Zemanovi věří polovina země, polepšil si o tři procenta

Domácí Domácí
20. 9. 2013 14:33
Podle STEM si 56 procent lidí myslí, že je Zeman lepší hlava státu, než byl Klaus.
Miloš Zeman při zahájení školního roku.
Miloš Zeman při zahájení školního roku. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman nadále rozděluje národ. Od března si polepšil o tři procentní body, nyní mu věří 53 procent občanů.

Ještě o další tři procentní body více lidí se domnívá, že je Zeman lepším prezidentem, než jakým byl Václav Klaus. Necelá polovina (46 %) si myslí, že Zeman podstatnou měrou přispěje k vážnosti úřadu prezidenta, 52 procent lidí soudí, že čestný předseda SPOZ příliš zasahuje do vnitropolitického dění.

Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura STEM.

Zemanovi věří zejména voliči levice. "Vedle jednoznačné podpory stoupenců SPOZ v něj mají vysokou důvěru příznivci ČSSD a KSČM. Zhruba padesátiprocentní je důvěra v prezidenta mezi příznivci KDU-ČSL, o něco nižší mezi nevoliči, nerozhodnutými občany a v řadách stoupenců hnutí ANO. Nejrazantnějšími odpůrci Miloše Zemana jsou lidé, kteří se hlásí k TOP 09, a také k ODS," uvedlo STEM.

Zemanovi častěji věří starší lidé, osoby s nižším vzděláním, důchodci, lidé s horším majetkovým zajištěním. Také ho příslušníci těchto skupin většinou preferují před Klausem. "Z regionálního pohledu má Miloš Zeman nejvíce podporovatelů na Moravě," dodala agentura.

"O tom, jak ostře dělí názory na současného prezidenta českou veřejnost, svědčí souhrnné vyhodnocení všech čtyř předchozích otázek," upozornilo STEM. Na všechny čtyři otázky ve prospěch Zemana odpovědělo 30 procent lidí, 29 % procent respondentů se postavilo proti hlavě státu.

Ve dnech 29. srpna až 8. září 2013 na otázky agentury odpovídalo 1093 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy