Chládek prý šikanuje podřízené, Sobotka se ho chce zbavit

Veronika Rodriguez ČTK Luboš Kreč, Veronika Rodriguez, ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2015 22:22
Premiérovu žádost, aby se lépe choval k zaměstnancům, si přitom ministr školství vyslechl už jednou, zhruba před rokem. Sobotka v nejbližších dnech navrhne jeho odvolání.
Ministr školství Marcel Chládek.
Ministr školství Marcel Chládek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka navrhne v nejbližších dnech odvolání ministra školství Marcela Chládka (oba ČSSD). Odkázal na informace ve čtvrteční Mladé frontě Dnes o šikaně podřízených na ministerstvu, nechce je prý zlehčovat.

Sobotka to ve čtvrtek oznámil v tiskovém prohlášení. Chládek důvody k rezignaci nevidí, podle něj by se nemělo ustupovat připravenému lynči v médiích. Chládek bude první odvolaný ministr nynější vlády za sociální demokracii. Prezident Miloš Zeman se k návrhu vyjádří po nedělním setkání se Sobotkou v Lánech.

"Pokládám Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let, z mého pohledu předsedy ČSSD ale přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády," uvedl premiér.

Mladou frontu Dnes sice podle Sobotky nelze považovat za nezávislé médium, když deník patří předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, premiér ale nechce "zveřejněné informace zlehčovat".

Sobotka podle tiskového prohlášení respektuje, že Chládek by svou rezignaci považoval za přiznání viny. "Při našem dnešním rozhovoru ministr Chládek nařčení publikovaná v MF Dnes odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit," uvedl premiér.

MF Dnes dnes napsala, že za 16 měsíců, kdy Chládek úřaduje, odešlo z pracovnic, které jsou s ministrem v každodenním kontaktu, devět žen, desátá si vzala neplacené volno. Chládek tvrdí, že je náročný šéf. Žádost od premiéra, aby se lépe choval k podřízeným, si přitom Chládek vyslechl už jednou, zhruba před rokem.

Chládek Sobotkův návrh na své odvolání respektuje, uvedl v prohlášení. Důvody pro svou rezignaci ale nevidí. "Jsem přesvědčen, že by se nemělo ustupovat připravenému lynči médií, která vlastní Andrej Babiš, taková akce totiž v budoucnu může být použita proti jakémukoli členovi vlády včetně premiéra," podotkl.

S ministrem financí Babišem vede Chládek spor o rozpočet školství a sportu na příští rok. Za svou žádostí o jeho zvýšení stojí, napsal. "Ať už bude ministrem školství kdokoli, snižování finančních prostředků do této oblasti trvale poškodí české školství a nebude tím ani naplněno programové prohlášení vlády," upozornil. Blíže se chce vyjádřit na páteční tiskové konferenci.

Prezident se vyjádří po schůzce s premiérem

Ministry na návrh premiéra odvolává prezident. "Dokud pan prezident nebude s panem premiérem o této záležitosti v neděli v Lánech hovořit, nebudeme se vyjadřovat," uvedl k Sobotkovu návrhu Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Nedělní schůzka se má věnovat zejména plánům na vstup České republiky do eurozóny.

Ministrem školství je Chládek od loňského ledna. Členem ČSSD je od roku 2004, vedle vlády zasedá také v Senátu. Vystudoval andragogiku a personální řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, má titul MBA z Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze. Působil jako středoškolský učitel v Sokolově a Rakovníku, poté byl mimo jiné náměstkem ředitele Institutu celoživotního vzdělávání v Havířově a před svým zvolením do Senátu v říjnu 2008 vedl Centrum vzdělávání Praha. Působil také jako zastupitel a náměstek hejtmana Středočeského kraje.

V Sobotkově vládě zatím skončili tři ministři za koaliční hnutí ANO. Koncem loňského září rezignovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, jež se stala členkou nové Evropské komise. Nahradila ji Karla Šlechtová, do té doby ředitelka jednoho z odborů na Úřadu vlády.

V listopadu podal demisi šéf resortu dopravy Antonín Prachař, který čelil kritice mimo jiné kvůli častým personálním výměnám v Ředitelství silnic a dálnic. Na jeho místo usedl někdejší ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok. K letošnímu 1. březnu po tlaku zevnitř hnutí ANO rezignovala ministryně spravedlnosti Helena Válková, ve funkci ji vystřídal její náměstek Robert Pelikán.

Zlatuška: Ministerstvu to prospěje

Předseda školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) považuje chystané Chládkovo odvolání za krok, který ministerstvu jen prospěje. Zveřejnění informací o šikaně podřízených bylo poslední kapkou, řekl Zlatuška. Rychlý postup premiéra ocenila i opoziční poslankyně Anna Putnová (TOP 09). Věří, že do čela úřadu přijde člověk s jasnou koncepcí.

Zlatuška je přesvědčen, že po zveřejnění informací o Chládkově nevybíravém chování k podřízeným neměl premiér jinou možnost. "Když se tato aféra dostala na veřejnost, tak se nedivím, že sociální demokracie musela opustit stranickou loajalitu. Je dobře, že to premiér udělal bez toho, aby na něco čekal," řekl.

Exministr školství Petr Fiala (ODS) ale prohlásil, že Sobotka se o rok opozdil, protože poprvé se informace o šikaně podřízených objevily loni na jaře. "Teď se jen potvrdily. Je mi líto lidí, kteří to museli snášet. Ministr musí jít v chování vůči podřízeným příkladem, a ne být opilý mocí. Slouží veřejnosti, ne lidé jemu. To platí pro každého člena vlády a zvláště pro ministra školství, který by měl jít v chování příkladem mladým lidem," uvedl předseda ODS.

Proti Chládkovi ale vedle tohoto morálního prohřešku panovaly také věcné výhrady. "Kroky, které byly plánované, školství ohrožovaly," řekla Putnová. Například to byla podle ní naprosto chaotická politika v regionálním školství, kde ministerstvo chystalo třeba zavedení povinných přijímacích zkoušek a povinnou maturitu z matematiky. "Bylo by dobře, aby školství vedl člověk s koncepcí. Školství potřebuje razantní změny," řekla mluvčí TOP 09 pro oblast školství.

Tomáš Feřtek z organizace EDUin poukázal na to, že konkrétní kroky a návrhy ministerstva školství neodpovídaly deklarovaným postojům zakotveným i ve strategických materiálech. Chládek prý také zjistil, že není v jeho silách uvést do praxe zásadní a komplikované novinky - kariérní systém učitelů a změnu financování regionálního školství.

Bez ohledu na to Feřtek považuje neustálé změny v horkém ministerském křesle za negativní pro český vzdělávací systém. "Je problém, že životnost ministra je něco málo přes rok. To je tragická záležitost," poznamenal.

Bude to Gajdůšková?

V médiích se zatím objevují spekulace, že by Chládkovou nástupkyní mohla být žena vzhledem k jejich nízkému zastoupení ve vládě.

Podle informací HN je možnou kandidátkou na post ministryně školství bývalá místopředsedkyně strany a Senátu Alena Gajdůšková, v úvahu přichází také poslankyně Vlasta Bohdalová, která se vzdělávání věnuje. Ta ovšem patří do křídla Sobotkova vnitrostranického oponenta, jihomoravského hejtmana Michala Haška, a na dotaz Aktuálně.cz ve čtvrtek večer uvedla, že nabídku nedostala. Stejnou otázku dostala i Gajdůšková - a její odpověď leccos naznačuje: "Nemohu se k této věci vyjadřovat," řekla.

Objevila se ale i jména Jaroslava Milnera, někdejšího náměstka exministryně školství za ČSSD Petry Buzkové, prorektora Univerzity Karlovy Stanislava Štěcha či někdejšího ministerského náměstka a školského odboráře Václava Pícla.

A také poslance Jiřího Zemánka, náměstka na ministerstvu školství Petra Hulinského nebo senátorky Evy Sykové. Ta Aktuálně.cz napsala: "Právě jsem se vrátila ze zahraničí, žádnou nabídku jsem nedostala. Kdybych ji ale dostala, zvážila bych to, je to výzva a MŠMT potřebuje urychleně řešit hodně důležitých věcí, například v oblasti výzkumu a vzdělávání."

Server Echo24 spekuluje také o současné náměstkyni na ministerstvu zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové (ČSSD).

Jasněji by mohlo být v pátek odpoledne, kdy se premiér sejde se svými poradci a lidmi z regionů ČSSD. Je ovšem pravděpodobné, že se premiér bude snažit najít ženu.

Teoreticky by ještě po Chládkově odchodu mohlo dojít k většímu přeskupení. O ministerstvo školství mají totiž velký zájem lidovci, pro něž se kvalita vzdělávání stala jednou z priorit. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek má jako vicepremiér na starosti spřízněné oblasti vědy a výzkumu. „To je plně v kompetenci Bohuslava Sobotky, tak uvidíme,“ reagoval Bělobrádek.

Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) to ale na tak velkou změnu nevidí. "Nemyslím si, že by byla vůle měnit koaliční smlouvu, aby školství získala KDU-ČSL," řekl večer Hospodářským novinám.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy