Plán SPOZ pro dopravu: Vlaky mimo špičku budou zdarma

Domácí Domácí
20. 9. 2013 14:44
Zemanovci ve svém programu slibují bezplatnou jízdu vlakem mimo špičku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr dopravy a lídr pražských zemanovců Zdeněk Žák navrhnul, aby lidé mimo špičku jezdili ve vlacích zdarma.

Informoval o tom server iDNES.cz, který upozornil, že již nyní stát ztrátové České dráhy dotuje 12 miliardami ročně.

"V osobní dopravě zavedeme nulové jízdné ve vlacích mimo špičku, okamžitě zrychlíme většinu dálkových spojů," slibuje SPOZ ve svém volebním programu. Autorem dopravní tematiky je právě především Žák.

Návrh by se tak v praxi týkal všech vlaků kromě rána a podvečera, kdy v nich cestují lidé do práce, do školy a zpátky.

Není ovšem jasné, odkud by stát na návrh vzal peníze, již nyní dostanou České dráhy od státu přibližně 12 miliard na ztrátové vlaky, na jízdném pak vyberou polovinu. Bezplatné vlaky by tak stály peníze především opět stát.

"Znevýhodnilo by to soukromé dopravce, je to naprostá pošetilost," zhodnotil serveru návrh dopravní expert Emanuel Šíp. Jak navíc server upozorňuje, vlaků zdarma by mohli v zimě začít využívat například bezdomovci.

Podle serveru se ale nejedná o jediný populistický krok v programu SPOZ. Strana také například navrhuje nasadit na nájmy pro znevýhodněné skupiny obyvatel (tedy sociálně slabé nebo postižené) cenové moratorium, dokud se jejich finanční situace nezlepší.

I toto řešení odborníci odmítají. "Majitelé domů budou velmi zvažovat, zda takové osoby ubytovat, pokud budou limitováni tím, co mohou žádat," řekl generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka.

Nesplnitelný je podle serveru také požadavek na zvýšení objemu investic ve státním rozpočtu na víc než deset procent.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy