Snad měl špatný den, komentuje Chovanec výpad šéfa maďarského parlamentu kvůli Benešovým dekretům

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
13. 12. 2015 14:25
Česko a Slovensko se kvůli Benešovým dekretům vůbec neměly stát členy Evropské unie. Ostrý výpad šéfa maďarského parlamentu Lászlo Kövéra zarazil jak politiky, tak diplomaty. Přišel totiž ve chvíli, kdy spolupráce v rámci Visegrádské skupiny funguje podle všech členských zemí na výbornou. O víkendu navíc do Maďarska zamířil český ministr vnitra Milan Chovanec, aby poděkoval českým policistům, kteří v posledních týdnech pomáhali střežit hranici se Srbskem. "Já pevně věřím, že předseda parlamentu měl špatný den," prohlásil Chovanec v neděli po schůzce se svým protějškem.
László Köver.
László Köver. | Foto: ČTK

Szeged (od našeho zvláštního zpravodaje v Maďarsku) – Podobných výroků se předseda maďarského parlamentu Lászlo Kövér dopouští častěji. Tentokrát však jeho komentář na adresu Benešových dekretů zaskočil i zkušené diplomaty. Kövér totiž v rozhovoru pro deník Právo prohlásil, že Česko a Slovensko vůbec neměly být připuštěny do Evropské unie.

"Česko a Slovensko se vůbec neměly stát členy Unie, pokud je součástí jejich právního řádu zákon vycházející ze zásady kolektivní viny," znovuotevřel vysoký maďarský představitel téma, které se čas od času vynoří.

"Pevně věřím, že předseda parlamentu měl špatný den. A pokud by ho snad neměl, tak postoj České republiky je jednoznačný. Máme jiná témata, jiné problémy, které chceme s maďarskými partnery řešit," prohlásil český ministr vnitra Milan Chovanec na dotaz Aktuálně.cz.

Podobně se k problematické otázce příliš nechtěl vracet ani jeho protějšek Sándor Pintér. "Spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky je harmonická a směřuje do budoucnosti správným směrem," poznamenal stroze na závěr tiskové konference po návštěvě operačního centra, které leží jen pár kilometrů od maďarsko-srbského přechodu Röszke, kde v létě probíhaly nejtvrdší střety mezi uprchlíky a policií.

O tom, že tentokrát předseda parlamentu  "přestřelil", svědčí i to, že česká ambasáda podle informací Aktuálně.cz požaduje od Budapešti vysvětlení. Výrok byl totiž o to překvapivější, že Kövér se nedávno sešel s šéfem českého Senátu Milanem Štěchem. Téma dekretů ale na jednání vůbec nezaznělo.

Zmíněný rozhovor pak vyšel pouhý den předtím, než do Maďarska přiletěl Chovanec, aby navštívil padesátku českých policistů, kteří střeží asi sedmdesátikilometrový úsek plotu podél hranic. Jak ministr, tak i Maďaři si přitom spolupráce s českými kolegy velmi váží a i sami policisté říkají, že z maďarské strany necítili žádné negativní signály.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy