Okamura nepředložil majetkové přiznání, hrozí mu pokuta

ČTK ČTK
28. 11. 2013 16:03
Přiznání měl předložit Senátu do 30 dnů od zvolení do Poslanecké sněmovny
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý senátor a předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura zatím nepředložil horní komoře majetkové přiznání, které měl podle zákona dodat do 30 dnů po zvolení poslancem.

Mandátový a imunitní výbor Senátu se kvůli tomu obrátil na obecní úřad v místě Okamurova pražského bydliště, řekl předseda výboru Jiří Oberfalzer. Okamurovi za toto porušení zákona o střetu zájmů hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Předseda Úsvitu se ale hájí tím, že ho na povinnost nikdo neupozornil. Přiznání podle svých slov už vypracoval a Senát by ho měl obdržet nejpozději v pátek.

Okamura se stal poslancem ve volbách, které se konaly 25. a 26. října. Oznámení o svém letošním podnikání, majetku, příjmech, darech a závazcích tak měl předložit nejpozději v pondělí 25. listopadu.

Nikdo mě neupozornil

Senátor nebo poslanec podává majetkové přiznání za uplynulý rok do června roku následujícího. V případě, že mu mandát skončí předčasně, tedy například jako u Okamury zvolením do Poslanecké sněmovny, platí zákonná výjimka, podle které musí přiznání podat do jednoho měsíce od ukončení mandátu.

"Přestože mi po skončení mandátu senátora přišel ze Senátu obsáhlý dopis o tom, co všechno mám udělat, tak o této výjimce ohledně majetkového přiznání tam nebyla ani zmínka a nikdo ze Senátu mne na tuto výjimku ani neupozornil, takže jsem o této výjimce prostě nevěděl," vysvětluje Okamura.

O výjimce se podle svých slov dozvěděl až z médií. "Ihned jsem své majetkové přiznání nechal vypracovat a bez prodlení odeslat do Senátu, takže Senát by měl dnes či zítra moje majetkové přiznání obdržet," dodává nový poslanec.

Fakt, že ho senátoři neupozornili, považuje za politickou hru.

Okamura: Se zveřejněním problém nemám

Se zveřejňování příjmů podle svých slov nemá problém, o čemž podle něj svědčí i fakt, že v červnu zveřejnil příjmy za celý loňský rok, ačkoli zákon mu ukládal pouze zúčtovat pouze dva měsíce ve funkci.

V tomto přiznání Okamura uvedl, že je společníkem nebo jednatelem pěti firem a že si za zhruba dva měsíce, kdy už byl členem horní komory, přivydělal 2,35 milionu korun.

Koupil si také byt za 9,2 milionu korun, pořídil vůz za 4,2 milionu korun a má hypotéku ve stejné výši.

Bývalý senátor, který v horní komoře působil rok a letos neúspěšně kandidoval na prezidenta, uspěl v předčasných sněmovních volbách se svým nově založeným hnutím.

Slíbil prosazovat mimo jiné uzákonění osobní, hmotné a trestní odpovědnosti politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy. V programu má také zavedení odvolatelnosti politiků občany.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy