Česko popírá evropský trend, na vysoké školy dá méně

Jakub Novák
30. 11. 2011 17:55
Místo na univerzity chce ministr Dobeš přesunout peníze do regionálního školství
Zůstane rektorům důvod k úsměvu?
Zůstane rektorům důvod k úsměvu? | Foto: Jan Langer

Praha - Vysoké školy mají podle plánu ministra Josefa Dobeše (VV) dostat příští rok opět méně peněz než letos - asi 21,2 miliardy korun.

Ve středu navíc zkrachovala snaha některých poslanců alespoň dorovnat chystaný pokles o 1,2 miliardy.

Chybějící částku chtěl sněmovní školský výbor získat z rozpočtové rezervy, poslanci z rozpočtového výboru o tom však  hlasovat nemohli. Rezerva by tím totiž klesla pod zákonnou mez.

Chybějící částka v rozpočtu vysokých škol je obětí slibu ministra Dobeše navýšit prostředky pro regionální školství.

Dobešův stínový protějšek, sociální demokrat Marcel Chládek toto ministrovo rozhodnutí označil za "chybné a pro vysoké školy smrtící."

Všechny naděje však ještě ztraceny nejsou. Místopředseda školského a zároveň člen rozpočtového výboru Pavel Bém (ODS) uvedl, že se touto záležitostí budou ještě zabývat a nový návrh předloží během jednání Poslanecké sněmovny, které má jedná příští týden.

Bez započítání podpory z evropských fondů má být rozpočet vysokých škol oproti roku 2009, kdy klesající trend začal, nižší o více než 3,4 miliardy.

Tomuto trendu odpovídá i podpora jednotlivých studentů, jak ukazuje následující graf:

Takový pokles by mohl v době, kdy se Česko snaží naskočit na vlnu inovací a podpory vědy a výzkumu, být pro tuto snahu fatální.

Podle zprávy Innovation Union Scoreboard 2010, hodnotící stav a vývoj na poli inovací, si Česko nevede příliš dobře. Jedním z důvodů je i stále nízký počet vysokoškolsky vzdělaných lidí - hluboce pod průměrem evropské sedmadvacítky jsme například v kategorii "vysokoškolsky vzdělané populace ve věku mezi 30 a 34 lety".

Vládou navržený rozpočet ministerstva školství počítá na jeho výdaje se 137 miliardami korun, což je v porovnání s letoškem zhruba o deset miliard korun více. Největší část rozpočtu je určena pro regionální školství, a to 85,5 miliardy.

Z této částky je přes 64,36 miliardy určeno na navýšení platů učitelů. Proti letošku je o čtyři miliardy vyšší.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy