Rozpuštěno: Kdy přijde poslanec o auto? A kdy o pas?

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
15. 8. 2013 5:30
Kancelář Poslanecké sněmovny vypracovala manuál, který poslancům předepisuje, co mají kdy odevzdat.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanci ještě nevědí, kdy přesně prezident Miloš Zeman rozpustí sněmovnu poté, co mu to dolní parlamentní komora příští týden velmi pravděpodobně navrhne, už ale znají lhůty, které jim začnou běžet na odevzdání aut, poslaneckých bytů a regionálních kanceláří. A některé věci ztratí až nepříjemně rychle.

Například e-mailovou schránku prakticky okamžitě, poslanecký průkaz do 5 dnů a poslaneckou ubytovnu do dvou týdnů.

Jakýsi "evakuační plán" začala, jak napsal deník Insider, zpracovávat kancelář Poslanecké sněmovny na žádost některých poslanců. Například předseda klubu KSČM Pavel Kováčik letos v červnu, kdy se o rozpuštění začalo uvažovat, upozorňoval, že "vyvstává spousta otázek, nad kterými se nikdo nezamýšlel".

Kdo bude proplácet faktury, které do sněmovny budou nadále chodit? Poroste penále za nezaplacené účty, když se sněmovna uzavře? Ptal se tehdy Kováčik a přidal se i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík s tím, že "jde o praktické problémy s vyklízením kanceláří".

Kancelář sněmovny proto teď stanovila pro poslance jasné lhůty.

První zkušenost se seberozpuštěním

Je to totiž vůbec poprvé, co se sněmovna chce rozpustit po změně ústavy, která takovou možnost připouští, a mezi rozpuštěním a novými volbami tak nastane v palácích, v nichž sněmovna sídlí, premiérově vakuum.

Doposud - i třeba v roce 1998, kdy si poslanci sami speciálním ústavním zákonem zkrátili volební období - končil poslancům mandát až s novými volbami a řada z nich prostě jen z jednoho volebního období vplula do nového.

Teď ovšem ale i ti, kteří budou znovu zvoleni, přestanou být zhruba na dva měsíce poslanci.

Vyplývají z toho některé praktické povinnosti, které končícím poslancům vyvstanou.

Auto zpět do pěti dnů

Poslanci, kteří mají od sněmovny přidělená služební auta, je musí odevzdat do 5 dnů od zániku mandátu, tedy od data, ke kterému prezident republiky sněmovnu rozpustí.

"Automobil, pokud užíváte k výkonu funkce (užívání vozidla končí dnem zániku mandátu), předejte nejpozději do 5 dnů od zániku mandátu oddělení autodopravy, a to s příslušnými doklady od vozidla," píše se v dopisu, který dostane všech 200 poslanců a který už zveřejnil Insider ZDE.

Služební auta dostávají k dispozici jen funkcionáři sněmovny.

E-mailové schránky zrušíme hned!

Podobně musí každý poslanec do 5 dnů odevzdat poslanecký průkaz, diplomatický pas a parkovací kartu. A ti, co ho mají, i "průkaz zmocňující ke kontrole BIS".

E-mailová schránka poslance bude zrušena prakticky okamžitě.

"Příchozí e-mailová pošta může být, na základě písemné žádosti, po dobu následujících tří měsíců přesměrována na požadovanou e-mailovou adresu," sděluje kancelář Poslanecké sněmovny poslancům.

Zapůjčenou výpočetní techniku (laptopy apod.) musí poslanci odevzdat do 14 dnů.

Na vyklízení šuplíků čas 3 týdny

Na vyklizení svých kanceláří budou mít zhruba 3 týdny. Po oněch třech nedělích musí odevzdat i vstupní čipové karty a brány sněmovny se jim - pro některé na pět týdnů, pro jiné už napořád - uzavřou.

A "přespolní", kteří využívali ubytování na poslanecké ubytovně, ji musí vyklidit do 14 dnů a klíč odevzdat.

Naopak velmi rychlé bude vypořádání poslaneckých kanceláří v regionu, za který byl poslanec zvolen.

"Smlouvy o pronájmu regionálních kanceláří poslance v jeho volebním kraji a smlouvy o nájmu vybavení kanceláře poslance v jeho volebním kraji končí dnem zániku mandátu, tzn. že Vaši regionální kancelář bude třeba neprodleně uvolnit," upozorňuje poslance nesmlouvavě "manuál" kanceláře dolní parlamentní komory. Jinými slovy: neuvolníte-li ji, budete si ji hradit ze svého.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy