Rozpočtové kličky: V koalici hrají o peníze pro školy

Jakub Novák
7. 12. 2011 14:59
Kalousek ustupuje Senátu a přehazuje stamiliony, vysoké školy jsou ale dál v nejistotě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve stínu přehazování stamilionů spojených s loterijním zákonem pokračuje ve vládní koalici i boj o peníze pro vysoké školy. Ty můžou přijít o více než miliardu.

Osm set milionů ze státního rozpočtu na sport a po sto milionech na kulturu a sociální služby. To je nejnovější ústupek ministra financí Miroslava Kalouska senátorům, kteří na oplátku změní daňovou reformu tak, aby šly odvody z hazardu městům a do státního rozpočtu.

Mají se tím posílit příjmy těchto veřejně prospěšných činností. Ministrův návrh je reakcí na daňové prázdniny loterijním firmám v příštím roce, které nedávno prošly sněmovnou.

Kalousek zároveň ale varoval, že pokud v Senátu také zvítězí lobby loterijních společností, svůj pozměňovací návrh stáhne.

Ve středu, během druhého čtení státního rozpočtu na příští rok, kdy poslanci navrhovali přesuny peněz v jeho v rámci, došlo také na rozpočty vysokých škol.

Ty by měly v příštím roce dostat o 1,2 miliardy korun méně, jako oběť slibu Josefa Dobeše (VV) získat čtyři miliardy pro regionální školství.

"Ty čtyři miliardy jsou potvrzené, s tím jsem spokojený. Vláda projedná tabulku a já v rozpočtu ty peníze mám, takže zde žádný problém nevidím, " řekl k tomu Dobeš.

Snaha školského výboru najít chybějící peníze se zatím míjí účinkem. Minulý týden se je poslanci pokoušeli získat z rozpočtové rezervy, ale vzhledem k tomu, že by došlo k překročení jejího zákonného limitu, nemohli o návrhu ani hlasovat.

"Z rozpočtových rezerv tuto částku asi nezískáme, ale nebyl by to dobrý signál, kdybychom meziročně snížili rozpočet vysokých škol o šest procent. A to v čase, kdy říkáme, že se snažíme vytvořit znalostní ekonomiku a konkurenceschopnou zemi na současných globálních trzích," reagoval místopředseda školského výboru Pavel Bém (ODS).

Ten během jednání Sněmovny o rozpočtu přednesl dva návrhy - jeden spočívá v získání 1,2 miliardy z obsluhy státního dluhu, kde podle jeho slov jsou rezervy, které "by bylo moudré tímto směrem použít".

Druhý návrh spočívá v rozdělení této částky na dvě poloviny. Prvních šest set milionů by obstarala dotace posilující příslušnou subkapitolu v rozpočtu ministerstva školství. Druhou by musel najít ve vnitřních úsporách ve svém resortu sám ministr Dobeš.

"Myslím, že to je motivační a v tuto chvíli v zásadě i etické a mravné. Rozpočet resortu je po ministerstvu sociálních věcí nejsilnější, nejtučnější ze státního rozpočtu, těch možností tam pan ministr Dobeš má celou řadu byť se nám ta částka může zdát enormní, tak v obrovském rozpočtu ministerstva nic neznamená," zdůvodnil Bém svůj návrh.

Josef Dobeš má ale na tuto možnost opačný názor:  "Na to nemám, ten rozpočet je našponovaný, musel jsem ušetřit peníze na platy učitelů, šest set milionů navíc tam nemám."

 

Právě se děje

před 31 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy