Česko popírá evropský trend, na vysoké školy dá méně

Jakub Novák
30. 11. 2011 17:55
Místo na univerzity chce ministr Dobeš přesunout peníze do regionálního školství
Zůstane rektorům důvod k úsměvu?
Zůstane rektorům důvod k úsměvu? | Foto: Jan Langer

Praha - Vysoké školy mají podle plánu ministra Josefa Dobeše (VV) dostat příští rok opět méně peněz než letos - asi 21,2 miliardy korun.

Ve středu navíc zkrachovala snaha některých poslanců alespoň dorovnat chystaný pokles o 1,2 miliardy.

Chybějící částku chtěl sněmovní školský výbor získat z rozpočtové rezervy, poslanci z rozpočtového výboru o tom však  hlasovat nemohli. Rezerva by tím totiž klesla pod zákonnou mez.

Chybějící částka v rozpočtu vysokých škol je obětí slibu ministra Dobeše navýšit prostředky pro regionální školství.

Dobešův stínový protějšek, sociální demokrat Marcel Chládek toto ministrovo rozhodnutí označil za "chybné a pro vysoké školy smrtící."

Všechny naděje však ještě ztraceny nejsou. Místopředseda školského a zároveň člen rozpočtového výboru Pavel Bém (ODS) uvedl, že se touto záležitostí budou ještě zabývat a nový návrh předloží během jednání Poslanecké sněmovny, které má jedná příští týden.

Bez započítání podpory z evropských fondů má být rozpočet vysokých škol oproti roku 2009, kdy klesající trend začal, nižší o více než 3,4 miliardy.

Tomuto trendu odpovídá i podpora jednotlivých studentů, jak ukazuje následující graf:

Takový pokles by mohl v době, kdy se Česko snaží naskočit na vlnu inovací a podpory vědy a výzkumu, být pro tuto snahu fatální.

Podle zprávy Innovation Union Scoreboard 2010, hodnotící stav a vývoj na poli inovací, si Česko nevede příliš dobře. Jedním z důvodů je i stále nízký počet vysokoškolsky vzdělaných lidí - hluboce pod průměrem evropské sedmadvacítky jsme například v kategorii "vysokoškolsky vzdělané populace ve věku mezi 30 a 34 lety".

Vládou navržený rozpočet ministerstva školství počítá na jeho výdaje se 137 miliardami korun, což je v porovnání s letoškem zhruba o deset miliard korun více. Největší část rozpočtu je určena pro regionální školství, a to 85,5 miliardy.

Z této částky je přes 64,36 miliardy určeno na navýšení platů učitelů. Proti letošku je o čtyři miliardy vyšší.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy