Odbory si nestěžovaly, řekl Chládek. Teď se čeká na Zemana

Lucie Stuchlíková Marek Pokorný ČTK Lucie Stuchlíková, Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 11:18
Školství povede místo vyhozeného Marcela Chládka dočasně Michaela Marksová. Prezident Miloš Zeman se k návrhu na odvolání ministra školství vyjádří v neděli.
Marcel Chládek.
Marcel Chládek. | Foto: DVTV

Praha – O nástupci Marcela Chládka na ministerstvu školství chce mít premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) jasno do konce příštího týdne.

Úřad dočasně povede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD, sdělily zdroje z vedení sociální demokracie. Sama Marksová to zatím odmítla napřímo potvrdit. "Ano, některý z ministrů to dočasně povede," řekla jen s tím, že detaily nechá okomentovat premiéra.

Sociální demokraté o změně na ministerstvu školství jednali v pátek ráno v Lidovém domě, kde se sešlo širší vedení strany. Sobotka při příchodu řekl pro ČT, že by si ve vedení resortu představoval ženu. Údajně má několik kandidátek, ale i kandidátů.

Mezi možnými nástupci se skloňují například jména poslanců Vlasty Bohdalové a Jiřího Zemánka, náměstka na ministerstvu školství Petra Hulinského nebo senátorky Evy Sykové. Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové.

Štech: Nikdo mi nic nenabídl

Nově se také objevilo jméno prorektora Univerzity Karlovy Stanislava Štecha, který loni jako nezávislý kandidoval za ČSSD v senátních volbách na Praze 5. Štech však pro Aktuálně.cz řekl, že žádnou nabídku zatím nedostal.

"Nikdo mi ještě nic nenabídl," řekl Štech. A zda by nabídku přijal, ještě neví. "Spíš ne. Ze zdravotních důvodů. Ale musel bych to ještě probrat," dodal vysokoškolský pedagog.

Zeman se vyjádří v neděli

Návrh na odvolání Chládka odešle Bohuslav Sobotka ještě dnes na Hrad prezidentovi Miloši Zemanovi, který musí premiérovo rozhodnutí podepsat. Zeman už ve čtvrtek řekl, že se k návrhu vyjádří po nedělním setkání s premiérem v Lánech.

Sobotka dal ve čtvrtek Chládkovo odvolání do souvislosti především s nařčením ministra ze šikany vůči podřízeným, o které tentýž den informovala MF Dnes.

I když premiér Chládkovo působení v ministerském křesle hodnotil pozitivně, mezi politiky i odborníky se objevily hlasy, že ministrovo odvolání českému školství prospěje. Postupoval prý nekoncepčně a dělal a plánoval kroky, které by mohly školství škodit.

Chládek však na páteční tiskové konferenci svou práci veskrze pochválil. Zopakoval, že nařčení odmítá a své odvolání považuje za "bezprecedentní atak na jeho osobu a jasnou snahu o odstranění z ministerstva školství".

Řekl, že to jsou aktivity ministra financí Andreje Babiše. "A jeho tisku," řekl Chládek v narážce na to, že šéf hnutí ANO vlastní deník MF Dnes.

"Ale nepodlehnu žádným lobbistickým atakům. Pokusil jsem se postavit Andreji Babišovi, a protože hlava koukala, tak jsem přes ni dostal. Není tajemstvím, že nemám dlouhodobě dobré vztahy se členy ANO," dodal Chládek. A připomněl, že s ministrem financí bojoval především kvůli rozpočtu pro školství a sport.

Chládek také řekl, že odboráři nezaznamenali jedinou stížnost na Chládkovo chování. "Ale to nechám na jejich komentáři," řekl Chládek.

Chovanec: Chládek je slušný

V pátek se Chládka zastali i někteří spolustraníci, například ministr vnitra Milan Chovanec. "Marcelu Chládkovi věřím, považuji ho za slušného člověka. Ani ten dnešní rozhovor s jednou z těch žen v MF Dnes mě nepřesvědčil," řekl Chovanec.

Naopak kandidát na Chládkovo místo Stanislav Štech řekl, že ho ministrův konec ve vládě nepřekvapil. O jeho výměně se prý v okolí premiéra mluvilo již delší dobu. A to právě kvůli podezřením, které popsala MF Dnes – tedy chování k podřízeným.

"Úplně překvapivá zpráva to pro mě nebyla," přiznal Štech. "Překvapením byla jen ta rychlost odvolání. Myslel jsem, že to ještě nějakou chvíli bude trvat," řekl.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy