Senát je pro výměnu daňových údajů a vyšší zásoby ropy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 5. 2013 18:35
Oba schválené zákony ještě musí podepsat prezident
Senát Parlamentu ČR
Senát Parlamentu ČR | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát schválil zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní, který má usnadnit výměnu daňových informací mezi finančními správami různých zemí. Má pomoci předcházet daňovým únikům.

Umožní například finančním úřadům, aby si vyměňovaly daňové informace, pokud dospějí k závěru, že se někdo v jiné zemi pokusil o daňový únik. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

Návrh vychází z evropské směrnice, kterou musela ČR převzít do českého práva do konce loňského roku. Výměna informací bude možná na požádání, z vlastního podnětu finančního úřadu a některé údaje se budou poskytovat automaticky, jako například informace do cizích zemí o lidech, kteří v nich podle jejich zákonů zdaňují své příjmy a majetky.

Český úřad bude moci také poskytovat sám z vlastní iniciativy informace zahraničním úřadům, pokud například dospěje k závěru, že by daňový poplatník mohl v jiné zemi zkrátit svoje daně. Úředníci budou moci z vlastního podnětu informovat své protějšky i v případě, že podle jejich soudu mezi sebou spřízněné firmy přesouvají zisk, aby snížily daňovou povinnost.

Směrnice se vztahuje v zásadě na veškeré daně s výjimkou daně z přidané hodnoty, spotřebních daní a cel, pro které platí jiné právní předpisy EU o správní spolupráci mezi členskými státy. Ústředním kontaktním orgánem pro zahraniční finanční úřady bude Generální finanční ředitelství.

Vyšší zásoby ropy

K prezidentovi míří také Senátem schválená novela, která umožní zvýšit státní zásoby ropy a ropných produktů ze současných 90 na 100 dní. Státní rozpočet by mělo navýšení zásob v příštích dvou letech stát 4,4 až 4,7 miliardy korun. Návrh také nově stanoví ochranná pásma kolem produktovodů, u nových staveb se zužují.

Novela stanoví, že se bez souhlasu vlády nesmí nouzové zásoby ropy skladovat mimo území ČR a naopak se v tuzemsku nesmí bez souhlasu vlády skladovat zásoby jiné členské země EU. Stát také podle předlohy nebude smět jakkoli bránit přepravě nebo použití nouzových zásob, které patří jiné zemi.

Zvýšení zásob souvisí se změnou metodiky pro jejich výpočet. Novela počítá s tím, že zásoby nebudou kalkulovány podle denní spotřeby, ale podle čistého dovozu ropy. To si vyžádá rozšíření zásob o deset dnů, tedy o zhruba 210 tisíc tun benzinu a nafty. Rezervy budou moci klesnout pod zákonem danou minimální hranici, pokud je stát v případě krize uvolní k použití.

Počítá se také s úpravami ochranných pásem skladovacích zařízení a ropovodů. V ochranných pásmech budou bez souhlasu majitele skladů zakázány některé činnosti, které by mohly skladování zásob ohrozit, například stavební činnosti nebo zřizování skládek.

Ochranná pásma kolem nových produktovodů se zúží z dosavadních 300 metrů na polovinu. U existujících staveb podle dřívějších informací třísetmetrové pásmo zůstane. Ochranná pásma kolem ropovodů dosud upravovala vládní vyhláška z roku 1959, nyní je stanoví zákon.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy