Prezidenti v Brně: Spíš turisté než politici

Blahoslav Hruška,Tomáš Fránek
25. 5. 2007 16:20
Jednání se vedou jen na okraji
Společné foto před hotelem Internacional: v první řadě zleva polský prezident Lech Kaczyński, Georgi Parvanov z Bulharska, Stjepan Mesić z Chorvatska a Václav Klaus.
Společné foto před hotelem Internacional: v první řadě zleva polský prezident Lech Kaczyński, Georgi Parvanov z Bulharska, Stjepan Mesić z Chorvatska a Václav Klaus. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - V moravské metropoli začal summit patnácti prezidentů. Čeká je tu nabitý turistický program. Na politiku ale také dojde.

Vrcholné setkání prezidentů, které se koná každý rok v jiné zemi, nespadá pod žádnou organizaci. Nemusí tedy vydávat často nic neříkající prohlášení. Také tiskové konference se nesou v uvolněném duchu, kdy se o politice příliš nemluví.

Zdání ale klame. V rámci summitu se totiž koná celá řada bilaterálních setkání, kde státníci lobbují za zájmy své země.

Brno je k tomu ostatně jako stvořené. Prezidenti se pohybují mimo centrum velkého dění a program je natolik volný, že se nemusí ohlížet na minutovník.

Historie summitů: hory i moře
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Historie summitů: hory i moře

Brněnský summit je již 14. v pořadí. Za uplynulých třináct ročníků stihli účastníci procestovat pěkný kus Evropy. Metropolím se ale summity vyhýbají, výjimkou byl například Záhřeb. Častěji si hlavy států užijí historická města (hned poprvé to byla Litomyšl, prezidenti se prošli také po Levoči nebo Salcburku). V roce 2002 se setkání konalo v horách ve slovinském Brdu, o dva roky později zavítali prezidenti na černomořské pláže v Mamaiy.

Česko sice na summitu zastupuje Václav Klaus, ukázal se na něm ale i premiér Mirek Topolánek.

Význam setkání pro střední a jihovýchodní Evropu je podle českého prezidenta značný.

"Že to není region jednoduchý, cítíme i z toho, že v průběhu noci jsme dostali zprávu o situaci na Ukrajině," uvedl Klaus.

Dominovaly moravské prapory

Na zaplněném centrálním náměstí Svobody přivítalo dnes prezidenty na pět tisíc lidí.

V davu před pódiem ale dominovaly namísto rozdávaných vlaječek zúčastněných států zlatočervené moravské prapory a vlajky se zemskou orlicí, které si na uvítací ceremoniál přinesly desítky příznivců strany Moravané.

"Chceme upozornit, že se prezidenti nachází na historickém území Moravy," uvedl šéf strany Pavel Dohnal.

Zahájení summitu na náměstí přineslo radost především dětem, které nemusely do školy, místo práce jej sledovali také lidé z obchodů.

Prezidenty přicházející po dlouhém červeném koberci až k podiu lidé vítali potleskem. "Tolik prezidentů už nikdy neuvidíme, proto jsme přišli," říkali manželé Krásovi.

Lidé na náměstí chodili už od osmé hodiny ráno, v deset hodin bylo prostranství téměř zaplněné. Kvůli horku zkolabovali dva vojáci.

Každý sám za sebe

Poradci jednotlivých hlav států měli v posledních dnech napilno a připravovali svým šéfům podklady pro jednání. Každý prezident ovšem v Brně jedná sám za sebe.

Nejvíc práce mají šéfové zemí, které si přejí urychlit svůj vstup do Evropské unie.

Svědčí o tom i brněnské vystoupení makedonského prezidenta Branka Crvenkovského. Ten dnes účastníky summitu otevřeně vyzval, aby podpořili jeho zemi v úsilí o zrušení vízové povinnosti vůči členům Evropské unie.

Možnost zalobbovat u osmi prezidentů členských států EU využili kromě Crvenkovského i další.

"Srbský prezident Boris Tadić si sjednal celou řadu schůzek. Bude se snažit přesvědčit své partnery, aby zahájili jednání s Bělehradem o uzavření stabilizační dohody. To je jeden z prvních kroků na cestě do EU," řekl Aktuálně.cz jeden z českých úředníků, který návštěvu Tadiće v Brně spoluorganizoval.

Chorvatský prezident Stipe Mesić zase bude jednat s italskou delegací a zřejmě se sejde se svým rakouským kolegou Heinzem Fischerem.

S Rakušanem Fischerem si k jednacímu stolu sedne i Václav Klaus.

Politika? Radar, Balkán a EU

Politickým tématem brněnského summitu je například kauza americké protiraketové základny. Podle diplomatických zdrojů tu bude Klaus a polský prezident Lech Kaczyński působit na Fischera, který se k chystané radarové základně v Česku staví spíše negativně.

Čestná stráž nese vlajky států, jejichž prezidenti přijeli na 14. summit do Brna.
Čestná stráž nese vlajky států, jejichž prezidenti přijeli na 14. summit do Brna. | Foto: Ondřej Besperát

Prezidenti si ale hojně užijí také volného programu. Organizátoři pro ně připravili turistické prohlídky na klíč.

Hlavy státu tak v Brně absolvují podobné akce jako například zájezdy německých turistů: dvě slavnostní večeře, prohlídku Špilberku a augustiánského kláštera a oběd. Dostanou také upomínkové dárky od města.

Byl i ohňostroj. Ale ne pro prezidenty

Podle Klause by mělo jít především o "bezprostřední setkání politiků a občanů". Na náměstí Svobody tak zazpívá třeba Láďa Kerndl nebo ryčná balkánská dechovka.

Ve čtvrtek večer prezidenty překvapil také velkolepý ohňostroj. Nebyl však určen jim, v moravské metropoli totiž právě probíhá finále festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis.

 

Právě se děje

Další zprávy