V terminologii královského sportu řečeno, prezident po volbách zvolil rychlé zahájení. Tvrdě odmítl pokus poraženého premiéra Paroubka zpochybnit regulérnost hlasování.
Ihned v pondělí po volbách pak využil ústavních pravomocí. Šéfa vítězné ODS Topolánka pověřil jednáním o nové vládě a rozhodl, že zasedání nové sněmovny začne 16. května. Naléhal, aby jednání proběhla co nejrychleji.
ŠEST TÝDNŮ VÁCLAVA KLAUSE
|
Po čtrnácti dnech zasáhl znovu, když se pokusil usnadnit Topolánkovi práci. Předseda ODS oznámil, že mu Klaus slíbil také druhý pokus k sestavení vlády. Prezident neprotestoval a dokonce to nepřímo potvrdil v televizi Prima slovy, že Paroubek nemá na druhý pokus nárok.
Třetí tah nastal, když se Topolánkovi nepodařilo prosadit svou kandidátku Němcovou do čela sněmovny. Prezident uklidňoval situaci, když občanským demokratům doporučoval trpělivost při snaze převzít od ČSSD vládu. Odmítl Paroubkův manévr s demisí jako bezpředmětný.
Po třech neúspěšných pokusech o ustavení sněmovny se z Klause stal vyjednavač. Tato pozice zřejmě potrvá do začátku srpna, kdy bude chtít po Topolánkovi nějaké výsledky jednání.
Politik nad stranami
Prezident má pouze minimum pravomocí, jak ovlivnit vznik vlády, přesto je Klaus dokázal využít. Přinejmenším k tomu, že jeho autorita mezi stranickými vůdci je dnes nezpochybnitelná.
Za realistickou politiku ho pochválil předseda komunistů Vojtěch Filip. Za korektního politika, který může umožnit dohodu s občanskými demokraty, ho považují představitelé ČSSD.
Paradoxně Klause kritizují pouze členové jeho bývalé strany. "Já si nemyslím, že prezident může mít nějaký zásadní vliv na to, aby se situace uvolnila," řekl Topolánek. Vadí mu, že Klaus na Paroubka málo tlačí, aby toleroval jeho vládu.
Chyba, nebo úmysl
Pochvalné výroky levice i skřípaní zubů na straně ODS svědčí o tom, že Klaus dokáže postupovat nadstranicky. Když koncem června podporoval vznik středopravé vlády, nešel tak daleko, aby nemohl podle potřeby změnit taktiku.
TOPOLÁNEK MÁ ČAS DO SRPNA
|
Klaus zatím dokáže vnutit svou hru soupeřům. Svědčí o tom nespokojenost obou velkých stran. Jejich představitelé však kritiku skrývají, protože ještě budou prezidenta potřebovat.
Podle ODS udělal Klaus chybu, když příliš rychle zahájil funkční období nové sněmovny. Místo toho měl přimět Paroubka k demisi a pověřit ho vedením vlády se zúženými pravomocemi. To ale bylo možné ve chvíli, dokud ještě úřadoval předseda staré sněmovny.
Sociální demokraté tvrdí, že Klausova chyba způsobila zablokování sněmovny. Kdyby neoznámil, že druhým pokusem na sestavení vlády nepověří Paroubka, strany by tak vášnivě nemusely bojovat o předsedu sněmovny. Tato funkce je jediným klíčem ČSSD k tomu, aby dostala šanci sestavit vládu a ODS jí to logicky nechce dopřát.
Klaus dosavadním postupem získal přímý vliv na jednání o nové vládě. Přitom neprozradil, jak by si příští vládu představoval.