Šéfovi SPO Velebovi nevadí, že ho zastínili Okamura a Chovanec. Není důležité, kde kdo stojí, tvrdí

Jiří Pšenička
29. 1. 2018 20:00
O budoucnosti strany, které Miloš Zeman v roce 2010 předsedal a vděčí jí za návrat do vrcholové politiky, rozhodne březnový mimořádný sjezd.
Miloš Zeman a jeho spolupracovníci.
Miloš Zeman a jeho spolupracovníci. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Oslava vítězství Miloše Zemana a jeho nejbližších spolupracovníků i sympatizantů po vyhlášení výsledků prezidentské volby naznačila i možné změny v řadách prezidentských podporovatelů. Zatímco na pódiu v pražském Top Hotelu se po boku znovuzvolené hlavy státu objevil lídr SPD Tomio Okamura a úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec, předseda Strany práv občanů (SPO) Jan Veleba mezi vyvolenými chyběl.

Přitom právě SPO, která měla dříve v názvu i Zemanovo jméno, hrála klíčovou roli v návratu nynější hlavy státu z Vysočiny do vysoké politiky a také ve sbírání podpisů k Zemanově prezidentské kandidatuře.

Velebova absence ve "vítězném týmu", jak společnost nazval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, může napovídat, že se slábnoucí SPO se do budoucna už příliš nepočítá a roli hlavní prohradní politické síly teď převezmou jiné subjekty. O slovo se hlásí hlavně Okamura, kterého Zeman podpořil i svou účastí na sjezdu SPD.

Není důležité, kdo kde seděl a stál

Janu Velebovi ale nijak nevadí, že na "stupních vítězů" po boku prezidenta chyběl. "Momentálně ležím, mám teplotu, čtu noviny, nonstop sleduji politické zpravodajství a užívám si vítězství Miloše Zemana. To je pro mě a většinu občanů této země podstatné, nikoliv kdo kde seděl a stál," řekl Veleba Aktuálně.cz.

Zůstává otázkou, kam se po loňském propadu SPO ve sněmovních volbách (0,36 procenta hlasů) a po úspěšně zakončené prezidentské kampani strana vydá. Už minulý rok někteří funkcionáři SPO hovořili o tom, že znovuzvolení Zemana je pro ně naprosto prvořadý cíl, jemuž je podřízeno vše. Ale tento úkol se už opakovat nebude a šance na restart strany není velká.

Veleba ale poukazuje na to, že SPO úspěšně působí na regionální úrovni, kde partaj získala v roce 2016 mandáty společně s okamurovci. "Přivedl jsem v roce 2016 SPO do devíti krajských zastupitelstev, ve kterých máme 16 zastupitelů, stejně jako SPD. O dalším našem směřování ale rozhodne březnový mimořádný sjezd," vkládá první muž SPO budoucnost do rukou delegátů.

Termín mimořádného sjezdu byl už stanoven na 3. března, během února se mají sejít krajské konference. Vzhledem k neuspokojivému výsledku v parlamentních volbách dalo současné vedení, v němž nechybí ani Zemanův klíčový poradce Martin Nejedlý, své funkce už dříve k dispozici.

Zeman potřebuje podporu ve sněmovně

Podle názoru politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu je teď Miloši Zemanovi v zásadě jedno, zda SPO přežije, nebo skončí. "Pro něj je ale bezpodmínečně nutné, aby měl nějakou podpůrnou sílu ve sněmovně, kde Velebova SPO své zástupce nemá," připomíná.

Podle Mrklase má teď Zeman několik želízek v ohni, třeba právě Okamuru a Chovance, kandidujícího na nového šéfa ČSSD.

"Jak to dopadne, je těžké předvídat, Zeman ale bude chtít, aby nová vláda co nejvíce odpovídala jeho představám a měla spíše charakter nějakého poloúřednického kabinetu, v němž budou sedět i jeho lidé," myslí si Mrklas.

Strana práv občanů v minulých týdnech čelila tvrdé kritice, když se ukázalo, že se poměrně významnou měrou podílela na kampani vedené na podporu Zemana v regionech. Doposud totiž není jasné, z jakých peněz byly služby uhrazeny (celková hodnota bezúplatného plnění poskytnutého SPO ve prospěch Zemana je 1,34 milionu korun). Jan Veleba pod tlakem moderátora rozhněvaně opustil i televizní studio DVTV.

"Byla pro mě cenná zkušenost sledovat 'in natura' práci a hlavně praktiky médií a výrobu prefabrikovaných informací sloužících k rozeštvávání lidí," komentuje dnes celou záležitost Veleba bez dalších informací, které by pochybnosti definitivně rozptýlily.

Senátor Jan Veleba odešel ze studia DVTV po otázkách na financování Zemanovy kampaně. 

Nevím, odpovídá Jan Veleba na otázku, odkud pocházejí peníze, které na kampaň vynaložil spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož je sám členem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy