem informací tak zůstávají internetové stránky. Deník Aktuálně.cz se proto rozhodl podívat se na parlamentní web podrobněji.

Výsledek? Zastaralé a nepřehledné stránky, bez rychlých aktuálních informací. Navíc zahlcené termíny, kterým běžný člověk nerozumí.

Jak se vyznat? Týden školení

"Aby člověk našel nějaké informace, musí podrobně znát legislativní proces a různé politologické termíny. Ty stránky jsou možná dobré pro poslance a lidi, kteří tam chodí denně, pro všechny ostatní jsou ale nevhodné," hodnotí stránky poslanecké sněmovny Martin Kopta, konzultant společnosti Dobrý web.

Foto: Aktuálně.cz

Kromě Kopty vyzval deník Aktuálně.cz také skupinu dobrovolníků a ti absolvovali test připravený redakcí.

"Po systematické stránce je ten web skvělý, někdo nad ním opravdu přemýšlel," říká Kopta. Vzápětí ovšem dodává. "Bohužel běžný uživatel by potřeboval týdenní kurz na to, aby se v tom systému zorientoval."

Infobox

Ikony poslanecké sněmovny

  • Pro nezasvěceného uživatele spousta nesrozumitelných pojmů.
  • Rychlou práci znemožňuje velmi složitá struktura webu.
  • Chybí popisky ikon, a tak je třeba jejich význam hádat.
  • Úplná absence kontaktů na důležité sněmovní činitele.
  • Téměř žádné aktualizace.
  • Web z roku 1995 nesplňuje dnešní požadavky.

 

Srovnání

PODÍVEJTE SE NA WEBY

             V CIZINĚ

To potvrzují i dobrovolníci. Hledali například zákon o úrazovém pojištění, výsledek hlasování o tomto zákonu nebo kontakt na sněmovní výbor, který zákon projednával. K informacím se sice většinou nakonec dostali, ale stěžovali si, že jim to trvalo neúměrně dlouho.

Nejvíce problémů jim působila orientace ve struktuře webu. Nemohli se například dostat k historii zákona, která je skrytá pod nepatrným odkazem na číslo sněmovního tisku. Většina z nich ho nenašla, a tak strávila při plnění úkolů desítky minut úmorným pročítáním protokolů.

Webu chybí prostý jazyk

Weby státní správy ve starých zemích EU musí ze zákona splňovat principy takzvané univerzální přístupnosti. To znamená, že musí být srozumitelné i obyčejným lidem, kteří zrovna nejsou politology nebo novináři. Britské úřady proto například záměrně používají takzvaný prostý jazyk a snaží se vyhnout odborným výrazům.

Většina dobrovolníků upozorňovala také na to, že se nevyznají v ikonách na webu. Na úvodní straně jsou sice vysvětlené popiskou, na dalších už ale uživatelé najdou jenom těžko srozumitelné obrázky.

Některé z úkolů se nakonec ukázaly být zcela nesplnitelné. Na webu například chybí jakýkoliv kontakt na vedoucího kanceláře sněmovny Petra Kynštetra nebo kontakty na sekretariáty výborů sněmovny.

Foto: Aktuálně.cz

Asi největší problém má sněmovna se zařazováním aktuálních údajů a novinek. V sekci Co je nového? (http://www.psp.cz/news/) se za poslední tři měsíce objevily pouze tři nové zprávy. Rozestup mezi poslední a předposlední novinkou přitom byl 63 dnů.

Už je to jedenáct let

"Je pravda, že ten web už je starý a že se na něm nemusí občanům hledat nejlépe," přiznává ředitel informačního oddělení sněmovny Igor Václavík.

Autoři navrhli web v roce 1995 tak, aby se do něj snadno zadávalo množství dat, které parlament produkuje. Vnější web se proto hodně podobá poslaneckému intranetu

Podle Václavíka se ale již začalo pracovat na novém webu. Zatím informační oddělení vybralo firmu, která provádí potřebné analýzy. Kdy začne nový web fungovat, se zatím neví.

Podle ředitele Václavíka by měl přinést prvky, které jsou běžné v zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Další zprávy