Přehled: Kdo může nahradit Chládka na ministerstvu školství

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 5. 2015 9:55
Projděte si seznam kandidátů, o kterých se hovoří jako o možných nástupcích ministra školství Marcela Chládka.

Praha - Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) končí. Premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že mu došla trpělivost především kvůli nařčení Chládka z šikany vůči podřízeným.

Ještě v pátek odešle prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jeho odvolání. Chládek se ale brání a tvrdí, že jde o mediální lynč.

Ihned po celé roztržce se již objevila jména možných nástupců a nástupkyň a spekuluje se o tom, že premiér bude chtít do čela resortu ženu.

Dvě z kandidátek (Vlasta Bohdalová a Eva Syková) už na dotaz Aktuálně.cz odpověděly, že nabídku od premiéra nedostaly. Alena Gajdůšková zase odmítla možnou nabídku komentovat: "Nemohu se k této věci vyjadřovat," řekla.

Projděte si seznam jmen, o kterých se v současnosti hovoří.

Vlasta Bohdalová (57)

Vlasta Bohdalová, poslankyně za Jihočeský kraj
Vlasta Bohdalová, poslankyně za Jihočeský kraj | Foto: Ondřej Besperát

Jihočeská poslankyně ČSSD. Ve Sněmovně, v níž zasedá od roku 2006, je mimo jiné místopředsedkyní výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, poté do roku 1996 vyučovala český jazyk. Angažovala se v komunální politice, například byla náměstkyní českobudějovického primátora, a je zastupitelkou Jihočeského kraje.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy