Babišovi poslanci přiznali majetek. Ne úplně celý

Například údaje o výši hypoték či cenných papírech veřejně uvádět nebudou.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanci zvolení za hnutí ANO zveřejnili na webových stránkách hnutí svá majetková přiznání, některé údaje v nich ale neuvádí.

Předseda hnutí a miliardář Andrej Babiš, druhý nejbohatší Čech, v dokumentu uvádí, že kromě stoprocentního vlastnictví firem skupiny Agrofert a firem SynBiol a Kostelecké maso uzeniny vlastní rodinný dům v Průhonicích a byt v pražské Bubenči. Do jeho majetku patří také pozemky v několika obcích, další dva rodinné domy, zahrady a orná půda na Slovensku.

Podle mluvčí ANO Radky Burketové se poslanci dohodli, že například údaje o výši hypoték či cenných papírech veřejně uvádět nebudou. Kompletní dokumenty předali do advokátní úschovy.

Zástupci ANO před volbami slíbili, že do týdne od složení poslaneckého slibu zveřejní svoje majetky. Termín uplyne v pondělí. Některá přiznání ještě v neděli odpoledne na webu chyběla.

Jak už před čtyřmi týdny upozornil deník Insider, speciální formulář pro majetkové přiznání připravilo vedle etického kodexu pro své poslance vedení strany. Formulář kopíruje majetkové přiznání, které poslanci odevzdávají poprvé po roce působení ve Sněmovně.

"Někdo nevěděl, jak přiznání vypadá a co všechno by do něj měl napsat. Dohodli jsme se, že bude lepší, když nám lidé, kteří tomu rozumí, připraví jednotnou předlohu," popsal Insideru již dříve poslanec Pavel Čihák.

Podrobnosti mají právníci

Poslanci například neuvádějí informace o tom, jak velké splácejí úvěry. "Tyto informace jsou uvedeny v příloze, která byla předána do advokátní kanceláře pro případ, že by v budoucnu bylo potřeba se do dokumentu podívat. Pro některé poslance jsou například údaje o stavu na účtu citlivou záležitostí, proto se dohodli na tom, že konkrétní částky nebudou uvádět," řekla Burketová. Více chtějí poslanci ANO říci na chystané úterní tiskové konferenci.

Většina poslanců ANO odmítla Insideru poskytnout informace o svých majetkových poměrech s předstihem a odvolávala se na společný postup strany. Osm zákonodárců ale nemělo se zveřejněním problém, i když ne vždy tak podrobně, jak redakce žádala.

Například lídr Libereckého kraje Martin Komárek uvedl, že vlastní rodinný domek v Praze o velikosti 5+kk a Volkswagen Passat z roku 2007. Má půjčku 600 tisíc korun a žádné úspory.

Jednička Středočeského kraje Jaroslava Jermanová vlastní byt 3+1, na který má hypotéku 1,6 milionu. Příkladem šla i 1. místopředsedkyně strany Věra Jourová, která přiznala byt v Praze v hodnotě 2,5 milionu, auto a úspory kolem stovky tisíc korun.

Nestraník Milan Brázdil z Olomouckého kraje zase vlastní dům s pozemkem v pořizovací hodnotě 2,5 milionu korun. Dále má se ženou klubovnu na letišti v Olomouci v hodnotě 2 miliony a pozemek v chatové oblasti za 20 tisíc korun.

Majetek přiznal také Bronislav Schwarz, který kandidoval na kandidátce ANO za hnutí Severočeši. Vlastní domek, byt, osobní auto a polovinu rybníku. Zároveň má hypotéku na 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy