reklama
 
 

Odbory si nestěžovaly, řekl Chládek. Teď se čeká na Zemana

Aktualizováno 29. 5. 2015 11:18
Školství povede místo vyhozeného Marcela Chládka dočasně Michaela Marksová. Prezident Miloš Zeman se k návrhu na odvolání ministra školství vyjádří v neděli.

Praha – O nástupci Marcela Chládka na ministerstvu školství chce mít premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) jasno do konce příštího týdne.

Úřad dočasně povede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD, sdělily zdroje z vedení sociální demokracie. Sama Marksová to zatím odmítla napřímo potvrdit. "Ano, některý z ministrů to dočasně povede," řekla jen s tím, že detaily nechá okomentovat premiéra.

Sociální demokraté o změně na ministerstvu školství jednali v pátek ráno v Lidovém domě, kde se sešlo širší vedení strany. Sobotka při příchodu řekl pro ČT, že by si ve vedení resortu představoval ženu. Údajně má několik kandidátek, ale i kandidátů.

Mezi možnými nástupci se skloňují například jména poslanců Vlasty Bohdalové a Jiřího Zemánka, náměstka na ministerstvu školství Petra Hulinského nebo senátorky Evy Sykové. Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové.

Štech: Nikdo mi nic nenabídl

Nově se také objevilo jméno prorektora Univerzity Karlovy Stanislava Štecha, který loni jako nezávislý kandidoval za ČSSD v senátních volbách na Praze 5. Štech však pro Aktuálně.cz řekl, že žádnou nabídku zatím nedostal.

"Nikdo mi ještě nic nenabídl," řekl Štech. A zda by nabídku přijal, ještě neví. "Spíš ne. Ze zdravotních důvodů. Ale musel bych to ještě probrat," dodal vysokoškolský pedagog.

Zeman se vyjádří v neděli

Návrh na odvolání Chládka odešle Bohuslav Sobotka ještě dnes na Hrad prezidentovi Miloši Zemanovi, který musí premiérovo rozhodnutí podepsat. Zeman už ve čtvrtek řekl, že se k návrhu vyjádří po nedělním setkání s premiérem v Lánech.

Sobotka dal ve čtvrtek Chládkovo odvolání do souvislosti především s nařčením ministra ze šikany vůči podřízeným, o které tentýž den informovala MF Dnes.

I když premiér Chládkovo působení v ministerském křesle hodnotil pozitivně, mezi politiky i odborníky se objevily hlasy, že ministrovo odvolání českému školství prospěje. Postupoval prý nekoncepčně a dělal a plánoval kroky, které by mohly školství škodit.

Chládek však na páteční tiskové konferenci svou práci veskrze pochválil. Zopakoval, že nařčení odmítá a své odvolání považuje za "bezprecedentní atak na jeho osobu a jasnou snahu o odstranění z ministerstva školství".

Řekl, že to jsou aktivity ministra financí Andreje Babiše. "A jeho tisku," řekl Chládek v narážce na to, že šéf hnutí ANO vlastní deník MF Dnes.

"Ale nepodlehnu žádným lobbistickým atakům. Pokusil jsem se postavit Andreji Babišovi, a protože hlava koukala, tak jsem přes ni dostal. Není tajemstvím, že nemám dlouhodobě dobré vztahy se členy ANO," dodal Chládek. A připomněl, že s ministrem financí bojoval především kvůli rozpočtu pro školství a sport.

Chládek také řekl, že odboráři nezaznamenali jedinou stížnost na Chládkovo chování. "Ale to nechám na jejich komentáři," řekl Chládek.

Chovanec: Chládek je slušný

V pátek se Chládka zastali i někteří spolustraníci, například ministr vnitra Milan Chovanec. "Marcelu Chládkovi věřím, považuji ho za slušného člověka. Ani ten dnešní rozhovor s jednou z těch žen v MF Dnes mě nepřesvědčil," řekl Chovanec.

Naopak kandidát na Chládkovo místo Stanislav Štech řekl, že ho ministrův konec ve vládě nepřekvapil. O jeho výměně se prý v okolí premiéra mluvilo již delší dobu. A to právě kvůli podezřením, které popsala MF Dnes – tedy chování k podřízeným.

"Úplně překvapivá zpráva to pro mě nebyla," přiznal Štech. "Překvapením byla jen ta rychlost odvolání. Myslel jsem, že to ještě nějakou chvíli bude trvat," řekl.

autoři: Lucie Stuchlíková, Marek Pokorný, ČTK | 29. 5. 2015 8:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama