Průzkum: ANO ztratilo voliče, ČSSD ho předstihla a vyhrála by nyní volby. Lidovci výrazně posílili

ČTK ČTK, Jan Singer
Aktualizováno 23. 6. 2016 15:18
ČSSD podle červnového volebního modelu CVVM po půl roce předstihla hnutí ANO, které postihl výraznější propad voličské obliby. Podle autora průzkumu analytika Jana Červenky je pokles volebních preferencí hnutí ANO o 4,5 % za hranicí statistické chyby, dá se tedy mluvit o reálné změně preferencí. Posílily KSČM, TOP 09 a zejména KDU-ČSL, která by se nyní stala čtvrtým nejsilnějším uskupením ve Sněmovně.
Sobotka, Mládek a Valachová
Sobotka, Mládek a Valachová | Foto: Radek Bartoníček

Praha - ČSSD podle červnového volebního modelu CVVM po půl roce předstihla hnutí ANO, které postihl propad voličské obliby. Posílily KSČM a KDU-ČSL, která by se nyní stala čtvrtým nejsilnějším uskupením ve Sněmovně, a také TOP 09. Vyplývá to z výsledků šetření, které ve čtvrtek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

ČSSD by podle průzkumu nyní sněmovní volby vyhrála se ziskem 24,5 procenta hlasů, ANO by získalo 23,5 procenta - o 4,5 procentního bodu méně než v květnu. I sociální demokraté jeden procentní bod ztratili.

Podle autora průzkumu analytika Jana Červenky je pokles volebních preferencí hnutí ANO o 4,5 % za hranicí statistické chyby, dá se tedy mluvit o reálné změně preferencí, ovšem rozdíl mezi ANO a ČSSD je nyní tak těsný, že se nedá mluvit o vítězství jedné nebo druhé strany. 

"Pokud však i další agentury přijdou s podobnými výsledky, můžeme předpokládat, že kauzy okolo Čapího hnízda a reorganizace policie zanechaly ve volebních průzkumech svou stopu," řekl Aktuálně.cz Červenka.

Komunisté, lidovci a TOP 09 si polepšili

Komunisté si polepšili a získali by 16 procent, což je podle šetření CVVM jejich nejlepší výsledek od posledních sněmovních voleb.

Ještě výraznější posun zaznamenali lidovci, kteří se z květnových 5,5 procenta zvedli na devět procent. ODS a TOP 09 by získaly shodně po sedmi procentech - občanští demokraté jeden procentní bod ztratili, TOP 09 jej získala v porovnání s květnovým šetřením CVVM.

Jiné strany by se do dolní komory nedostaly. Nejlépe na tom z nich bylo v červnu uskupení Svoboda a přímá demokracie se čtyřmi procenty. Strana zelených a Česká pirátská strana by měly po 2,5 procenta.

Předpokládaná volební účast by v červnu činila 59 procent, a byla by tedy podobná jako při posledních sněmovních volbách v říjnu 2013.

Volební model CVVM vycházel z výsledků průzkumu stranických preferencí, který se uskutečnil od 3. do 20. června a zúčastnilo se ho 1005 lidí. Volební model zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. V zásadě jde tedy o stranické preference bez nerozhodnutých a nevoličů, uvádí CVVM.

S blížícími se volbami budou strany vyvolávat konflikty, problémy ve vládě se daly čekat, zejména s hnutím ANO, říká šéf zelených Matěj Stropnický. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy